Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2009 r.
19:13
Edytuj ten wpis

Stanisław Górka: Znowu jestem sobą

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 0 A A

Rozmowa ze Stanisławem Górką, Zbigniewem z popularnego serialu Plebania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Skąd w u pana pomysł na aktorstwo?

- Wszystko zaczęło się od Marty Jakubowskiej, nauczycielki z dęblińskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, która zaproponowała mi udział w zespole teatralnym. Początkowo byłem pomocnikiem, ale z czasem dostawałem coraz poważniejsze role. Przełom nastąpił, kiedy Marta przyniosła na zajęcia płytę Bułata Okudżawy, na której był utwór "Modlitwa” Francois Villona. Kiedy posłuchałem go, przeżyłem katharsis. Nigdy nie byłem gorliwie religijny, ale ten utwór, w którym jest mnóstwo przestrzeni, zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Kolejnym etapem było spotkanie z Ireną Jun. Zakochałem się w niej platonicznie; ona byłą dojrzałą kobietą i, niestety, miała męża. Pamiętam, że była dla mnie takim pięknym czarnowłosym aniołem. W czwartej klasie spytałem czy nadaję się na aktora.

• I co powiedziała?

- Że mam szanse, dlatego zdecydowałem się zdawać do Akademii Teatralnej. Podczas egzaminów recytowałem wiersz Norwida "Do Michaliny z Dziekońskich Zaleskiej”. Mówiłem go dość żarliwie, na co zwróciła uwagę prof. Rena Tomaszewska, która jednak powiedziała, abym ściął długie włosy opadające mi na czoło. Bez zastanowienia pobiegłem do Bristolu i rozprawiłem się z moją fryzurą.

• Ludzie częściej mówią do pana "panie Stanisławie” czy "panie Zbigniewie”?

- Teraz w Plebanii zaczęli dawać podpisy pod zdjęciami, więc znowu jestem Stanisławem Górką. Był jednak okres, że znano mnie przede wszystkim jako Zbigniewa z Plebanii.

• Plebania stała się już częścią pańskiego życia?

- Z pewnością, bo jest to chyba mój największy sukces zawodowy. Z drugiej jednak strony od siedemnastu lat aktywnie działam w Teatrze Pod Górkę, którego jestem założycielem. Trzeba jednak przyznać, że to Plebania pomogła mi zyskać większą popularność. O masowości tego serialu świadczy chociażby fakt, że kiedy w kilku odcinkach zagrałem na gitarze, to posypały się propozycję dla mnie, abym występował w różnych miejscach z gitarą.

• Zbigniew to rola pańskiego życia?

- Nie wiem, jak potoczy się moje życie, dlatego jest mi ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Zbigniew to z pewnością wyrazista rola. Mój bohater ulega zwykłym, ludzkim słabościom, ale jednocześnie jest pełen godności i fantazji oraz ma niesamowitą łatwość zjednywania sobie ludzi.

• Ale nie spocznie pan na laurach?

- Oczywiście, że nie. Każda rola w Teatrze Pod Górkę jest dla mnie sporym wyzwaniem. Poza tym, od paru lat mam ciągoty w stronę dużych przedstawień. Lubię również role artystyczno-muzyczne.

• Co wydarzy się teraz w Plebanii?

- Nie mogę wszystkiego zdradzać, ale mogę powiedzieć, że Plebania zmieni miejsce. Akcja przeniesie się z Tulczyna, ale nadal zostaniemy w okolicach Hrubielowa. Nie będzie to jednak tak, że Tulczyn zniknie. My ciągle będziemy do niego wracać. Jeżeli chodzi o Zbyszka, to sprzeda on dom i wraz z "grupą działającą” przeniesie się do innego miejsca.

• Ile można zarobić za dzień zdjęciowy w serialu Plebania?

- Stawki są różne i zależą od pozycji aktora i jego roli serialu. Nie chcę jednak strzelać konkretnymi sumami.

• Ulubiona stacja telewizyjna to TVP 1?

- Powiem szczerze, że nie mam czasu na oglądanie żadnej telewizji. Plebanię oglądam zazwyczaj tylko wtedy, kiedy dostanę od produkcji płyty z nagraniami. Ostatnio zobaczyłem jednak kawałek Kabaretonu w Opolu i mocno mną to wstrząsnęło. Ten rodzaj humoru jest mi zupełnie obcy. Smuci mnie to, czym jest karmiony widz.

• Gdzie możemy spotkać Stanisława Górkę w najbliższym czasie?

- Zwróciłem się do władz Dęblina z pytaniem czy nie chciałyby obejrzeć kilku przedstawień teatralnych w swoim mieście. Razem z aktorami z Teatru pod Górkę chcielibyśmy zagrać w kilku najważniejszych miejscach Dęblina. Czuję, że mam dług wobec tego miasta i w ten sposób mógłbym go chociaż częściowo spłacić. Pierwsze przedstawienie 20 września o godz. 17.

• Czego się pan boi?

- Chyba tak jak wszyscy boję się bólu egzystencji i czasu, który upływa. Wiele już osiągnąłem, ale wierzę, że uda mi się osiągnąć jeszcze więcej.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty