Od września w miejsce szkół zawodowych pojawią się szkoły branżowe I stopnia. Zmiana – jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratoria – jest odpowiedzią na potrzeby zmieniającej się gospodarki. Właśnie rozpoczyna się promocja tego typu szkół.
Szkoły zawodowe nie cieszą się dziś dużą popularnością. Na Lubelszczyźnie w 243 liceach ogólnokształcących naukę pobiera blisko 42 000. uczniów, a w 150 technikach – 31 731 uczniów.
Dla porównania: w 94 zasadniczych szkołach zawodowych uczy się zaledwie 8182 osób. Być może zainteresowanych szkolnictwem zawodowym będzie więcej w przyszłym roku szkolnych, gdy dzisiejsze „zawodówki” zostaną zastąpione przez szkoły branżowe I stopnia. Ich absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach branżowych II stopnia, a po nich na studiach wyższych.
Lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk uważa, że zmieniające się typy szkół spełnią oczekiwania tej młodzieży, która wybierając kształcenie zawodowe będzie miała możliwość tzw. drożności edukacyjnej, czyli kontynuowania nauki aż do studiów wyższych.
– Celem zmiany w edukacji zawodowej jest także stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia, odpowiadającego potrzebom gospodarki, realizowanego we współpracy z przedsiębiorstwami stanowiącymi otoczenie gospodarcze szkoły – dodaje.
– Chcemy, aby szkoły kształcące w zawodach przeżyły swoisty renesans, ponieważ gwarantują ciekawą zawodową przyszłość, a na rynku pracy wciąż brakuje fachowców z praktycznymi umiejętnościami. Podniesienie rangi szkolnictwa zawodowego i ukazanie, że zdobycie konkretnego zawodu otwiera rynek pracy w kraju i za granicą, ma także ogromne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu – podkreśla Elżbieta Denejko, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Żeby promować kształcenie zawodowe lubelskie kuratorium rozpoczyna kampanię promocyjną „Zawodowy strzał w 10”. – Akcja ma na celu opracowanie i wdrożenie strategii informacyjno-marketingowej oraz obalenie negatywnych stereotypów dotyczących szkolnictwa zawodowego i zmianę postrzegania szkół zawodowych na rynku pracy – informuje KO.
W ramach akcji prowadzony będzie profil społecznościowy szkolnictwa zawodowego, na którym będą zamieszczane materiały informacyjne oraz przykłady dobrej praktyki poprzez prezentacje sylwetek przedsiębiorców, którzy osiągnęli zawodowy sukces. Ogłoszono także konkurs na film promujący szkolnictwo zawodowe dla szkół ponadgimnazjalnych. Udział w konkursie może wziąć uczeń lub grupa uczniów pod opieką nauczyciela. Termin zgłoszeń mija 9 czerwca. Nadesłane filmy zostaną następnie zamieszczone na facebookowym profilu akcji, a zwycięzcę wyłonią internauci. Pula nagród w konkursie wynosi 3 tys. zł.