Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowy sprzęt konserwatorski. Nowe urządzenia, m.in. do usuwania nawarstwień korozyjnych z metalu, będą pomocne przy budowie przedwojennego miasteczka.
Pracownia wzbogaciła się m.in. o profesjonalną mikro-piaskarkę, myjkę ultradźwiękową, oczyszczarkę parową i odkurzacz przemysłowy z filtrami do zbierania pyłów zanieczyszczonych mikrobiologicznie. Wszystko to kosztowało ponad 32 tys. zł. Muzeum wyłożyło niecałe 9 tys. zł. Resztę dało ministerstwo kultury w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe”.
– Modernizacja pracowni zbiega się w czasie z prowadzoną przez muzeum realizacją projektu z funduszy europejskich, którego założeniem jest odtworzenie prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku – dodaje dyr. Figiel. – Przewidziano rekonstrukcję obiektów z pełnym wyposażeniem.
Nowy sprzęt pozwoli na usprawnienie prac. – Zakupione urządzenia umożliwiają prace konserwatorskie w oparciu o standardy europejskie, zmieszają koszty, pozwalają na rozszerzenie możliwości warsztatowych i skrócenie czasu pracy przy żmudnych, mechanicznych zabiegach – argumentuje Krystyna Figiel.