Rektor UMCS apeluje do pracowników Instytutu Pedagogiki, aby zgodzili się na opuszczenie siedziby przy ul. Narutowicza. Uczelnia pomysł tłumaczy względami bezpieczeństwa i brakiem funduszy na remont budynku w centrum miasta.
Pod koniec stycznia tego roku Senat UMCS przyjął uchwalę zezwalającą na sprzedaż siedzib Wydziału Politologii przy pl. Litewskim, sąsiadującego z nim Instytutu Psychologii oraz mieszczącego się przy ul. Narutowicza Instytutu Pedagogiki. Uczelnia tłumaczyła to złym stanem technicznym budynków i brakiem funduszy na kosztowne remonty. W przypadku ostatniej z tych jednostek zgoda była jednak warunkowa, a wszystko miało zależeć od jej pracowników. Ci o wyprowadzce nie chcieli słyszeć i wydawało się, że temat został zamknięty.
W ubiegłym tygodniu podczas inauguracji roku akademickiego na UMCS rektor uczelni prof. Stanisław Michałowski powiedział jednak dziennikarzom, że sprawa nie jest przesądzona. – Nie wykluczam dalszych rozmów z pracownikami, bo budynek instytutu jest w naprawdę złym stanie – zapowiedział.
W czwartek rektor spotkał się z ludźmi pracującymi w instytucie. Przedstawił im opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków.
– Nie powstała ona na mój wniosek, ale wskazany w niej jest szereg zastrzeżeń dotyczący stanu budynku. W ostatnich dniach w jednej z sal zawalił się sufit. W wielu innych pomieszczeniach na ścianach widać pęknięcia. Kto weźmie na siebie odpowiedzialność za pracowników i studentów? – pytał prof. Michałowski.
– Wykorzystajcie państwo swój potencjał na pracę nad publikacjami naukowymi. Ze strony wydziału wymagam wsparcia, a nie sugestii, że z kimś walczę – dodał, nawiązując do słów dziekana Wydziału Psychologii i Pedagogiki prof. Janusza Kirenki, który rozpoczynając dyskusję powiedział, że rektor przyjechał „walczyć o zmianę decyzji”.
– Już raz głosowaliśmy w tej sprawie i obiecano nam, że nasze zdanie zostanie uszanowane. To dla nas zaskoczenie, że nagle sprawa sprzedaży wraca – mówiła jedna z uczestniczek spotkania. Zdaniem pracowników wyjaśnienia rektora nie były zadowalające i trudno spodziewać się, aby zmienili oni swoje stanowisko.
Z odpowiedzi rektora można było wywnioskować, że będzie namawiał członków Senatu uczelni do wyrażenia zgody na przeniesienie instytutu. – Czasem musimy podejmować trudne i męskie decyzje, ale mają one służyć dobru uczelni – zapowiedział.
Nowa siedziba Instytutu Pedagogiki miałaby stanąć na terenie tzw. kampusu zachodniego u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej. Tutaj powstaną połączone częścią wspólną budynki Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. Uczelnia ogłosiła niedawno przetarg na dokumentację projektową. Kompleks ma być zaprojektowany tak, aby istniała możliwość dobudowania do niego trzeciego obiektu. Uczelnia zakłada, że inwestycja będzie gotowa w roku akademickim 2019/2020. Ten sam termin miałby dotyczyć jednostki przeniesionej z ul. Narutowicza.
Szkolny budynek
Między 1859 a 1918 rokiem była tu siedziba Gimnazjum Męskiego (na zdjęciu poniżej: rok 1900), a następnie do 1933 roku działało Państwowe Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Później, do 1939 roku w budynku przy ul. Narutowicza 12 było Gimnazjum Żeńskie im. Unii Lubelskiej. Obecnie jest to siedziba Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.