Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2016 r.
16:30

Reforma oświaty. Samorządowcy i nauczyciele wyliczyli "za" i "przeciw"

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum

Zmiany w polskiej oświacie to gorący temat. Na fali rosnących protestów i coraz większych wątpliwości Fundacja Szkoła Liderów przeprowadziła obszerne badania pokazujące, co o ministerialnych propozycjach myślą samorządowcy i osoby reprezentujące organizacje pozarządowe zainteresowane edukacją, ale także nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz rodzice.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad połowa ankietowanych popiera zapowiedź wprowadzenia do placówek oświatowych szerokopasmowego internetu oraz wsparcie dla tzw. małych szkół, tak aby mogły zmieniać się w miejsca, które służą lokalnym społecznościom. Takie rozwiązanie popiera aż 62 proc. ankietowanych samorządowców i ponad 55 proc. rodziców i nauczycieli.

Z pozytywnym przyjęciem spotkały się pomysły na rozwój szkolnictwa zawodowego. Szczególnie samorządowcy patrzą przychylnie na „upraktycznienie” szkolnictwa. „Za” zapowiedzianym zmianom jest 27 proc. z nich. Ankietowani podkreślają, że jest to istotna i potrzebna zmiana, która wzmocni sieć szkół zawodowych, zapewni im odpowiednią jakość oraz pozwoli na przystosowanie metod edukacyjnych do bardziej praktycznego wymiaru.

Dużym poparciem cieszy się też likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty. Popiera go 24 proc. samorządowców, 33 proc. nauczycieli oraz 42 proc. rodziców.

– Sprawdzian jest bardzo stresujący dla uczniów i ich rodziców, dzieci uczą się rozwiązywania testów. Sprawdzian niczego nie wnosi a państwo ponosi duże koszty w związku z jego przeprowadzeniem – uważa jeden z nich.

Pojawiły się głosy, że niektóre samorządy nadmiernie koncentrowały się na testach jako jedynym mierniku pracy szkoły, jednak w przypadku ich likwidacji – nie ma
możliwości sprawdzania takich mierników jak Edukacyjna Wartość Dodana.

Ankietowanym przez FSL podoba się też pomysł wydłużenie nauki w liceach do 4 lat. „Za” jest 36 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców.

- W chwili obecnej liceum jest faktycznie takim kursem przygotowującym do matury. W II klasie uczniowie wybierając rozszerzenia znajdują się też w zupełnie innych klasach, grupach niż w klasie I. Wydłużenie liceum spowoduje większą identyfikację ze szkołą w związku z tym będzie można mówić o procesie wychowawczym, a ponadto wiedza ogólna absolwenta będzie bardziej szeroka - argumentują

Małe „ale”

Duże wątpliwości budzi natomiast pomysł na poprawienie bezpieczeństwa w szkołach poprzez wprowadzenie obowiązkowej rejestracji wszystkich wchodzących na teren placówki. Tylko 22 proc. rodziców patrzy na ten projekt przychylnie, a 24 proc. jest mu przeciwnym. Wątpliwości mają także samorządowcy i nauczyciele. Uważają oni, że takie rozwiązanie nie wpłynie na rozwiązanie problemu przemocy, a jedynie dostarczy mnóstwo niepotrzebnej dodatkowej pracy biurokratycznej. Wiele osób boi się też, że ich dane spisane przy wejściu do szkoły nie będą właściwie przechowywane i wpadną w niewłaściwe ręce.

Pojawiły się postulaty poszukiwania innych rozwiązań, które zwiększyłyby poczucie bezpieczeństwa dzieci. Jedna z ankietowanych osób zwróciła uwagę, że bezpieczeństwo kształtuje się na poziomie kultury szkoły dzięki zaangażowaniu osób, które w niej pracują.

- Bezpieczeństwo nie polega na rejestracji, tylko na wiedzy. Najlepszy system wiedzy, co dzieje się w szkole, widziałam w międzynarodowej szkole w Holandii. Po pierwsze, drzwi ze szklanymi oknami na górze i lista nieobecnych uczniów wypisana na karteczce powieszonej na haczyku obok drzwi. Dyrektor podczas lekcji może z korytarza widzieć, co się dzieje w klasie i ma bieżącą informację, ilu uczniów jest na lekcji. Najważniejsze jest to, że go to interesuje, bo nie siedzi w swoim pancernym gabinecie – podpowiada jedna z ankietowanych matek.

Zdecydowane „nie”

Największy sprzeciw wywołuje likwidacja gimnazjów. We wszystkich badanych grupach wynosi on ponad 30 proc. Największy opór zmiana ta ma wśród nauczycieli. Aż 43 proc. z nich opowiada się przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania. Tłumaczą, że wiązać się to będzie z utratą pracy oraz problemami wynikającymi z konieczności stworzenia nowej metodyki nauczania.

– Najbardziej boję się tempa zmian – przyznaje jeden z ankietowanych nauczycieli. - Tak na szybkiego, bez przemyślenia, przygotowania. Nie rozumiem po co? Każdy etap edukacyjny jest inny i uczy się w nim inaczej. Przez kilkanaście lat udało nam się zbudować dobre struktury gimnazjów i odpowiednio do nich przygotować nauczycieli.

Takie samo zdanie ma 32 proc. samorządowców i 30 proc. rodziców. Likwidację gimnazjów popiera natomiast 21 proc. rodziców, 19 proc. nauczycieli i 15 proc. samorządowców. Osoby, które chciałyby aby gimnazja wypadły z systemu oświaty uważają, że obowiązujący dziś system nie sprawdził się, a jego założenia były od początku błędne. Rodzice przychylni reformie dodają, że zmiana środowiska w trudnym okresie dojrzewania dla młodzieży jest bardzo niekorzystna. Nauczyciele podkreślają natomiast, że wprowadzenie gimnazjów obniżyło poziom szacunku młodzieży do instytucji szkoły.

Sporna historii

Z negatywnym odbiorem wiąże się też zwiększenie liczby godzin historii. Sprzeciwia się temu 32 proc. samorządowców, 20 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców. W tym przypadku duża jest też jednak liczba zwolenników takiego rozwiązania (28, 16 i 21 proc.). Przeciwnicy zwiększenia godzin na lekcje historii argumentują, że doprowadzi to do ograniczenia godzin z innych przedmiotów.

- Ale jakim kosztem? Czy kosztem nauk ścisłych i języków obcych? Bo jeśli tak, to będzie to niedobra zmiana. Oczywiście, rozumiem, że każdy obywatel powinien być świadomym historii własnego kraju, czy kraju, w którym mieszka, uczy się, żyje. Ale jestem przekonana, że nie liczba godzin, ale sposób przekazywania wiedzy, treści programowe, współpraca z organizacjami pozarządowymi, edukacja regionalna, rozwój czytelnictwa, wychowanie w duchu obywatelskim są kluczowe dla lepszego przyswajania treści historycznych – uważa jeden z nauczycieli.

Dać szansę

Drugą kwestią jest obawa przed upolitycznieniem nauczania historii. Wśród najbardziej krytykowanych pomysłów znajduje się też wydłużenie edukacji wczesnoszkolnej do czterech lat. Ankietowani uznali, że takie rozwiązani pozbawi dzieci możliwości rozwijania się pod okiem specjalistów z danych przedmiotów. Ten postulat popiera jedynie 4 proc. samorządowców, a 29 proc. jest mu zdecydowanie przeciwnych. Wśród nauczycieli i rodziców odnotowano odpowiednio 12 i 13 proc. poparcia i sprzeciw kształtujący się na poziomie 33 i 27 proc.

- Nie przedłużamy przedszkola z powodu obaw przed szkołą. Wysiłki należałoby skierować na łatwiejsze przekraczanie progów – apelują nauczyciele.

- Cztery lata to za długo. Dzieci się już teraz nudzą. Tylko część szkół wcześniej włącza dodatkową kadrę do edukacji wczesnoszkolnej z korzyścią dla dzieciaków, które pasjonują się naukami przyrodniczymi, fizyką, chemią. Lubią doświadczenia. Dajmy im szansę się rozwijać – dodają rodzice.

Sonda: Co sądzisz o reformie edukacji?

Liczba głosów: 255
62.35%
Nie popieram
19.61%
Popieram, powinna być przeprowadzona jak najszybciej
18.04%
Popieram, ale potrzeba więcej czasu na jej przygotowanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

W poniedziałek przed godziną 10 doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym z drogą gminną w miejscowości Siedliska – Kolonia w gminie Zamość.

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśnik. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego
galeria

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśnik. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego

Karetka szybciej dojedzie też do mieszkańców gminy Batorz czy Potok Wielki. Nowy punkt ratownictwa medycznego w Modliborzycach w powiecie janowskim już działa.

W wypadku spowodfowanym przez kierowcę Audi ucierpiał 47-letni motocyklista, ktróry z obrażeniami ciała trafił do szpitala

Miał 4 promile i spowodował wypadek drogowy

Po wypadku 44-letni kierowca schował się przed policjantami w budynku gospodarczym. A czy kierowca Audi miał uprawnienia do kierowania pojazdami? Nie.

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Połowa meczów 19. kolejki była zaplanowana na niedzielę. Jednak z powodu obfitych opadów śniegu i załamania pogody w naszym regionie trzy spotkania zostały odwołane. Odbył się tylko jeden mecz

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów
Dzień Wschodzi
film

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów

Zostaw 1,5% podatku tam, gdzie mieszkasz i wspieraj lokalne inicjatywy – apeluje Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych. W programie "Dzień Wschodzi" podkreśla, jak wielką wartość mają środki przekazywane organizacjom pożytku publicznego działającym tuż obok nas. Opowiada też o rosnącej roli miejskich Klubów Seniora i potrzebie międzypokoleniowego dialogu.

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Lubelscy policjanci z zatrzymali 30-letniego włamywacza z Warszawy. Mężczyzna wpadł tuż po dokonaniu przestępstwa. Próbował uciekać, uszkodził samochód, ale już jest w areszcie.

Zbigniew Wójcik zimą trafił do Kryształu Werbkowice, a wiosną jego drużyna wygrała już dwa spotkania

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wiosną zaczyna lśnić

Jesienią Kryształ Werbkowice nie wygrał żadnego z 15. spotkań w lidze. Zimą do drużyny dołączył doświadczony trener Zbigniew Wójcik, a wraz z nim nowi piłkarze. W efekcie ekipa z Werbkowic ma wiosna już dwa zwycięstwa, a w tej kolejce pokonała zajmującą miejsce w czołówce Pogoń 96 Łaszczówka. Czy czerwonej latarni ligi uda się sprawić sensację i zapewnić sobie utrzymanie?

Efekt sobotniego wypadku

Chwila nieuwagi i "dzwon"

Chwila nieuwagi doprowadziła do groźnego wypadku na obwodnicy Kocka. Zderzyły się dwa samochody osobowe - audi i volkswagen. 3 osoby zostały przetransportowane do szpitala.

zdj. ilustracyjne

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Jest protokół z kontroli kuratorium

Jest już protokół z kontroli kuratorium w chełmskiej szkole. Pod koniec lutego 9-letnia dziewczynka zakrztusiła się cukierkiem i zmarła. Trwa śledztwo prokuratury.

Bezpieczeństwo i zaufanie: porady, jak zapoznać dziecko z dużym psem.

Bezpieczeństwo i zaufanie: porady, jak zapoznać dziecko z dużym psem.

Jak bezpiecznie zapoznać dziecko z dużym psem? Porady dla rodziców, które pomogą zbudować zaufanie i uniknąć strachu po obu stronach.

Piłkarze BKS Bodaczów (żółte koszulki) wciąż czekają na szóste domowe zwycięstwo w tym sezonie

Zamojska klasa okręgowa. Najpierw kuriozalny gol dla BKS, a potem kontrowersyjny karny dla Omegi

W pierwszej kolejce rundy wiosennej BKS Bodaczów i Omega Stary Zamość solidarnie wygrały swoje mecze i wydawało się, że rozpoczną marsz w górę tabeli. Tymczasem w kolejnych dwóch spotkaniach BKS zdobył jeden punkt, a ekipa ze Starego Zamościa dwa. W sobotę obie ekipy spotkały się w Bodaczowie i solidarnie podzieliły punktami

Sara – policjant na medal

Sara – policjant na medal

Sara, pies służbowy ze Świdnika, kolejny raz udowodniła jak ogromne znaczenie dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego ma współpraca zwierząt z człowiekiem. Przewodnik policyjny wraz ze swoją czworonożną „funkcjonariuszką” odnaleźli w środku nocy, na terenie wąwozu przy rzecze, leżącego w zaroślach mężczyznę. Wcześniej jego zaginięcie zgłosiła rodzina. Mężczyzna wymagał pilnej interwencji medycznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty