Piątkę kandydatów do Parlamentu Europejskiego zaprezentowali działacze lubelskiej Platformy Obywatelskiej. Znajdą się oni na wspólnej liście tworzonej przez ugrupowania opozycyjne Koalicji Europejskiej.
Z drugiego miejsca wystartuje posłanka Joanna Mucha. Piąta pozycja przypadła radnej sejmiku województwa Bożenie Lisowskiej, a dwie kolejne posłom Włodzimierzowi Karpińskiemu i Stanisławowi Żmijanowi. Listę zamyka inna parlamentarzystka, Kornelia Wróblewska.
- To osoby znane z działalności na rzecz naszego miasta i regionu, ale także i dla Polski. Postawiliśmy na znanych posłów i radną. To dowodzi, że przykładamy do tych wyborów ogromną wagę. Nie tylko dlatego, że najbliższy okres będzie przesądzać o nowej perspektywie finansowej dla Polski. To jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, że w najbliższych latach zdecydują się losy wspólnej Euopy. Wystawiając tak znakomitych kandydatów chcemy budować partnerstwo w wymiarze Parlamentu Europejskiego, które zapewni Polsce właściwą pozycję w Europie – zapowiada Krzysztof Żuk, szef PO w województwie lubelskim i prezydent Lublina.
Wskazani przez Platformę kandydaci mają doświadczenie z kampanii wyborczych, ale każdy z nich o mandat europosła będzie ubiegać się po raz pierwszy.
- Ta kampania bardzo mnie cieszy, bo jest dla mnie szansą, by zwrócić się o mandat zaufania do kolejnej grupy mieszkańców Lubelszczyzny z Białej Podlaskiej, Chełma, Zamościa i innych miast, o których zaufanie do tej pory nie miałam możliwości prosić. To dla mnie nowe otwarcie. Dla nas wszystkich z Platformy Obywatelskiej najważniejsze będzie natomiast to, że gramy w jednym zespole. Każdy z nas ma swój elektorat i będziemy starali się być dobrą drużyną na liście Koalicji Europejskiej i pozyskać jak największą liczbę głosów, żeby te wybory na Lubelszczyźnie wygrać – podkreśla Joanna Mucha.
Cała lista ugrupowań opozycyjnych oficjalnie ma zostać ogłoszona w najbliższy poniedziałek. Jej liderem będzie europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trzecie miejsce przypadło radnemu wojewódzkiemu Riadowi Haidarowi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. „Czwórką” ma być Artur Mazur z Zielonych. Ósma pozycja zarezerwowana jest dla Sławomira Ćwika z Nowoczesnej. „Dziewiątką” miała być inna przedstawicielka tej partii, Urszula Bury. Według nieoficjalnych informacji na tym miejscu ma się jednak znaleźć wskazana przez PSL Bernarda Machniak.