Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2022 r.
21:31

Pani Anna z Lublina córkę do szpitala zabrała prosto z placu zabaw. Chwilę wcześniej poznała wyniki badań krwi

Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu (fot. Paweł Buczkowski)

Objawy nowotworów u dzieci mogą przypominać zwykłą infekcję lub choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ogromna rola w ich dostrzeżeniu spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu. Do nich oraz do rodziców skierowana jest akcja Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córkę zabrałam do szpitala prosto z placu zabaw – opowiada Anna Kulik z Lublina, mama 9-letniej dziś Zosi, u której w wieku 6 lat zdiagnozowano białaczkę.

Zaczęło się od gorączki dochodzącej do 40 st. C, której nie towarzyszyły inne objawy. Początkowo podejrzenie padło na tzw. trzydniówkę. Kiedy jednak kolejnego dnia gorączka się powtórzyła, pani Anna pojechała zrobić córce morfologię krwi.

– W pracy dostałam telefon, że wyniki są bardzo złe i jak najszybciej musimy jechać z córką do szpitala – opowiada.

Już w szpitalu kobieta dowiedziała się także o innych objawach, których wcześniej nie rozpoznawała. – Krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. I siniaki na nogach, które myślałam, że jeśli dziecko jest aktywne, to też jest to zupełnie normalne – opowiada kobieta i apeluje do rodziców o czujność i obserwację dziecka.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300-1400 nowych zachorowań na raka u dzieci.

– Wydaje się, że to jest mało, ale z drugiej strony nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów u dzieci. W związku z tym ich wczesne wykrywanie, wczesne leczenie to podstawa sukcesu – uważa prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W przypadku najczęściej występującej u dzieci ostrej białaczki limfoblastycznej wyleczalność przekracza 90 proc. – Trzeba spośród wszystkich dzieci, które zgłaszają się do lekarzy i są badane, wychwycić te, które prezentują bardzo nietypowe i niecharakterystyczne objawy – dodaje prof. Drabko.

Bo nowotwory wieku dziecięcego dają właśnie objawy bardzo niecharakterystyczne, często przypominające zwykłą infekcję, czy schorzenia związane z przewodem pokarmowym. Dlatego dużo zależy od reakcji i decyzji lekarza pierwszego kontaktu.

Dużo złego zrobiła pandemia, przez którą dzieci chore na raka z opóźnieniem trafiały do specjalistów. – Zdarzyło się kilkoro dzieci, które przez jakiś czas były konsultowane w ramach teleporad i trafiały już bardzo późno do lekarza – przyznaje prof. Drabko.

Wsparcie dla dziecka i rodzica

– Zosia nie rozumiała tej choroby i denerwowała się, że ona się przecież dobrze czuje i dlaczego my tutaj jesteśmy – opowiada pani Anna i podkreśla wagę wsparcia psychologicznego, zarówno dla dziecka jak i rodziców.

– Dziecko, u którego rozpoznano chorobę nowotworową, nadal jest normalnym dzieckiem, tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Dlatego powinno wykonywać te wszystkie czynności i aktywności, które są typowe dla jego wieku. Jeśli jest uczniem, to ma się uczyć, jeśli jest przedszkolakiem, ma się bawić i rozwijać różne umiejętności – podkreśla prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zosia leczyła się przez 10 miesięcy. Najdłuższy pobyt w szpitalu trwał 3 miesiące – bez przerwy. Dziewczynka przeszła przeszczep szpiku.

– Teraz wszystko jest w porządku. Jest bardzo aktywnym dzieckiem, jeździ na rowerze, uwielbia się bawić z rówieśnikami, ostatnio zaczęliśmy całą rodziną chodzić po górach – opowiada pani Anna, która nie opuściła rodziców i dzieci przebywających w szpitalu. Zaangażowała się w działanie stowarzyszenia organizującego różne zajęcia dla dzieci leczonych w szpitalu. To również forma wsparcia dla rodziców, którzy w tym czasie mogą trochę odetchnąć.

Złoty Wrzesień

W ramach akcji Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych 25 września w Lublinie odbędzie się przemarsz orszaku z bębniarzami, który wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem na plac Litewski. Tam zaplanowane są występy artystyczne i edukacyjne. Więcej informacji o nowotworach dziecięcych i o akcji na stronie onkologia-dziecieca.pl.

25 września 2022 roku w Lublinie wyruszamy złotym orszakiem w jednym wspólnym celu – aby obudzić świadomość nowotworów wieku dziecięcego. Spotkajmy się dla dobra dzieci i młodzieży.

13:00-14:30 Złota piosenka - warsztat bębniarsko-wokalny, podczas którego dzieci wraz z prowadzącą stworzą „Złotą piosenkę". Piosenka zostanie zaprezentowana na scenie na Placu Litewskim o godz. 15:30.
Prowadzenie: Sylwia Lasok
Miejsce: Plac Litewski - scena
Zapisy
15:00-15:30 Złoty orszak - parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy, która wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski
15:30-17:00 Plac Litewski - zapraszamy na występy artystyczne oraz edukacyjne, które odbędą się na scenie głównej oraz do miasteczka namiotowego, w którym przygotowaliśmy animacje dla dzieci oraz gdzie będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Scena Główna
Prowadzenie: Józef Szopiński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce w miniony weekend sparowała z Potokiem Sitno

Zamojska klasa okręgowa. Grad bramek w sparingach Huczwy Tyszowce i Tanwi Majdan Stary

Przygotowania na całego czas zacząć. W miniony weekend kilka zespołów z zamojskiej klasy okręgowej rozegrało mecze kontrolne

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po zakończeniu wyburzeń i usunięciu gruzu oraz piątkowym otwarciu drogi dla mieszkańców, służby miejskie przystąpiły do sprzątania ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. Etapowe prace już przynoszą pierwsze efekty.

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Cudzoziemiec poszukiwany za prezentacje treści pornograficznych pracował w jednym z lokali z kebabem w Lublinie. Miał pecha. Postanowił się tam posilić policjant z grupy łowców głów. Tunezyjczyk został zatrzymany. Czeka go odsiadka.

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze
galeria

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze

Pieniądze z puszek już zostały policzone. Aukcje internetowe dobiegają końca. Zamojski sztab WOŚP raczej nie pobije rekordu z zeszłego roku, ale nie to było priorytetem. Wolontariusze podkreślają: "Najważniejsze, że znów byliśmy razem".

Do zdarzenia doszło przed weekendem

Po pijaku ukradł busa, bo... rzuciła go dziewczyna. Skończył z zarzutami

Nawet 5 lat więzienia może grozić 28-latkowi, który po pijanemu ukradł busa kurierowi i ruszył na przejażdżkę. Wylądował w rowie.

Ratownicy z bialskiego pogotowia już w niedzielę oddali hołd swojemu koledze

Zabójstwo ratownika z Białej Podlaskiej. Dzisiaj koledzy zrobią głośny gest

Ratownicy z całej Polski oddadzą dzisiaj hołd swojemu koledze, który został śmiertelnie ugodzony nożem przez pijanego pacjenta w Siedlcach. O godzinie 17 zawyją syreny karetek.

Day trading - co to tak naprawdę jest?

Day trading - co to tak naprawdę jest?

Inwestowanie ma różne oblicza. Jedni wolą długo i systematycznie, inni szybko i dynamicznie. Każdy sposób na zarabianie pieniędzy jest oczywiście dobry, o ile jesteśmy dobrze przygotowani, sięgamy po odpowiednie instrumenty i mamy świadomość ryzyka.

Przez 11 lat dawali mandaty na lotnisku. To było bezprawne?

Przez 11 lat dawali mandaty na lotnisku. To było bezprawne?

Czy przez 11 lat policja bezprawnie wlepiała mandaty za złamanie zakazu wjazd (znak B-2) na teren Portu Lotniczego Lublin? Na wniosek pana Witolda, taksówkarza ze Świdnika służby wojewody przeprowadziły audyt organizacji ruchu na lotnisku. Sprawa wyszła na jaw, bo mężczyzna stanął przed sądem za 17 wykroczeń. W najbliższy wtorek odbędzie się kolejna rozprawa w Sądzie Rejonowym w Świdniku.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

W niedzielę PGE Start Lublin pokonał 79:71 Arrivę Polski Cukier Toruń. Oto co do powiedzenia mieli najważniejsi bohaterowie tej rywalizacji.

Jedna ze zniszczonych przez chuliganów tabliczek drogowych

Wandale grasują po mieście. Upodobali sobie jedno osiedle

To trwa już dłuższy czas. Szczególnie często akty wandalizmu zdarzają się na osiedlu Wschód, ale nie tylko tutaj. Władze Janowa Lubelskiego liczą, że z pomocą mieszkańców uda się namierzyć i powstrzymać chuliganów.

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa
film

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa

Co można powiedzieć po pierwszym tygodniu rządzenia Donalda Trumpa w USA? Czy agresywne zmiany i zwrot polityczny o 180 stopni to nowy światowy trend? Profesor Marek Pietraś z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wyjaśnia polityczne zmiany zachodzące w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Tężnia solankowa w Wojsławicach w powiecie chełmskim. Ta zamojska ma być bardziej okazała

Kto zbuduje miastu tężnię? Szukają wykonawcy

Nie udało się w zeszłym roku, może w tym projekt zostanie wykonany. Miasto Zamość ogłosiło właśnie przetarg na budowę tężni przy parku. To inwestycja za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Świąteczne drzewka powinny być rozebrane z ozdób i wystawione w okolicach śmietnika

Śmieciarki przyjadą po choinki. Sprawdź harmonogram odbioru

Można pozbyć się ich na własną rękę, np. odwożąc do PSZOK albo poczekać aż po świąteczne drzewka przyjadą śmieciarki. PGK Zamość w tym tygodniu rusza z akcją odbioru choinek.

Chełm zagrał dla WOŚP
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm zagrał dla WOŚP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie już za nami. Atrakcji a przede wszystkim chęci pomagania nie zabrakło również w tym roku. Sprzyjająca pogoda tłumnie przyciągnęła chełmian, którzy otworzyli swoje serca i portfele.

Przed rokiem na prezentacji Motoru w Galerii Olimp pojawiły się tłumy kibiców

Motor w środę zaprasza kibiców do Galerii Olimp na Autografiadę

Kibice Motoru podczas zimowych przygotowań nie mieli okazji, aby zobaczyć w akcji swoich pupili. W środę klub z Lublina zaprasza jednak do Galerii Olimp na spotkanie z drużyną przy okazji „Autografiady”. Będzie można zebrać podpisy piłkarzy oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Wydarzenie wystartuje o godz. 17.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty