Szykuje się duża operacja drogowa: najdłuższy wiadukt w mieście zostanie rozebrany, a jego miejsce powstaną cztery mniejsze plus ziemny nasyp. Do miasta zgłosiło się sześć firm gotowych podjąć się tego zadania. Tylko jedna jest za droga
Dziś otwarte zostały oferty w miejskim przetargu na przebudowę ul. Grygowej, która ma się zmienić w dwupasmówkę. Największą częścią zlecenia będzie przeprowadzenie ulicy nad torami kolejowymi. Teraz droga przebiega tu wiaduktem, który jest najdłuższym tego typu obiektem w Lublinie. Główna konstrukcja ma 620 m długości, a oprócz niej jest też 130-metrowa łącznica prowadząca na dół. Daje to razem 750 m. Tyle jest od Bramy Krakowskiej do murku z kwiatami.
Wiadukt wyróżnia się i tym, że jest w fatalnym stanie technicznym i pewnie dawno by runął, gdyby nie dodatkowe podpory ze stali i ograniczenia w ruchu pojazdów: nie za ciężkie, nie za szybko, tylko w jedną stronę. Przebudowa ulicy ma zakończyć tę betonową agonię i udrożnić układ komunikacyjny.
Najpierw mają powstać dwa nowe wiadukty równoległe do starego. Dlaczego dwa? Miasto uznało, że lepiej zbudować krótsze konstrukcje, a między nimi wykonać ziemny nasyp. Gdy taki zestaw będzie już gotowy, przejmie ruch w obie strony. Wtedy stary wiadukt zostanie rozebrany i zastąpiony kolejnymi dwoma, dla drugiej jezdni. Nad nową dwupasmówką ma być poprowadzona trakcja trolejbusowa biegnąca od Pancerniaków do Metalurgicznej.
O zlecenie rywalizuje sześć firm, które stanęły do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg i Mostów. Najtańszą ofertę złożył warszawski Budimex z ceną 70,2 miliona złotych, podczas gdy miasto gotowe było nawet na wydatek 96,5 mln.
O tym, kto wygra przetarg przesądzi ostatecznie cena, bo wszystkie firmy zadeklarowały ten sam termin zakończenia robót (koniec marca 2019 r.) i zaoferowały tę samą, pięcioletnią gwarancję.
ILE CHCĄ ZA WIADUKT
* Budimex (Warszawa): 70,2 mln zł
* Energopol Szczecin: 72,1 mln zł
* Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów: 78,9 mln zł
* Strabag (Pruszków): 79,5 mln zł * Mostostal Warszawa: 80 mln zł
* Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR (Zawiercie): 97,1 mln zł