Środowe uroczystości rozpoczną się na Zamku Lubelskim, a następnie ich uczestnicy przeniosą się na były obóz na Majdanku.
- Więzienie na Zamku w Lublinie należało do jednych z największych i najokrutniejszych kazamat na okupowanych ziemiach kraju. Znaczna część spośród przebywających tam ludzi zmarła na skutek tortur, wycieńczenia – przypomina Lubelski Urząd Wojewódzki i dodaje, że ostatnia wielka egzekucja miała miejsce 22 lipca 1944 roku.
Z kolei Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na Majdanku zaczęto przygotowywać do likwidacji wiosną 1944 roku.
- Do ostatnich chwil zacierano ślady zbrodni: rozbierano baraki, palono zwłoki i dokumenty z kancelarii obozu. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła 22 lipca 1944 r. Więźniów wyprowadzono z Lublina w pieszej kolumnie z Majdanka i z obozu pracy przy ul. Lipowej. W Ćmielowie więźniowie zostali załadowani do pociągu i przewiezieni do KL Auschwitz. Osoby, które nie wytrzymały tempa marszu były rozstrzeliwane na miejscu. Kilkudziesięciu osobom udało się zbiec podczas transportu. Do KL Auschwitz dotarło 840 osób – przypomina urząd.
W środę w Lublinie odbędą się uroczystości rocznicowe oby tych wydarzeń.
Godz. 9 – msza w Kaplicy Trójcy Świętej,
Godz. 10 - złożenie kwiatów w baszcie zamkowej.
Godz. 10.15 - otwarcie wystawy pn. „Akcja AB na Lubelszczyźnie. 80. rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich w Lublinie”.
Godz. 12 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Mauzoleum na Majdanku.