Grupa nastolatków z kilku lubelskich szkół zaangażowała się w wolontariat na rzecz seniorów z Domu Pomocy Społecznej. Prowadzą warsztaty, kiermasze i prelekcje także dla swoich rówieśników. Celem jest wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.
„Pokoleniowy Dialog” to inicjatywa uczniów V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Szkoły w Chmurze i Liceum im. Jana Sobieskiego. Powstał on w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której nastolatkowie tworzą własne inicjatywy społeczne.
- Nasza grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych – mówi Kamil Kowalik, uczeń Szkoły w Chmurze.
W ramach "Pokoleniowego Dialogu" młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w domu pomocy społecznej, oraz zajęcia dla podopiecznych, tj. warsztaty z cyberprzemocy, czy kulinarne. Licealiści przeprowadzają również kiermasze w szkołach na rzecz Domu Pomocy Społecznej oraz prelekcje dla uczniów, gdzie przedstawiają znaczenie międzypokoleniowego dialogu.
- Dodatkowo ostatnio zaczęliśmy prowadzić sondy społeczne, podczas których pytamy ludzi na ulicy w różnym wieku, z różnych grup, o jakąś jedną poradę dla młodszego pokolenia. Ale też czego żałują lub co chcieliby w swoim życiu zmienić – mówi Kamil Kowalik.