Szpital wojskowy w Lublinie otrzymał statut szpitala klinicznego. Co to oznacza dla pacjentów? Nowy statut pozwala szpitalowi przy al. Racławickich prowadzić badania kliniczne, testować nowe leki i terapie.
– W oparciu o ten ośrodek szpital będzie miał możliwość zawierania umów i kontraktów z podmiotami zewnętrznymi – tłumaczy Zbigniew Kędzierski, Komendant Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Do tej pory takie badania szpital mógł prowadzić tylko we współpracy z uczelniami wyższymi. – Podwyższy to rangę szpitala i standard leczenia – dodaje Kędzierski. – Zwiększy się dostępność do ponadstandardowych terapii.
Na badaniach klinicznych zarobi szpital i lekarze, którzy będą je prowadzić. Komendant szpitala tłumaczy, że nowe kontrakty są ważne, bo placówka nie wykorzystuje teraz całego swojego potencjału. – W tej chwili rocznie mamy około 12 tys. chorych hospitalizowanych, około 60 tys. pacjentów gabinetów specjalistycznych i około 40 tys. w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej – wylicza Kędzierski. – Możliwości szpitala są o wiele większe. Ograniczeniem jest kontrakt zawarty z NFZ. Dla trzech szpitali mundurowych na Lubelszczyźnie NFZ przeznaczył tylko 3,2 proc. swojego budżetu dla województwa.
Badania kliniczne są także szansa na rozwój dla medyków. – Sądzę, że w najbliższym czasie powstaną nowe doktoraty i habilitacje – mówi prof. Władysław Witczak, ordynator oddziału chorób wewnętrznych.
Już w tą środę pracownicy szpitala przejdą pierwsze szkolenie z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej, czyli standardów prowadzenia badań. W styczniu szpital uruchomi stronę internetową: www.1szw.pl. Będzie służyła do kontaktów z firmami, które mogą zlecać szpitalowi badania i z pacjentami, którzy będą zainteresowani nowymi formami terapii.