Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2024 r.
7:06

Szykują się zmiany na uczelniach. Zapowiedział je minister nauki, który przyjechał do Lublina

Autor: Zdjęcie autora KaNa
Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia.
Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia. (fot. UMCS)

Finansowanie badań, remonty akademików i kontrole uczelni medycznych – to jedne z najważniejszych zadań, na które stawia ministerstwo. O tym, jaka będzie przyszłość polskiej nauki rozmawiał szef resortu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej ze społecznością akademicką z regionu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizyta odbyła się w ramach cyklu spotkań, który realizowany jest od początku kadencji nowego szefa resortu. Zaproszenie do udziału otrzymały wszystkie samorządy studenckie i doktoranckie uczelni publicznych i niepublicznych funkcjonujących na terenie Lubelszczyzny. Jedną z kluczowych kwestii, na które zwrócił uwagę Wieczorek, była nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym:

- Chcemy też wysłuchać jakie propozycje są ze strony różnych środowisk akademickich w Polsce, bo prawda jest taka, że trzeba rzeczywiście tę ustawę znowelizować i myślę, że dzisiaj już nikt nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości, szczególnie po tym, co dzieje się na Collegium Humanum.

Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia. Collegium Humanum zdaniem ministra nie jest jedyną uczelnią, która wymaga zmian.

- Analizy pokazują, że niestety tego typu przypadków jest dużo więcej, no ale to jest przed nami i wymaga niestety zmian ustawowych. Będziemy to realizować – mówi szef resortu.

Akademiki i problemy finansowe

Kluczową sprawą dla ministerstwa mają być również kwestie stypendiów, a także budowa i remont akademików. Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę, że w Polsce mamy 100 tys. miejsc w domach studenckich, z czego blisko 1/3 jest niedostępna ze względu na zły stan techniczny. Pomóc może fundusz dopłat, z którego obecnie budowane są mieszkania komunalne.

- Chcemy, żeby z tego funduszu mogły również korzystać uczelnie wyższe z przeznaczeniem na remont i budowę akademików. Wstępnie tutaj władze uczelni też przedstawiły zapotrzebowanie, jeżeli chodzi o akademiki UMCS-u, więc też wiemy i od razu sygnalizujemy, że jak ta ustawa zostanie podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie, to będzie już można w tym roku korzystać z tych środków finansowych.

Minister wśród najważniejszych wyzwań dla polskich uczelni wymienił również potrzebę zmian w środowisku doktorantów i brak środków finansowych na rozwój badań.

- Problem finansowania nauki generalnie można traktować jako duże wyzwanie dla wszystkich uczelni, pewnie nie tylko tych publicznych, ale również niepublicznych. I jak sądzę, jest to również to wyzwanie dla samego ministerstwa. Zależałoby nam bardzo na transparentności, na jasności przepisów, na wprowadzeniu czy powrocie do normalnych zasad funkcjonowania uczelni wyższych w warunkach polskich – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS i gospodarz spotkania. 

„Neo-lekarze” vs Polska Komisja Akredytacyjna

Palącą kwestią jest również analiza jakości kształcenia na uczelniach medycznych. Tę kwestię mają rozwiązać nadchodzące kontrole Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Jeżeli się okaże, że po kontroli któreś z tych uczelni, na których te kierunki lekarskie się otworzyły, mimo negatywnej decyzji i opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, to będziemy te kierunki bezwzględnie zamykać. 

Mają na tym jednak nie ucierpieć przyszli lekarze, którzy się tam kształcą. W przypadku zamknięcia kierunku studenci będą przejmowani przez inne uczelnie państwowe, które na danym terenie funkcjonują. Jest na to zgoda ze strony rektorów.

- W Polsce nie powstanie żaden kierunek, nowy kierunek na jakiejkolwiek uczelni bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Oświadczam, że minister bez takiej opinii nie podpisze żadnej zgody na uruchomienie jakiegokolwiek kierunku – podkreśla Wieczorek. I jak dodaje: - Na pewno nie doprowadzimy do sytuacji takiej, żeby za 7 czy 8 lat ktoś szedł do lekarza i zadawał sobie pytanie, czy stoi przed nim neo-lekarz, czy faktycznie lekarz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty