Szpital przy ul. Staszica ogłosił przetarg na wynajem kontenerów, w których tymczasowo ma działać kuchnia. Posiłki dla pacjentów będą tam przygotowywane przez rok – do czasu powstania nowego budynku.
Ogłoszenie pojawiło się kilka dni temu na stronie SPSK1. Oferty można składać do 12 grudnia.
– W związku z rozbudową szpitala, która zakłada między innymi rozbiórkę starego budynku kuchni musimy zorganizować miejsce, gdzie będę przygotowywane posiłki do momentu powstania nowego budynku – mówi Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala. – To alternatywa dla cateringu przygotowywanego przez zewnętrzną firmę, który jest dla nas zdecydowanie droższą opcją. Poza tym, jeśli uda nam się zorganizować kuchnię kontenerową, pracę utrzymają osoby, które były dotychczas zatrudnione w kuchni.
Prace projektowe dotyczące nowego budynku są na ukończeniu. Rozpoczęcie budowy planowane jest na I-II kwartał przyszłego roku. Prace potrwają rok. Kuchnia w SPSK1 działa od ponad 70 lat. Przygotowuje się w niej 1800 posiłków dziennie i aż 657 tysięcy rocznie, dla kilkunastu różnych diet.
Organizacja tymczasowej kuchni i budowa nowej to jedna z kilku inwestycji w ramach wieloetapowej przebudowy i rozbudowy szpitala za 324 mln zł, która potrwa do 2022 roku.
Wiosną przyszłego roku ruszą także prace budowlane przy ul. Głuskiej, gdzie ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Na grudzień zostało zaplanowane wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję.
– Czekamy na wydanie pozwolenia na budowę. Nowy budynek będzie utrzymany w podobnej stylistyce, co stary. Zostaną połączone łącznikiem, a stary budynek zostanie dodatkowo przebudowany – mówi Guzowska i dodaje: Wiosną przyszłego roku ruszą także prace przy Staszica 11. Razem z częścią znajdującą się przy Staszica 16 to największy etap całej inwestycji. Czekamy na decyzję konserwatora zabytków, którą powinniśmy dostać w połowie miesiąca. Potem będziemy mogli złożyć dokumentację do wydziału architektury w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
– Niezbędne jest przeniesienie niektórych jednostek, dotychczas ulokowanych w zabytkowych, poklasztornych pomieszczeniach do nowoczesnych, gwarantujących odpowiedni komfort pacjentom i personelowi medycznemu – mówił w ubiegłym roku Adam Borowicz, dyrektor SPSK1. – W budynkach przy ul. Staszica działa kilkanaście klinik, m.in. ginekologii onkologicznej, chirurgii, chorób wewnętrznych, hematoonkologii. Tak będzie również po przebudowie. Znajdzie się tam też główny blok operacyjny i 10 sal operacyjnych. Główne wejście będzie od strony ul. Staszica, a lądowisko dla helikopterów od al. Solidarności.
Wiosną zaczynie się też remont zabytkowego pałacu Radziwiłłów, w którym znajdą się m.in. sale szkoleniowe Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.