Latem hitem był spektakl „Ryngraf”. Teatr objazdowy postawił na sprawdzoną pozycję czyli Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. Ale o Przestrzeniach Sztuki w kontekście teatru można powiedzieć znacznie więcej.
Przestrzenie Sztuki to specjalny program, którego lubelskim operatorem jest Centrum Kultury w Lublinie. Instytucja każdego roku do współpracy lokalne teatry instytucjonalne, wiele grup niezależnych, teatry zawodowe i amatorskie.
- Dzięki Przestrzeniom Sztuki mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w wielu wyjątkowych pokazach. To prezentacja dziesiątek spektakli, w tym premier. Mieszkańcy regionu mają możliwość skorzystać z projektu dzięki Teatrowi Objazdowemu, który dociera do miejscowości bez infrastruktury teatralnej – opisują działania organizatorzy.
Czas na podsumowanie mijającego roku i w tym kontekście trzeba wspomnieć o powstałej dzięki lubelskim Przestrzeniom Sztuki premierze „Kongresu Futurologicznego” Teatru Czytelni Dramatu. Spektakl, w reżyserii Daniela Adamczyka, zakwalifikował się do konkursu „Klasyka Żywa”, a także do finału programu „Teatr Polska”, dzięki czemu produkcja Przestrzeni Sztuki prezentowana była nie tylko w Lublinie, ale także w aż 7 innych miastach.
– Letnim hitem teatralnym okazała się kolejna premiera – spektakl „Ryngraf” Sceny InVitro na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy”. To trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Łącznie od czerwca do września w Wirydarzu CK spektakl zobaczyło tysiąc kilkaset osób – nie kryje zadowolenia operator.
Warto też zauważyć, że po raz kolejny teatr zawitał na dzielnice Lublina. To celowe działanie, dzięki którym sztuka dociera blisko domów odbiorców. Teatr nie zamyka się w centrum miasta, ale dosłownie idzie do widza. Tak właśnie było w ramach Pikników Rodzinnych „Integracje” propozycje teatralne dotarły na 15 dzielnic. Mieszkańcy mogli zobaczyć ponad 40 spektakli oraz pokazów i warsztatów Sztukmistrzów.
– Teatr objazdowy w regionie w tym roku postawił na sprawdzoną markę czyli Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla – Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia, a plenerowy spektakl zaprezentowano w 14 miastach regionu lubelskiego – podają organizatorzy.
Z końcem roku zaś rozstrzygnięto open call na realizację działań teatralnych, którym Centrum Kultury w Lublinie zapewnia wsparcie organizacyjno-logistyczne. Wiele z tych projektów już miało swoje pokazy open call, w nowym roku zaś planowane są premiery.
Program Przestrzenie Sztuki Lublin jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.