Jeszcze dwie przeprowadzki do nowych budynków czekają w tym roku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozbudowa ma się zakończyć w połowie stycznia przyszłego roku.
Szpital przygotowuje się teraz do przeprowadzki administracji. – Planujemy ją na lipiec. W narożnym budynku będzie administracyjna część szpitala, ale też np. sale wykładowe – mówi prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL. – Kolejny etap w listopadzie. Wtedy do nowego budynku przeniosą się poradnie specjalistyczne. Będziemy mieć do dyspozycji znacznie większe powierzchnie, więc komfort pacjentów będzie nieporównywalny.
Listopadowa przeprowadzka będzie ostatnią przed zakończeniem rozbudowy. – Jak deklaruje wykonawca rozbudowa ma się zakończyć w połowie stycznia przyszłego roku i ten termin jest cały czas aktualny – zapewnia prof. Starosławska i dodaje, że równolegle stara się o pozyskanie pieniędzy m.in. na wyposażenie.
- Potrzebujemy 131 mln zł, w tym 11 mln na dodatkowe roboty kosztorysowe oraz 120 mln na wyposażenie dwóch oddziałów i dwóch laboratoriów. Starania o pozyskanie tych środków czynimy już od marca – zaznacza prof. Starosławska. – Potrzebujemy środków na wyposażenie oddziałów przeszczepowego oraz endokrynologicznego, do napromieniania guzów tarczycy, dzięki czemu pacjenci nie będą musieli już musieli jeździć do innych miast.
Potrzebne są także pieniądze na wyposażenie laboratoriów: immunologicznego i genetycznego. – Nie ma mowy o wysokospecjalistycznym leczeniu bez oceny genetycznej – podkreśla prof. Starosławska. – W ramach laboratorium immunologicznego będzie też działał bank komórek macierzystych do przeszczepu.
Jak dodaje dyrektor COZL, dodatkowe środki pójdą też na nowoczesny system bezpieczeństwa oraz o elektroniczne urządzenia do części sal wykładowych i oddziałów zabiegowych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi lekarz z COZL będzie mógł m.in. połączyć się i skonsultować w jednym czasie z czterema ośrodkami w Polsce lub na świecie.