Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2003 r.
21:58
Edytuj ten wpis

Student idzie na wojnę

Wojna już się zaczęła. Po jednej stronie barykady stanęła ponadstutysięczna armia młodych ludzi. Nadciągająca bitwa całkowicie zmieniła sposób ich życia. Musieli ze wszystkiego zrezygnować i zająć się tylko przygotowaniami do walki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Siły przeciwnika także nie marnowały czasu. Wróg jest mniej liczny, ale z o wiele większym doświadczeniem. Niektórzy z przeciwników mają za sobą po kilkaset zwycięskich potyczek. I najważniejsze: mają broń Ostatecznej Zagłady. To w końcu ich ocena w indeksie decyduje o dalszych losach studenta.

Ciemna strona indeksu

Tomek Marczewski studiuje na trzecim roku prawa UMCS. Przygotowania do sesji rozpoczął tuż po Nowym Roku. – Sesja zaczyna się dopiero 20 stycznia, ale już wcześniej są różne zaliczenia, kolokwia czy wcześniejsze egzaminy – opowiada.
Tomek jest już sesyjnym wygą. Wie jak napisać podanie o zmianę terminu egzaminu, gdzie kupić notatki z wykładów. I najważniejsze: zna większość opowieści o wykładowcach, którzy będą go pytać.
– Najgorsza była sesja zimowa na pierwszym roku. Człowiek zielony, najczęściej przyjezdny. Pierwsze, co go zainteresowało, to knajpy i nowi znajomi. A na dodatek na noc wracałeś nie do rodziców, tylko na stancję albo do akademika, na kolejną imprezę. Aż któregoś dnia poznajesz ciemną stronę indeksu.
Poznała ją też Jola Adamczak, studentka AM. – Koszmarny stres. Przejmujesz się tym, czego nie umiesz, złośliwością egzaminatorów, tym, jakie dostaniesz pytania, co zrobisz, jak oblejesz, czy uda ci się poprawka, co powiedzą starzy, jak cię skreślą z listy studentów. Aż wreszcie zaczynasz myśleć o tym, że w pośredniaku stoją bardzo długie kolejki... Facetom dochodzi jeszcze widmo powołania do wojska.
– Polscy studenci mają dużo więcej powodów do stresu niż ich koledzy z Niemiec czy Anglii – twierdzi Ewa Woydyłło, psycholog. W zeszłym roku była członkiem jury w konkursie „Stres pod kontrolą”. – Przeciążenie obowiązkami domowymi, trudne warunki bytowe i nie najlepsza sytuacja materialna to główne powody stresu. Z drugiej strony po nadesłanych pracach widzę, że polscy studenci mają duże poczucie humoru i zachowują pogodę ducha w obliczu wyzwań.
Nawet ci, którzy egzaminy zdawali wiele lat temu, pamiętają głównie o stresie. – Żeby go zwalczyć, zawsze dzień przed egzaminem kończyłem naukę – wspomina rektor AR prof. Zdzisław Targoński.

Kto nie lubi miastowych?

Studenci nie tylko uczą się przed egzaminami. – Wiedza to średnio tylko połowa sukcesu – podkreśla Marcin, student V roku historii UMCS. – Liczy się też szczęście, ubiór, sposób zachowania i takie rzeczy jak fryzura, kolor marynarki czy znajomość egzaminatora.
Studenci bardzo chętnie opowiadają o swoich przygodach na egzaminach. – Wchodzę do pokoju i słyszę: „Po cholerę pani tu przylazła?” Po chwili już wiedziałam: po dwóję. Praktycznie bez pytania – opowiada Ala, studentka KUL.
– Przed egzaminem chodzi asystent i mówi, żeby pochować wszystkie obrączki. Dlaczego? Bo kobieta jest starą panną i ma na tym punkcie straszne kompleksy. Oblewa wszystkich z widocznymi oznakami małżeństwa. – Czy to normalne? – pyta Artur, absolwent UMCS.
Marta i Kaśka, studentki ekonomii na UMCS, przed egzaminem większość uwagi poświęciły nie tylko nauce, ale i kwestii stroju. – Biała koszula, ciemna spódnica za kolana. Potem fryzura: włosy zaczesane i spięte z tyłu. Żadnych wymyślnych kształtów, makijażu i ozdób. Ale największą pasją tego egzaminatora są fryzury chłopaków: za długie włosy po prostu stawia pałę.
Inny egzaminator nie lubi „miastowych”. U niego pochodzenie z małej wsi to atut. Kolejny nie lubi dziewczyn. – Zdaje się, że żona od niego uciekła, więc się rozpił – opowiada nam Marta. – U niego dziewczyny siadają na stołkach, a studenci w fotelu.
Podczas egzaminu z anatomii zwierząt na II roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie kwestia ubioru nie ma większego znaczenia: wszyscy i tak są w kitlach.
– Najważniejsza jest wiedza, bo to bardzo konkretny przedmiot. Trudno też tutaj „lać wodę” czy tworzyć jakieś historie. Od razu rozpoznam studenta, który nie chodził na wykłady, bo często zadaję pozapodręcznikowe pytania – tłumaczy prof. Stanisław Flieger. – Ale zwracam też uwagę na ogólną kulturę bycia. Na ogół najlepsi studenci pochodzą ze wsi i małych miasteczek. Oni wiedzą, że studia to dla nich jedyna szansa.

Bez wspomagania nie da rady

Jak student sobie pomaga? Tu metod jest mniej więcej tyle, co samych studentów. – Przede wszystkim kawa, papierosy i siedzenie po nocach. Wolę nie spać niż uczyć się systematycznie. Po prostu: zakuć, zdać, zapomnieć – twierdzi Tomek Marczewski.
To metoda klasyczna. Do tego dochodzą kursy szybkiego czytania czy technik pamięciowych. – Część myśli, że po tygodniu będą już wszystko umieć. Na lekcjach pokazowych tłumaczymy, że jest inaczej. Cały kurs trwa 8 tygodni, ale już po dwóch mamy pewne techniki, które na pewno pomogą w nauce – przyznaje Andrzej Morek, właściciel lubelskiego oddziału Akademii Nauki.
Część studentów wybiera inną formę pomocy: żeń-szeń, magnez, witaminy. – W połowie stycznia zaczynamy sprzedawać bardzo dużo takich preparatów – mówi pani Elżbieta. Jej apteka znajduje się niedaleko miasteczka akademickiego. – Wszystkie są bezpieczne i nieszkodliwe. Czasami jednak studenci szukają czegoś „mocniejszego”, np. leków poprawiających pamięć u osób chorych na amnezję. Tu jednak potrzebna jest recepta.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty