Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2012 r.
21:43
Edytuj ten wpis

Prezydent Żuk odpowiada na pytania Czytelników Dziennika

Autor: Zdjęcie autora red
0 6 A A
Prezydent Krzysztof Żuk był gościem na czacie Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)
Prezydent Krzysztof Żuk był gościem na czacie Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)

Podczas

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1. Panie Prezydencie, proszę o informację kiedy w końcu (czy kiedykolwiek) zostanie doprowadzona kanalizacja do budynków mieszkalnych przy ulicy Nadbystrzyckiej?

MPWiK (w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE) nie planuje budowy nowej sieci kanalizacyjnej w ul. Nadbystrzyckiej, a jedynie przebudowę istniejącego odcinka kanalizacji sanitarnej na odcinku od ul. Muzycznej do ul. Pszennej (ulica ta znajduje się na wysokości parkingu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej). Aktualnie w rejonie ul. Nadbystrzyckiej występują trzy zgrupowania zabudowy jednorodzinnej nie objęte obsługą przez miejski system kanalizacji sanitarnej:

a) rejon posesji nr 56, 58, 60, 62, 64 (W związku z zaplanowanym na terenie miasta Lublin układem komunikacyjnym, przedmiotowy teren przewidziany jest pod lokalizację pasa drogowego łączącego "Trasę Zieloną” w rejonie węzła przy ul. Dzierżawnej z węzłem drogowym ulic Nadbystrzycka / Zana.
b) rejon posesji nr 80, 82, 86 (Wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu wskazują na zmianę istniejącej formy zabudowy z jednorodzinnej na mieszaną. Są one sukcesywnie realizowane poprzez intensywny rozwój zabudowy wielorodzinnej)
c) rejon posesji nr 24, 26 (W bieżącym roku MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie opracował szczegółowy wykaz obszarów objętych zabudową mieszkaniową, w których brak kanalizacji sanitarnej. W ramach tego wykazu znajduje się zabudowa przy ul. Nadbystrzyckiej nr 24, 26)

2. Jako mieszkaniec Starego Miasta pytam się, czy nie można zrobić porządku z wjeżdżającymi samochodami? Nic nie zmieni tutaj ilość pozwoleń, jeśli nie egzekwuje się nawet tych, którzy takich pozwoleń nie mają. Przykład: proszę Pana Prezydenta aby się przeszedł w dowolną sobotę pod Trybunał Koronny i Rynek, który jest dosłownie zawalony samochodami nowożeńców, a przede wszystkim ich gości. Czy jest w stanie Pan to zrobić?

Sprawdzamy liczbę wydanych pozwoleń. W ubiegłym roku na jednym pozwoleniu można było wjeżdżać np. trzema samochodami. Obecnie obowiązuje zasada jedno pozwolenie - jeden samochód. Poza tym od lipca, kiedy nasiliły się kontrole straży miejskiej oraz we wrześniu i na początku października, kiedy to zaczęła obowiązywać strefa płatnego parkowania dało się zauważyć większą ilość wniosków o wydanie zezwolenia na wjazd na Stare Miasto. W tym samym czasie ilość pojazdów nielegalnie wjeżdżających na Stare Miasto oraz parkujących w niedozwolonych miejscach i bez aktualnych zezwoleń znacznie się zmniejszyła. Wydawane obecnie zezwolenia mają termin ważności do końca tego roku. Obecnie przygotowujemy nowe zasady - kryteria dotyczące wydawania zezwoleń, które mają zmniejszyć liczbę pojazdów. Te zasady zamierzamy wprowadzić od nowego roku. Od nowego roku będziemy też chcieli wprowadzić nowy wzór graficzny pozwoleń, bo obecne nie spełniają swojej roli. O pozostałych poinformujemy na przełomie października i listopada. Dzięki tym zmianom, które już zostały wprowadzone, i tym które wprowadzimy zabytkowa dzielnica jaką jest Stare Miasto odzyska swój niepowtarzalny klimat. Na pewno będzie to z korzyścią dla mieszkańców, turystów i restauratorów.

3. Dlaczego nie było żadnej walki przeciwko przeniesieniu siedziby lubelskiej gazowni do Sandomierza?

To nie jest prawda. Po uzyskaniu informacji o zamiarze przeniesienia siedziby gazowni interweniowałem w Warszawie u Prezesa Zarządu PGNIG S.A. Ostateczna decyzja należy jednak do władz spółki.

4. Od dwóch miesięcy mieszkam przy ul. Poligonowej – os. Poligonowa 2. Aby dotrzeć do przystanku autobusowego muszę tą ulicą przejść. Jest to bardzo niebezpieczne dlatego, że nie ma chodników. Pędzące w obie strony samochody niemalże zahaczają o nas przechodniów. Co będzie zimą kiedy śnieg zasypie pobocze? Co Pan i miasto planujecie zmienić w tej kwestii?

Projekt przebudowy ul. Poligonowej został już opracowany trwają dalsze procedury związane z umożliwieniem rozpoczęcia prac. Na przebudowę ul. Ducha do skrzyżowania z ul. Sikorskiego i al. Solidarności jest opracowywana dokumentacja.

5. Dotyczy ul. Grygowej:
a) jaki jest realny termin przebudowy sypiącego się wiaduktu w ciągu ul. Grygowej i czy będzie to przebudowa istniejącego czy postawienie nowego?
b) czy planuje się budowę obok drugiego wiaduktu dla przeciwnego kierunku jazdy i poszerzenie całej ul. Grygowej do 2x2 na odcinku od ul. Mełgiewskiej do ul. Pancerniaków?
3) co z remontem sypiących się wiaduktów w ciągu al. Kompozytorów Polskich (na modernizację tych w al. Smorawińskiego, Armii Krajowej i Filaretów powstaje dokumentacja a tu nic)?


Opracowana ekspertyza obiektu zakłada możliwość wykorzystania części istniejącej konstrukcji po wzmocnieniu pozostałych elementów takich jak podpory. Koszt przebudowy obiektu szacowany jest na około 30 mln zł.
Zarząd Dróg i Mostów wystąpił do PKP o informacje, czy istnieje możliwość skrócenia wiaduktu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby także wybudowanie drugiej nitki wiaduktu. Poszukujemy źródeł finansowania tej inwestycji.

6. Dotyczy Trasy Zielonej:
a) jaki jest realny termin budowy II etapu Trasy Zielonej tj. do ul. Krochmalnej ?
b) jaki jest realny termin przebudowy i wydłużenia ul. Muzycznej i czy w związku z tym przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Muzycznej – Narutowicza – Głębokiej – Nadbystrzyckiej?
c) jaki jest realny termin budowy III etapu Trasy Zielonej tj. od ul. Jana Pawła II do al. Kraśnickiej wzdłuż torów z dobudowaniem brakującego wiaduktu (od wielu lat straszą tam beto-nowe podpory) w ciągu ul. Filaretów oraz czy przy tej okazji zostanie wyremontowany jeden już istniejący tam wiadukt (z roku na rok w coraz gorszym stanie)?
d) jaki jest realny termin przebudowy skrzyżowania "Rondo Lubelskiego Lipca” bez której Trasa Zielona nie będzie w pełni użyteczna?


Zadania a, b i d zostały zgłoszone do projektu budżetu na 2013 rok jako inwestycje wieloletnie. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy, zadanie c jest przedmiotem prac analitycznych.

7. Czy podczas budowy tzw. "domknięcia ringu” małej obwodnicy miasta powstanie wiadukt nad bocznicą kolejową czy będzie tam zwężenie psujące ideę całej arterii oraz jaki jest realny termin powstania tego przedłużenia (ul. Dywizjonu 303)?

Podjęta została decyzja o nie budowaniu wiaduktu nad bocznicą kolejową, wobec braku udziału w tej inwestycji PKP, tylko włączenie przedłużenia ul. Dywizjonu 303 do istniejącego układu komunikacyjnego.

8. Jaki jest realny termin remontu będącej w złym stanie kładki dla pieszych nad al. Tysiąclecia/Witosa w rejonie Tatar? W okolicy remontu wymagają również przejścia podziemne pod ul. Łęczyńską i ul. Hutniczą wraz z montażem tam nowoczesnego i wydajnego oświetlenia (obecnie jest kilka słabych żarówek które niewiele co dają) a także uruchomienia go również w dzień bo i wtedy jest tam ciemno a z uwagi na okolicę również kamer monitoringu – kiedy takie prace mogą zostać wykonane?

Przebudowa kładki została zgłoszona do projektu budżetu na 2013 rok. Oświetlenie w przejściach podziemnych spełnia wymagania stosownych norm. Zastosowany typ opraw wynika z częstych przypadków dewastacji. Wykonane pomiary parametrów oświetleniowych nie wykazują potrzeby funkcjonowania całego oświetlenia w ciągu dnia - dlatego świeci się tylko jedna oprawa.

9. Zapowiadał Pan przejęcie przez miasto zniszczonego budynku Dworca Północnego i stworzenie tam Poznawalni, co w tej sprawie obecnie się dzieje i kiedy miasto w ogóle przejmie ten budynek?

Wniosek w tej sprawie został skierowany do PKP i do dzisiaj brak jest stanowiska w tej sprawie. Właściwym do przejęcia dworca jest Urząd Marszałkowski.

10. Co z budową zapowiadanego od lat kompleksu boisk przy ul. Rusałka, którą ostatecznie miał wykonać MOSiR (koszty były szacowane na 3 mln, jest gotowy projekt), te boiska są naprawdę potrzebne, kiedy można się spodziewać ich wykonania?

Koszt realizacji projektu opracowanego przez MOSiR wynosi 12 mln złotych. W chwili obecnej z uwagi na prowadzone znaczące inwestycje, projekt nie może być zrealizowany. Priorytetem są bowiem inwestycje w zakresie kultury fizycznej współfinansowane ze środków UE (budowa Stadionu miejskiego) i Ministerstwa Sportu i Turystyki (basen "Olimpijski”). Miasto w dalszym ciągu realizuje projekty budowy boisk sportowych typu ORLIK z uwagi na ich współfinansowanie przez Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Budujemy także Halę Lodową oraz drobną infrastrukturę sportową w dzielnicach.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty