Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
20:30

UMCS ma już 80 lat. Początek roku akademickiego z przytupem

0 A A

To wyjątkowy rok dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia obchodzi swoje 80-lecie. Na początku roku akademickiego przygotowano kulminację i wielką konferencję naukową. W programie wiele gwiazd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już 1 października studenci powrócą na uniwersytety. W jubileuszowym dla UMCS-u roku czeka ich sporo wrażeń na start.  Październikowe obchody 80-lecia uczelni rozpoczną się od 5 października, wtedy bowiem odbędzie się wielki zjazd absolwentów. Jak podkreśla profesor Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, w czasie swojego funkcjonowania uczelnia wykształciła ich już ponad 250 tysięcy.

– Odzew na nasze zaproszenie przerósł nasze oczekiwania. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca musieliśmy limitować ilość zaproszonych gości, a jest ich około tysiąca. Zatem tysiąc absolwentów uczelni spotka się 5 października wieczorem w przestrzeniach LCK aby wspólnie świętować, wspominać zarówno wydarzenia jak i ludzi, mistrzów z którymi los spotkał ich w czasie i po studiach – mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Spotkanie będzie poprzedzone wspólnym zdjęciem wszystkich absolwentów pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej na placu przed rektoratem. Wszyscy absolwenci są mile widziani i zaproszeni do tego zdjęcia. Najstarszy z nich ma 94 lata.

Spotkanie absolwentów ma być wydarzeniem dwudniowym i kolejnego dnia, 6 października, w przestrzeniach Ogrodu Botanicznego odbędzie się „afterparty”. W miłych okolicznościach przyrody zaplanowano wydarzenia natury sportowej i kulturalnej.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”

To największy i najważniejszy punkt październikowych obchodów 80-lecia lubelskiej uczelni. Dwa dni spotkań, rozmów o nauce, edukacji i biznesie, ale także gwiazdy lokalne i międzynarodowe z wielu dziedzin życia, politycy i polityczki, którzy wezmą udział w kilkunastu panelach dyskusyjnych. Wśród znanych nazwisk znaleźć można Magdalenę Mołek, Joannę Muchę, Barbarę Nowacką, Dariusza Wieczorka, Hannę Wróblewską, Jarosława Stawiarskiego, czy Krzysztofa Żuka.

– Pragnęliśmy od początku, żeby w jakiś sposób szczególnie uhonorować naszą patronkę Marię Curie i zrobić z tej okazji kongres międzynarodowy, żebyśmy spróbowali pokazać innowacyjność kobiet. Innowacja jest kobietą to jest ten motyw przewodni. W tym panelu dotyczącym nauki poprosiliśmy, aby rektorki z Polski i Europy zastanowiły się jak wygląda kobieca twarz uniwersytetów. Nawiązujemy do kobiet również w ścieżce dotyczącej biznesu, pierwszy panel z udziałem wybitnych kobiet, które stworzyły polskie marki rozpoznawalne na świcie poprowadzi Magdalena Mołek. Jeśli chodzi o część dotyczącą edukacji będziemy mieli znakomite wprowadzenie. Z jednej strony kongres otworzy pani minister edukacji i ona również będzie uczestniczyła w panelu – przybliża program kongresu prof. Jan Pomorski, który odpowiada za organizację obchodów 80-lecia uczelni.

Jak dodaje prof. Pomorski, nikt nie odmówił uniwersytetowi wzięcia udziału w kongresie i dyskusji, co jak twierdzi jest ogromnym zwycięstwem. Dyskusje w trakcie paneli mają skupiać się głównie na sukcesach jakie odnoszą kobiety w wymienionych trzech sferach życia – edukacji, nauce i biznesie. Kongres odbędzie się w dniach 21-22 października.

Rejestracja już ruszyła, a zapisywać można się poprzez stronę internetową uczelni.

80 lat historii na jednym znaczku

Dzięki wsparciu Poczty Polskiej UMCS będzie miał z okazji okrągłych urodzin swój znaczek pocztowy. Wejdzie on do obiegu, a jego premiera ma mieć miejsce pierwszego dnia wspomnianego już kongresu. Profesor Pomorski zapowiedział również gratkę dla kolekcjonerów.

– Będzie stempel z pierwszego dnia obiegu, koperta i taki specjalistyczny rarytas filatelistyczny, czyli folder z tym znaczkiem. To też jest coś co jest rzadko spotykane – tłumaczy profesor.

Jak dodaje, jeśli przechowa się taki znaczek ze stemplem z pierwszego dnia obiegu, jego wartość po latach może być bardzo wysoka.

Eksploratorium Marii Curie

Świętowany w tym roku XX jubileuszowy Lubelski Festiwal Nauki stał się pretekstem do stworzenia nowego projektu. To Eksploratorium Marii Curie, czyli projekt na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, który miałby powstać w Lublinie.

– Zawsze marzyliśmy o tym, żeby ten festiwal był permanentny. Żeby trwał cały rok. Stąd koncepcja eksploratorium. Na koniec będziemy chcieli zaprezentować ten projekt, namówić wszystkich interesariuszy, aby wsparli go i aby ono powstało. W strategiach akademickiego Lublina zapialiśmy to jako cel do 2030 roku. Mam nadzieję, że uda się ten termin trochę skrócić, przynajmniej o rok i kiedy Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury to jednocześnie będzie zapraszał do eksploratorium, które stanie się jednym z najciekawszych projektów Lublina i jego znakiem rozpoznawczym – mówi prof. Pomorski.

– Ta inicjatywa to tak naprawdę inicjatywa władz miasta, w którą z wielką chęcią i zaangażowaniem będziemy się włączali. To znakomity pomysł na promocję nauki, a tradycje z tym związane są wieloletnie – tłumaczy rektor, prof. Dobrowolski.

Jak dodaje 20-letnie doświadczenie współpracy z uczelniami w mieście i regionie, a także z władzami miejskimi i wojewódzkimi przy organizacji Lubelskiego Festiwalu Nauki i popularyzowaniu nauki przyniosły wyróżnienie przed dwoma laty w postaci nagrody „Popularyzatora Nauki” w kategorii zespół.

– To z jednej strony mobilizuje do działań, a z drugiej strony stanowi świetną bazę do tego, żeby tego typu instytucja w wymiarze miejskim w przestrzeni miasta powstała wspólnymi siłami – podsumowuje rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

CHKS Chełm wygrał trzeci mecz z rzędu

CHKS Chełm podtrzymał dobrą passę. Trzeci mecz i trzecie zwycięstwo

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę CHKS Chełm pokonał Czarnych Radom 3:1. MVP wy brany został przyjmujący gospodarzy Łukasz Łapszyński.

UMCS ma już 80 lat. Początek roku akademickiego z przytupem

UMCS ma już 80 lat. Początek roku akademickiego z przytupem

To wyjątkowy rok dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia obchodzi swoje 80-lecie. Na początku roku akademickiego przygotowano kulminację i wielką konferencję naukową. W programie wiele gwiazd.

Zamojski Szpital Niepubliczny
Zamość

WOŚP znów wspomoże „stary” szpital

To jest dobra wiadomość. Do zamojskiego szpitala miejskiego trafi kolejna dostawa specjalistycznego sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skorzystają pacjenci pulmonologii.

Czuwają nad chorymi dziećmi. Rodzicom w szpitalu będzie wygodniej
lublin

Czuwają nad chorymi dziećmi. Rodzicom w szpitalu będzie wygodniej

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał 6 rozkładanych foteli dla rodziców. To dzięki funduszom zebranym przez uzdolnionych artystycznie studentów „Medyka”.

Świecąca w nocy ścieżka koło Lidzbarka
biała podlaska

Ulubiona ścieżka rowerzystów. Czy będzie świeciła nocą?

To jedna z ulubionych ścieżek rowerzystów w dolinie Krzny. Ale jej fragment jest nieoświetlony. Miasto rozważa nowatorskie rozwiązanie.

Pomnik psa Marysieńki Sobieskiej ma kształt prostopadłościennego bloku na kwadratowej płycie, zwieńczonego podwójną plintą, na której znajduje się gzyms z trójkątnym naczółkiem

Miasto ma pomnik psa. Teraz będzie go remontować

Firma z Radecznicy zajmie się odrestaurowaniem Pomnika psa Marysieńki Sobieskiej, znajdującego się na wyspie kościelnego stawu w Zwierzyńcu.

Strony ustaliły także, że negocjacje płacowe na kolejny roku rozpoczną się w I półroczu 2025, ale nie później niż 30 kwietnia

Jest porozumienie płacowe w Bogdance

Nie będzie sporu zbiorowego w LW Bogdanka. Zarząd firmy i związki zawodowe podpisały porozumienie płacowe. Obie strony doszły do kompromisu. 13 168 złotych brutto wyniesie maksymalne wynagrodzenie w 2024 roku.

Wyrok nie jest prawmocny

Szpiegowali w Polsce na rzecz Rosji. Jest wyrok

Obserwowali porty morskie i lotnisko w Jasionce. Nagrywali transport na Ukrainę. Robili to na rzecz Rosji.

Dach w liceum przecieka, ale remontu w tym roku nie będzie
biała podlaska

Dach w liceum przecieka, ale remontu w tym roku nie będzie

Dach w najstarszym bialskim liceum przecieka, ale remontu w tym roku nie będzie. Wykonawca wycofał się z podpisania umowy.

Europejska Stolica Kultury zdobyta. Miasto odkrywa karty
lublin
galeria

Europejska Stolica Kultury zdobyta. Miasto odkrywa karty

W starciu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 Lublin pokonał łącznie 11 konkurentów, w tym 3 w finale konkursu. W czwartek miasto ujawniło aplikację konkursową, która do tego momentu pozostawała tajna. Światło dzienne ujrzał również pierwszy harmonogram wydarzeń, które czekają nas w 2029 roku.

Wędrówki przez świat. Zamojski Festiwal Podróży już po raz 10
27 września 2024, 10:00

Wędrówki przez świat. Zamojski Festiwal Podróży już po raz 10

To jubileuszowa, dziesiąta edycja. Zamojski Festiwal Podróży Eskapady Kresowe odbędzie się w piątek, 27 września. Tradycyjnie, miejscem wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, a uczestnicy wysłuchają opowieści o podróżników o ich największych globtroterskich osiągnięciach.

Zamościanie liczą na wygraną w Kielcach

Padwa Zamość musi poprawić skuteczność. W piątek wyjazd do Kielc

Już w piątek KPR Padwa Zamość rozegra spotkanie wyjazdowe z SMS ZPRP I Kielce. Mecz rozpocznie się o godzinie 19.

Podpalił żywcem kolegę. „To był głupi żart”

Podpalił żywcem kolegę. „To był głupi żart”

Najpierw pili i się kłócili, a potem do akcji wkroczył ogień. Kamil P. nie przyznaje się do zabójstwa swojego kolegi, którego miał podpalić żywcem.

Apelujemy o szczególną ostrożność, ponieważ dni stają się coraz krótsze i szybko zapada zmrok.
chełm

19-latek potrącił starszą kobietę na pasach

Chwila nieuwagi 19-latka mogła kosztować życie starszej kobiety. 67-latka trafiła do szpitala.

Alicja Jarosińska kierowała szpitalem w Hrubieszowie prawie 3 lata

Sąd unieważnia odwołanie dyrektorki szpitala. A jest już następca

Uchwała o odwołaniu Alicji Jarosińskiej ze stanowiska dyrektora szpitala w Hrubieszowie jest nieważna – stwierdził dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Co teraz? Niedawno w konkursie wybrano nowego dyrektora.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Kupię

kupię parasolkę

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Komunikaty