Kończących gimnazja i licea kuszą od wczoraj wystawcy Targów Edukacyjnych. Z ich ofertą można się zapoznać w hali Targów Lublin w parku Ludowym.
– To bardzo dobry zawód, zawsze będzie potrzebny – mówi Kamila Kubiak (na zdjęciu pierwszym), która trzeci rok uczy się fryzjerstwa w miejskiej szkole, a wczoraj na szkolnym stoisku pokazywała swoje umiejętności. W przyszłość patrzy ze spokojem, mimo że zakładów fryzjerskich jest mnóstwo. – Fryzjerów jest dużo, ale tych dobrych trudno znaleźć. Ja chcę być tą dobrą.
Stoisko na którym spotkaliśmy wczoraj Kamilę jest jednym z wielu, na którym młodzi ludzie mogą szukać odpowiedzi na pytanie, jak pokierować swoim życiem. Stoiska kuszą m.in. przyszłych kucharzy, ogrodników, techników hotelarstwa... W ofercie edukacyjnej dla opuszczających gimnazja są w tym roku nowości, choćby zawód technik optyk. Kształcenie w tym kierunku ma rozpocząć od 1 września mieszczący się przy Al. Racławickich Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego.
– Chociaż wiele osób nosi okulary, to na terenie Lublina nie ma żadnej szkoły, w której kształcilibyśmy optyków – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. – Myślę, że znajdą się do tego zawodu chętni. Jesteśmy w stanie przyjąć każdą liczbę zainteresowanych.
To nie jest jedyna nowość dla opuszczających gimnazja. Kolejną, również przy Al. Racławickich, jest zawód technika kryminalistyki. Gdzie można potem pracować? – W laboratorium kryminalistycznym policji – odpowiada Marek Szymański, dyrektor ZSChiPS. – Młodzi ludzie nauczą się u nas wszystkiego, co robi się w takim laboratorium. Pracujący w nim policjant jest jednym z naszych nauczycieli – dodaje. Inną nowinką, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym będzie nauka zawodu masażysty dla młodzieży niewidomej i słabo widzącej.
W stronę praktycznych umiejętności skręcają też ogólniaki, np. XVIII LO zapraszało wczoraj do klasy z edukacją ratowniczą i drugiej, ukierunkowanej na pracę w Straży Granicznej i Służbie Celnej. Z ofertą przyjechały także szkoły wyższe i to nie tylko te z Lublina, bo wypatrzyliśmy również dalszych przybyszów, jak choćby Wojskową Akademię Techniczną, czy założoną przez o. Tadeusza Rydzyka toruńską Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.
A jeśli ktoś w ogóle nie ma ochoty na dalsze kształcenie, może po prostu pogapić się na działającą drukarkę 3 D.
Wstęp na targi jest wolny, stoiska będą otwarte jeszcze dzisiaj w godz. 8–16. Targi Lublin mieszczą się na skraju parku Ludowego, wejście od strony al. Piłsudskiego lub ul. Dworcowej.