Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2012 r.
21:43
Edytuj ten wpis

Prezydent Żuk odpowiada na pytania Czytelników Dziennika

Autor: Zdjęcie autora red
Prezydent Krzysztof Żuk był gościem na czacie Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)
Prezydent Krzysztof Żuk był gościem na czacie Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)

Podczas

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1. Panie Prezydencie, proszę o informację kiedy w końcu (czy kiedykolwiek) zostanie doprowadzona kanalizacja do budynków mieszkalnych przy ulicy Nadbystrzyckiej?

MPWiK (w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE) nie planuje budowy nowej sieci kanalizacyjnej w ul. Nadbystrzyckiej, a jedynie przebudowę istniejącego odcinka kanalizacji sanitarnej na odcinku od ul. Muzycznej do ul. Pszennej (ulica ta znajduje się na wysokości parkingu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej). Aktualnie w rejonie ul. Nadbystrzyckiej występują trzy zgrupowania zabudowy jednorodzinnej nie objęte obsługą przez miejski system kanalizacji sanitarnej:

a) rejon posesji nr 56, 58, 60, 62, 64 (W związku z zaplanowanym na terenie miasta Lublin układem komunikacyjnym, przedmiotowy teren przewidziany jest pod lokalizację pasa drogowego łączącego "Trasę Zieloną” w rejonie węzła przy ul. Dzierżawnej z węzłem drogowym ulic Nadbystrzycka / Zana.
b) rejon posesji nr 80, 82, 86 (Wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu wskazują na zmianę istniejącej formy zabudowy z jednorodzinnej na mieszaną. Są one sukcesywnie realizowane poprzez intensywny rozwój zabudowy wielorodzinnej)
c) rejon posesji nr 24, 26 (W bieżącym roku MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie opracował szczegółowy wykaz obszarów objętych zabudową mieszkaniową, w których brak kanalizacji sanitarnej. W ramach tego wykazu znajduje się zabudowa przy ul. Nadbystrzyckiej nr 24, 26)

2. Jako mieszkaniec Starego Miasta pytam się, czy nie można zrobić porządku z wjeżdżającymi samochodami? Nic nie zmieni tutaj ilość pozwoleń, jeśli nie egzekwuje się nawet tych, którzy takich pozwoleń nie mają. Przykład: proszę Pana Prezydenta aby się przeszedł w dowolną sobotę pod Trybunał Koronny i Rynek, który jest dosłownie zawalony samochodami nowożeńców, a przede wszystkim ich gości. Czy jest w stanie Pan to zrobić?

Sprawdzamy liczbę wydanych pozwoleń. W ubiegłym roku na jednym pozwoleniu można było wjeżdżać np. trzema samochodami. Obecnie obowiązuje zasada jedno pozwolenie - jeden samochód. Poza tym od lipca, kiedy nasiliły się kontrole straży miejskiej oraz we wrześniu i na początku października, kiedy to zaczęła obowiązywać strefa płatnego parkowania dało się zauważyć większą ilość wniosków o wydanie zezwolenia na wjazd na Stare Miasto. W tym samym czasie ilość pojazdów nielegalnie wjeżdżających na Stare Miasto oraz parkujących w niedozwolonych miejscach i bez aktualnych zezwoleń znacznie się zmniejszyła. Wydawane obecnie zezwolenia mają termin ważności do końca tego roku. Obecnie przygotowujemy nowe zasady - kryteria dotyczące wydawania zezwoleń, które mają zmniejszyć liczbę pojazdów. Te zasady zamierzamy wprowadzić od nowego roku. Od nowego roku będziemy też chcieli wprowadzić nowy wzór graficzny pozwoleń, bo obecne nie spełniają swojej roli. O pozostałych poinformujemy na przełomie października i listopada. Dzięki tym zmianom, które już zostały wprowadzone, i tym które wprowadzimy zabytkowa dzielnica jaką jest Stare Miasto odzyska swój niepowtarzalny klimat. Na pewno będzie to z korzyścią dla mieszkańców, turystów i restauratorów.

3. Dlaczego nie było żadnej walki przeciwko przeniesieniu siedziby lubelskiej gazowni do Sandomierza?

To nie jest prawda. Po uzyskaniu informacji o zamiarze przeniesienia siedziby gazowni interweniowałem w Warszawie u Prezesa Zarządu PGNIG S.A. Ostateczna decyzja należy jednak do władz spółki.

4. Od dwóch miesięcy mieszkam przy ul. Poligonowej – os. Poligonowa 2. Aby dotrzeć do przystanku autobusowego muszę tą ulicą przejść. Jest to bardzo niebezpieczne dlatego, że nie ma chodników. Pędzące w obie strony samochody niemalże zahaczają o nas przechodniów. Co będzie zimą kiedy śnieg zasypie pobocze? Co Pan i miasto planujecie zmienić w tej kwestii?

Projekt przebudowy ul. Poligonowej został już opracowany trwają dalsze procedury związane z umożliwieniem rozpoczęcia prac. Na przebudowę ul. Ducha do skrzyżowania z ul. Sikorskiego i al. Solidarności jest opracowywana dokumentacja.

5. Dotyczy ul. Grygowej:
a) jaki jest realny termin przebudowy sypiącego się wiaduktu w ciągu ul. Grygowej i czy będzie to przebudowa istniejącego czy postawienie nowego?
b) czy planuje się budowę obok drugiego wiaduktu dla przeciwnego kierunku jazdy i poszerzenie całej ul. Grygowej do 2x2 na odcinku od ul. Mełgiewskiej do ul. Pancerniaków?
3) co z remontem sypiących się wiaduktów w ciągu al. Kompozytorów Polskich (na modernizację tych w al. Smorawińskiego, Armii Krajowej i Filaretów powstaje dokumentacja a tu nic)?


Opracowana ekspertyza obiektu zakłada możliwość wykorzystania części istniejącej konstrukcji po wzmocnieniu pozostałych elementów takich jak podpory. Koszt przebudowy obiektu szacowany jest na około 30 mln zł.
Zarząd Dróg i Mostów wystąpił do PKP o informacje, czy istnieje możliwość skrócenia wiaduktu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby także wybudowanie drugiej nitki wiaduktu. Poszukujemy źródeł finansowania tej inwestycji.

6. Dotyczy Trasy Zielonej:
a) jaki jest realny termin budowy II etapu Trasy Zielonej tj. do ul. Krochmalnej ?
b) jaki jest realny termin przebudowy i wydłużenia ul. Muzycznej i czy w związku z tym przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Muzycznej – Narutowicza – Głębokiej – Nadbystrzyckiej?
c) jaki jest realny termin budowy III etapu Trasy Zielonej tj. od ul. Jana Pawła II do al. Kraśnickiej wzdłuż torów z dobudowaniem brakującego wiaduktu (od wielu lat straszą tam beto-nowe podpory) w ciągu ul. Filaretów oraz czy przy tej okazji zostanie wyremontowany jeden już istniejący tam wiadukt (z roku na rok w coraz gorszym stanie)?
d) jaki jest realny termin przebudowy skrzyżowania "Rondo Lubelskiego Lipca” bez której Trasa Zielona nie będzie w pełni użyteczna?


Zadania a, b i d zostały zgłoszone do projektu budżetu na 2013 rok jako inwestycje wieloletnie. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy, zadanie c jest przedmiotem prac analitycznych.

7. Czy podczas budowy tzw. "domknięcia ringu” małej obwodnicy miasta powstanie wiadukt nad bocznicą kolejową czy będzie tam zwężenie psujące ideę całej arterii oraz jaki jest realny termin powstania tego przedłużenia (ul. Dywizjonu 303)?

Podjęta została decyzja o nie budowaniu wiaduktu nad bocznicą kolejową, wobec braku udziału w tej inwestycji PKP, tylko włączenie przedłużenia ul. Dywizjonu 303 do istniejącego układu komunikacyjnego.

8. Jaki jest realny termin remontu będącej w złym stanie kładki dla pieszych nad al. Tysiąclecia/Witosa w rejonie Tatar? W okolicy remontu wymagają również przejścia podziemne pod ul. Łęczyńską i ul. Hutniczą wraz z montażem tam nowoczesnego i wydajnego oświetlenia (obecnie jest kilka słabych żarówek które niewiele co dają) a także uruchomienia go również w dzień bo i wtedy jest tam ciemno a z uwagi na okolicę również kamer monitoringu – kiedy takie prace mogą zostać wykonane?

Przebudowa kładki została zgłoszona do projektu budżetu na 2013 rok. Oświetlenie w przejściach podziemnych spełnia wymagania stosownych norm. Zastosowany typ opraw wynika z częstych przypadków dewastacji. Wykonane pomiary parametrów oświetleniowych nie wykazują potrzeby funkcjonowania całego oświetlenia w ciągu dnia - dlatego świeci się tylko jedna oprawa.

9. Zapowiadał Pan przejęcie przez miasto zniszczonego budynku Dworca Północnego i stworzenie tam Poznawalni, co w tej sprawie obecnie się dzieje i kiedy miasto w ogóle przejmie ten budynek?

Wniosek w tej sprawie został skierowany do PKP i do dzisiaj brak jest stanowiska w tej sprawie. Właściwym do przejęcia dworca jest Urząd Marszałkowski.

10. Co z budową zapowiadanego od lat kompleksu boisk przy ul. Rusałka, którą ostatecznie miał wykonać MOSiR (koszty były szacowane na 3 mln, jest gotowy projekt), te boiska są naprawdę potrzebne, kiedy można się spodziewać ich wykonania?

Koszt realizacji projektu opracowanego przez MOSiR wynosi 12 mln złotych. W chwili obecnej z uwagi na prowadzone znaczące inwestycje, projekt nie może być zrealizowany. Priorytetem są bowiem inwestycje w zakresie kultury fizycznej współfinansowane ze środków UE (budowa Stadionu miejskiego) i Ministerstwa Sportu i Turystyki (basen "Olimpijski”). Miasto w dalszym ciągu realizuje projekty budowy boisk sportowych typu ORLIK z uwagi na ich współfinansowanie przez Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Budujemy także Halę Lodową oraz drobną infrastrukturę sportową w dzielnicach.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty