To już ostatnia chwila żeby zapisać się do gimnazjum. Rekrutacja uzupełniająca kończy się dziś o godz. 15. Na uczniów czekają jeszcze 464 miejsca
Pierwszy etap rekrutacji do lubelskich gimnazjów trwał między 3 a 30 czerwca. Dla uczniów w szkołach prowadzonych przez Gminę Lublin przygotowano 2850 miejsc.
Do klasy pierwszej przyjęto jednak jedynie 2386 kandydatów, w tym 972 do tzw. szkół obwodowych i 1414 spoza obwodu.
Największą popularnością wśród tegorocznych kandydatów cieszyły się klasy dwujęzyczne. Jak informuje Urząd Miasta kandydaci z najwyższą liczbą punktów najczęściej wybierali Gimnazjum nr 16, (klasa ogólnodostępna), Gimnazjum nr 18 (dwujęzyczna z językiem angielskim), Gimnazjum nr 15 (ogólnodostępna), Gimnazjum nr 10 (ogólnodostępna) i Gimnazjum nr 11 (dwujęzyczna z programem DSD1).
Ogromnym zainteresowaniem najlepszych uczniów cieszyły się także Gimnazja nr 18 (oddział ogólnodostępny), nr 5 (ogólnodostępny), nr 9 (dwujęzyczny z językiem francuskim), nr 24 (ogólnodostępny), nr 9 (ogólnodostępny), nr 6 (ogólnodostępny) i nr 7 (dwujęzyczny z językiem angielskim).
Problemów z rekrutacją nie miały także szkoły, które zaproponowały utworzenie klas sportowych, czyli Gimnazjum nr 5, 9, 10, 11, 16, 18 i 19 oraz klas profilowanych sportowych (Gimnazjum nr 2, 5, 6, 16 i 25).
- Zainteresowanie naszą ofertą utworzenia sportowej klasy pływackiej było bardzo duże – przyznaje Urszula Sławek, dyrektor Gimnazjum nr 9. – Nauka w tej klasie wymaga od uczniów ogromnego zaangażowania. Oprócz zwykłych lekcji wynikających z podstawy programowej będą brać także udział w treningach. To 14 godzin zajęć tygodniowo w basenie na terenie Aqau Lublin i na sali gimnastycznej.
W Gimnazjum nr 6 powstała natomiast klasa profilowana 1F w piłce nożnej organizowana przez Akademię Piłkarską Motoru Lublin.
- Z naborem nie mieliśmy najmniejszego problemu. Komplet uczniów mieliśmy już w pierwszym terminie - mówi dyrektor Krzysztof Szulej. – Uczniowie z klasy sportowej oprócz zajęć dydaktycznych podczas lekcji w-f prowadzonych przez nauczyciela, który jest jednocześnie trenerem Motoru będą grali przede wszystkim w piłkę nożną. Oprócz tego gry w piłkę będą uczyli się podczas 6 godzin zajęć pozalekcyjnych tygodniowo. Pamiętajmy też, że uczniowie klasy sportowej to z reguły chłopcy trenujący w różnych klubach sportowych. Dlatego zajęć piłkarskich, czy obozów treningowych będą mieli w ciągu roku znacznie więcej.
Jeszcze tylko dziś
Wolne miejsca znajdują się jeszcze w Gimnazjum nr: 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 14, 17, 19 i 26.
Absolwenci podstawówek, którzy dotychczas nie dostali się do wymarzonych szkół mają czas jeszcze dziś na zapisanie się na ostatnie 464 wolne miejsca.
Żeby to zrobić muszą złożyć wniosek o przyjęcie wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.