Tylko do 16 stycznia można głosować na odkrycie naukowców z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w prestiżowym plebiscycie miesięcznika "Focus”. Antygen malarii znalazł się wśród pięciu naukowych nadziei roku.
O co chodzi? Szczepionka przeciw malarii mogłaby uratować miliony ludzi na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Być może cel ten uda się osiągnąć dzięki odkryciu zespołu z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczeni wyizolowali antygen (białko wywołujące odpowiedź immunologiczną organizmu), który może wejść w skład takiej właśnie szczepionki.
Jak na razie w głosowaniu prowadzi nowy środek piorący (opracowany przez studentki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie). Antygen z UMCS jest tuż za nim, z realną szansą na zwycięstwo. O ostatecznym wyniku może zdecydować każdy SMS. – Zwycięstwo naszych naukowców będzie osiągnięciem nie tylko w środowisku akademickim Lublina, ale również wesprze promocję miasta – podkreśla Anna Guzowska, rzecznik UMCS.
Wyniki plebiscytu poznamy w marcu. Szczegóły dotyczące głosowania w grudniowym numerze "Focusa” i na www.focus.pl.
• antygen malarii (odkrycie zespołu z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
• nowy środek piorący (opracowany przez studentki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie)
• łazik marsjański (zbudowany przez zespół z Politechniki Białostockiej)
• eko-gra internetowa (stworzona przez Zespół Cellardoor z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
• pierwszy polski satelita (nad którym pracują studenci z Politechniki Warszawskiej).