Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2019 r.
21:43

"Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina". Mocny początek tygodnia z ważnym przesłaniem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 38 A A

Bezpłatne śniadanie, wycieczka do parku krajobrazowego i spacer z konserwatorem zabytków to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma on zachęcać kierowców do rezygnacji z jazdy własnym autem i przesiadki w autobus, na rower lub pójścia pieszo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez cały tydzień jeden z trolejbusów (ten z numerem bocznym 3943) będzie jeździł ozdobiony wewnątrz kolorową włóczką. Można go już wypatrywać na liniach 151 i 158. Nie tylko trolejbus wpadł w tym roku w oko artystkom od „bombardowania włóczką”. Kolorowe wdzianka, każde w innym stylu dostały również trzy śródmiejskie przystanki. Inną metamorfozę będzie można oglądać na ul. Krótkiej, która na tydzień zmieni się w „miejski podwórzec”. Z kolei Krakowskie Przemieście zostanie w weekend zamknięte dla samochodów między ul. Ewangelicką i Wieniawską. Tym odcinkiem będą mogły jeździć tylko autobusy, trolejbusy i rowery, a jeden pas jezdni zostanie oddany pieszym.

Poniedziałek

• „Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina” – pod takim hasłem o godz. 14 staną przed Ratuszem działacze Porozumienia Rowerowego. Przypomną, że w 2018 r. w wypadkach drogowych zginęło w mieście 13 osób i będą się domagać wprowadzenia rozwiązań wymuszających wolniejszą jazdę.

Wtorek

• Lekcje bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach będą się odbywać w trolejbusie zaparkowanym przy Al. Zygmuntowskich obok Miasteczka Ruchu Drogowego. Obowiązują zapisy (tel. 724 990 230).

• Rowerowi aktywiści będą agitować na pl. Litewskim za rozszerzeniem sieci dróg rowerowych na terenie Lublina. Nie chodzi im jednak o trasy rekreacyjne, na weekendowe przejażdżki, tylko o stworzenie połączeń do codziennych dojazdów np. do pracy, uczelni lub szkoły. Początek o godz. 16.

Środa

• Każdy, kto przejdzie rano rowerem przez Most Kultury, dostanie w prezencie „pakiet śniadaniowy” w postaci drożdżówki, owocu, napoju i czegoś słodkiego, a do tego gadżety rowerowe. Akcję organizuje Porozumienie Rowerowe, które będzie sypać prezentami od godz. 7 do wyczerpania zapasów.

• Dwugodzinna rowerowa wycieczka po Lublinie wyruszy po południu z pl. Wolności. Po mieście będzie „oprowadzał” przewodnik. Wyprawa zacznie się o godz. 16. Żeby wziąć w niej udział, trzeba się wcześniej zapisać: 609 602 043.

Miękko Przytulnie Kolorowo W niedzielę panie: Irena, Ela, Mirka, Teresa, Monika, Hanka, Krysia i koordynująca prace Ewa Molik zamieniły trolejbus w dzieło sztuki. Od kilku miesięcy przygotowywały elementy, które trafiły na wszystkie! siedzenia przegubowca i rurki, które zwykle służą pasażerom do trzymania. – Biedronka jest do wzięcia i fiołki przy drzwiach wejściowych też. Jak sobie ktoś zabierze na pamiątkę, to będzie miło – deklarowała pani Irena. – To bardzo miłe zajęcie, jeszcze nigdy nie siedziałam w trolejbusie tak długo –żartowały panie z „Bombardowania włóczką”, które przez kilka godzin pracowały na zajezdni. (agdy) (fot. Maciej Kaczanowski)

Czwartek

• Praktyczne warsztaty z bezpiecznej jazdy rowerem organizuje dla seniorów Porozumienie Rowerowe. Początek o godz. 12 na pl. Litewskim, gdzie będzie też mini-warsztat dla jednośladów.

Piątek

• Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza do ustawionego na ul. Krótkiej namiotu, w którym będzie można porozmawiać o tym, jak powinno się projektować miasto, żeby zapewnić jego mieszkańcom dobry transport. Architekci będą czekać od godz. 8 do 20.

• Miejski konserwator zabytków zaprasza na spacer edukacyjny po Krakowskim Przedmieściu. Podczas tej przechadzki będzie można się dowiedzieć o zmianach, którym ulegał przez wieki ten trakt komunikacyjny. Zbiórka o godz. 16 na Krakowskim Przedmieściu przy namiotach.

• Jeżeli ktoś chce stanąć twarzą w twarz z urzędnikami od komunikacji miejskiej, pochwalić ich lub skrytykować, czy podsunąć jakiś pomysł, może przyjść do stoiska Zarządu Transportu Miejskiego, które pojawi się na ul. Krótkiej. Urzędnicy będą czekać od godz. 8 do 15. Będą też atrakcje dla dzieci.

• Na ul. Krótkiej zacznie się trzydniowa impreza „Żywa ulica”. Od godz. 8 do 20 będą się tu odbywać pokazy kulinarne, pokazy mody, będą też zawody deskorolkowe, konsultacje fryzjerskie i kosmetyczne, wystąpią też Dwa Słowa Teatr Improv oraz zespół Ethnopolia. Będą również foodtrucki.

Sobota

• Na Krakowskim Przedmieściu między Ewangelicką a Wieniawską pojawi się „wystawa elektromobilności”. Będą elektryczne samochody i takież hulajnogi, będzie elektrobus, a także rower towarowy mogący zabrać 100 kg ładunku albo czwórkę dzieci. Wystawa potrwa od godz. 8 do 20.

• Na tym samym odcinku Krakowskiego Przedmieścia stanie namiot miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska, gdzie dzieci będą mogły pograć w gry (planszowe i nie tylko) o tematyce związanej z ekologią, a dorośli dowiedzą się np. jak poprawnie segregować odpady. Czynne od godz. 14 do 18.

Niedziela

• Przez cały dzień można będzie się poruszać komunikacją miejską okazując zamiast biletu dowód rejestracyjny własnego pojazdu.

• Przez cały dzień bezpłatny czas korzystania z jednośladów Lubelskiego Roweru Miejskiego będzie wydłużony z 20 do 60 minut.

• O godz. 15, 16 i 17 sprzed Ogrodu Saskiego będzie odjeżdżać trolejbus „ZIU-tek”, a podczas przejażdżki będzie można posłuchać o przeszłości i przyszłości lubelskich trolejbusów.

• Rowerowa wycieczka do Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego i Łęcznej (z ciekawymi przystankami) to pomysł dla każdego, kto czuje się na siłach pokonać spokojnym tempem 65 km. Zapisy nie są konieczne, trzeba mieć rower, prowiant i coś do picia. Start o godz. 10 z Mostu Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty