W poniedziałek zacznie się nabór do żłobka dla dzieci studentów i pracowników UMCS. Podobną placówkę na przełomie maja i czerwca uruchomi KUL. Dla medyków to już rutyna
Obie uczelnie żłobki będą prowadzić we współpracy z zewnętrznymi podmiotami dzięki dotacjom z realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu „Maluch 2016”.
UMCS przy Langiewicza
- Rekrutację rozpoczniemy w najbliższy poniedziałek. Formularz rejestracyjny będzie dostępny na stronie internetowej www.maluch.net. Nabór w pierwszej kolejności jest kierowany do dzieci studentów, doktorantów i osób zatrudnionych przez uczelnię od sześciu miesięcy trzeciego roku życia – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Żłobek będzie mieścił się przy ul. Langiewicza 16 na terenie miasteczka akademickiego. Znajdzie się w nim 28 miejsc. Otwarcie planowane jest na początek kwietnia. Czesne bez wyżywienia ma wynosić 250 zł miesięcznie.
KUL przy Różanej
Na przełomie maja i czerwca swój żłobek uruchomi KUL, w którym znajdzie się miejsce dla 23 dzieci.
– Placówka będzie się mieścić przy ul. Różanej 8, niedaleko naszego kampusu na Konstantynowie. Przed otwarciem w lokalu zostaną wykonane prace adaptacyjne. Rekrutacja zostanie ogłoszona niezwłocznie po zakończeniu formalności związanych z uzyskaną dotacją. Wysokość opłat nie jest jeszcze znana – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Medycy przy Kaprysowej
Pierwszą szkołą wyższą z Lublina, która uruchomiła swój żłobek był Uniwersytet Medyczny. Placówka przy ul. Kaprysowej 2 działa od początku tego roku akademickiego.
– Z wstępnego rozeznania przeprowadzonego przez uczelnię wynikało, że zainteresowanych może być nawet 60 osób. Początki były jednak trudne, bo po otwarciu zgłosiło się zaledwie 12 dzieci, ale od stycznia mamy już komplet. Dlatego zdecydowaliśmy się wystartować w kolejnej edycji programu i wystąpić o dotację na 10 dodatkowych miejsc. Wszystkie zostały już obsadzone – mówi Ewa Noga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „Klanza”, które prowadzi żłobek medycznej uczelni.
Dla dzieci zameldowanych w Lublinie miesięczna opłata wynosi 258 zł (bez wyżywienia).
Babcie i już
Podobnych placówek nie planują otwierać Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli obu uczelni, ich studenci oraz pracownicy nie wyrażali zainteresowania taką inicjatywą.