Zaczęło się kompletowanie wyposażenia dla największej w mieście podstawówki, która od września ma działać przy ul. Berylowej. Do tego czasu trzeba także skompletować kadrę pedagogów, z czym nie będzie problemu, bo zainteresowanych pracą jest… niemal osiem razy więcej niż etatów.
– Na pierwszy rok szkolny będziemy mieć nieco ponad 70 etatów nauczycielskich. Tymczasem podań od nauczycieli zainteresowanych pracą mamy już 540 – mówi Marek Błaszczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58, który przed 1 września musi zorganizować zespół pracowników, nie tylko pedagogów.
Kompletowanie wyposażenia dla nowej placówki jest po stronie władz miasta. – Wszystko trzeba kupić – podkreśla Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty. – Jak zwykle stoimy oczywiście między dwoma biegunami. Z jednej strony chcemy, żeby szkoła odpowiadała poziomem XXI wiekowi, a z drugiej strony mamy na to ograniczone środki finansowe.
Ogromne zakupy już się zaczęły. Urząd Miasta ogłosił pierwszy przetarg na zakup, dostawę i montaż szkolnych mebli. Zamówienie dotyczy m.in. blisko 900 ławek (jednoosobowych), ponad 1600 krzeseł uczniowskich, rozmaitych szaf i regałów, biurek, stojaków, mebli świetlicowych i tych dla najmłodszych dzieci, bo przy Berylowej będzie również przedszkole.
Samych szafek szatniowych potrzeba aż 1400. – Bo dochodzą jeszcze szafki do szatni przed lekcjami wuefu – tłumaczy Banach. – Chcemy, żeby były nowoczesne, elektronicznie sterowane. Z powodów finansowych w pierwszym roku kupimy połowę, bo szkoła nie będzie jeszcze miała pełnego obłożenia.
Budynek przy Berylowej został wzniesiony z myślą o 800 uczniach i 150 przedszkolakach.
– W pierwszym roku uczniów będzie około 500 – stwierdza zastępca prezydenta Lublina. – Mamy bardzo duże zainteresowanie nauką w młodszych klasach. Spodziewaliśmy się, że pierwsze klasy będą cztery, a mamy ich już osiem – dodaje Banach. Najstarsi uczniowie nie spieszą się do zmiany szkoły. – Ósmej klasy w tym roku nie będzie, siódma będzie jedna, a szóste dwie. Myślę jednak, że w przyszłym roku szkoła będzie obłożona w 100 proc. i nie unikniemy pewnego przepełnienia, uczniów może być tysiąc.
W największej w mieście podstawówce trwają już prace wykończeniowe. – Prowadzony jest także montaż trwałego wyposażenia – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Najbliższe plany obejmują wykonanie chodnika prowadzącego do szkoły.
Prawie gotowa jest dodatkowa droga dojazdowa poprowadzona od ul. Jantarowej. Na jej jezdni ułożone zostały już wszystkie warstwy asfaltu. Planowane jest jeszcze poszerzenie końcowego odcinka ul. Jantarowej, gdzie najpóźniej w sierpniu ma powstać dodatkowy pas ruchu dla skręcających w ul. Jana Pawła II. Wykonawca jest już wybrany i niedługo powinien wkroczyć na plac budowy.
– Prace na skrzyżowaniu ul. Jantarowej z ul. Jana Pawła II rozpoczną się w drugiej połowie czerwca od przygotowań do przeniesienia znajdującej się tu stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego – zapowiada Grzegorz Jędrek z Urzędu Miasta Lublin.