Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2011 r.
20:19
Edytuj ten wpis

Włodzimierz Wysocki: Lublin będzie jak Liverpool

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Włodzimierz Wysocki (Jacek Świerczyński)
Włodzimierz Wysocki (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Włodzimierzem Wysockim, zastępcą prezydenta miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Na jakim etapie jest pisanie aplikacji?
– Aplikacja jest napisana, przez weekend trwały ostatnie prace nad tekstem. Teraz zostanie oddana do drukarni. Termin jej złożenia upływa 16 maja, chcemy to zrobić 13 maja. Trzynastka była dotąd dla nas szczęśliwa, bo pierwszą aplikację złożyliśmy trzynastego, także trzynastego było ogłoszenie wyników i również trzynastego przyjadą do nas eksperci.

• Okazało się, że tekst musi być krótszy. Jak wiele treści się nie zmieściło?
– Organizatorzy konkursu życzą sobie konkretnych danych, projektów i kosztorysów, więc musieliśmy zrezygnować z pewnej części opisowej, ale zmieściło się to, co dla nas jest ważne.

• Czyli co?
– To oczywiste, że teraz nie będziemy jeszcze o tym mówić. Aplikację zaprezentujemy 18 maja.

• I wtedy wszystkie karty na stół?
– Nie sądzę. Najpierw przedstawimy tylko podstawowe założenia. Cały tekst będzie dostępny po czerwcowym rozstrzygnięciu konkursu.

• Wrocław chwali się, że zebrał od mieszkańców 600 pomysłów na wydarzenia, jak było w Lublinie?
– Nadesłano 505 projektów, w aneksie do aplikacji znajdą się wszystkie. Rezerwujemy około 1/3 budżetu programowego ESK na realizację niektórych tych projektów. Po wygranej zaczniemy je konkretyzować. Warto dodać, że w bezpośrednich pracach nad aplikacją uczestniczyło ok. 70 osób, a poprzez środowiska, które reprezentowały możemy mówić o kilkuset osobach, które miały wpływ na dokument.

• Jak będziemy przygotowani do czerwcowej wizyty oceniających nas ekspertów?
– Mamy wstępny program tej wizyty, będziemy w stanie rozmawiać o wszystkim, co może budzić szczególne zainteresowanie ekspertów. Chcemy poruszyć kwestie paru ważnych inwestycji, m.in. Centrum Spotkania Kultur. Chcemy, by eksperci spotkali się z przedstawicielami instytucji kultury i środowisk społecznych, które wspierają naszą kandydaturę.

• Mieszkańców też trzeba przygotować, by zagadnięci na ulicy przez komisję wiedzieli o kandydaturze i umieli coś o niej powiedzieć.
– Wiedza na temat udziału Lublina w konkursie jest obecnie bardzo duża...

• … ale nie może skutkować suchym stwierdzeniem "tak, wiem o konkursie”…
– Mam nadzieję, że tak nie będzie, bo wiemy, że projekt ma szerokie poparcie. Mieszkańcy też mają świadomość, że to szansa na rozwój miasta. Próbowaliśmy zwracać ich uwagę na to, że wygrana to nie tylko prestiż i promocja, choć to też ważne. To umożliwiłoby nam daleko idące zmiany infrastrukturalne i poprawiło jakość życia w wielu dziedzinach. Wierzę, że mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę.

• Będzie jeszcze dla nich jakaś akcja promocyjna?
– Będzie szereg różnych działań informacyjnych tak standardowych, jak i mniej typowych.
• Jaki Lublin mają zobaczyć eksperci?
– Nie spotkałem osoby wizytującej nasze miasto po raz pierwszy, która nie wypowiadałaby się o nim pozytywnie i z sympatią. Chcemy jednak pokazać Lublin nie tylko jako miasto niespotykanej urody. Zależy nam, by eksperci wyjechali z przekonaniem, że Lublin ma ogromny potencjał społeczny, akademicki i kulturalny, który będzie mógł rozwinąć w pełni, jeśli wygra ten konkurs. By byli przekonani, że to właśnie w nas warto zainwestować.

• A jakie mamy słabe strony?
– Nie wiem, czy powinienem mówić o słabych stronach, akurat w tym momencie. Oczywiście aktualna dostępność komunikacyjna Lublina nie jest naszym atutem. Ale do 2016 r. ona ulegnie radykalnej poprawie. Zaawansowane są prace nad budową lotniska, rusza przebudowa drogi S-17, mamy wstępne deklaracje publiczne, że w przypadku, gdyby Lublin wygrał, moglibyśmy mieć do 2016 r. szybką kolej do Warszawy. Jasne, że można do tego tak podchodzić: macie mieć lotnisko, a Gdańsk czy Warszawa już je mają. Chodzi o to, żeby przekonać ekspertów, że nasze lotnisko to nie wirtualny plan, ale zaawansowana i dobrze zabezpieczona inwestycja.

• Były jakieś szacunki, ilu turystów może przyciągnąć tytuł ESK?
– Tego się nie da przewidzieć. Wielką sztuką jest wygrać, ale równie ważnym wyzwaniem jest później to wykorzystać. Są miasta, które wykorzystały to najlepiej jako mogły jak np. Liverpool, można wskazać takie, które zrobiły to słabiej.

• Będziemy Liverpoolem?
Jestem przekonany, że tak. Kultura jest szansą rozwoju Lublina. To nie wyklucza rozwoju gospodarczego, przeciwnie. O wyborze miejsca do inwestowania w dużej mierze decydują warunki życia, na ile miasto jest atrakcyjne, oferuje edukację na dobrym poziomie i czyste środowisko, na ile życie w nim jest przyjemne. Rozwój kultury stwarza warunki do lepszego życia i pociąga za sobą zainteresowanie inwestorów.

• Jeżeli przyjedzie do nas kilka razy więcej gości niż mamy mieszkańców, jeśli przyjedzie ich 300 tysięcy, niech przyjedzie 100 tys. Gdzie zaparkują?
– To oczywiste, że parkingi musiałyby być zapewnione. Jeżeli wygramy będziemy mieli na to kilka lat. Wygrana wymusi postęp w wielu dziedzinach.

• A nie powinniśmy być przygotowani już teraz?
– Tytuł ESK przyznawany jest z pięcioletnim wyprzedzeniem, właśnie po to by dać miastu możliwość przygotowania się do obchodów.
• W jednym z wywiadów szef wrocławskiego zespołu ESK chwali się współpracą z miastami Hiszpanii, gdzie w 2016 r. będzie druga stolica kultury. Mówi o Saragossie, San Sebastian i Kordobie. A u nas o współpracy z Hiszpanią jest cicho.

– Mamy bardzo szeroką współpracę, wspólne projekty mamy uzgodnione z większością hiszpańskich kandydatów. Nie wiemy, kto wygra, a projekty te byłyby realizowane głównie ze zwycięzcą. Po tym, jak Lublin został zakwalifikowany do finału nasi przedstawiciele odwiedzili prawie wszystkie kandydujące miasta hiszpańskie i ze wszystkimi coś wspólnie zaprojektowaliśmy, o czym szczegółowo jest mowa w specjalnym rozdziale naszej aplikacji. Nie jest to na pewno uboższa współpraca od tej, którą proponuje Wrocław.

• W jednym z ostatnich numerów "Polityki” był duży wykaz letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce. O Lublinie nie było prawie nic. Dlaczego?
– Nie czytałem tego raportu, nie znam szczegółów, ale rozumiem, że zgadzamy się co do tego, że latem w Lublinie dzieje się wiele, jedna impreza się kończy, inna się zaczyna.

• Może za słabo to promujemy? Jest maj, a dotąd miasto nie przedstawiło planu promocji.
– Mnie interesują głównie działania związane z naszym udziałem w konkursie ESK2016, one nie są głównie obliczone na promocję w innych dużych miastach Polski. My od początku koncentrujemy się na propagowaniu kandydatury Lublina wśród jego mieszkańców, by wywołać lokalny patriotyzm i poparcie dla tego projektu.

• Tylko czy to wystarczy? Jeśli ktoś spoza Lublina weźmie "Politykę” do ręki może stwierdzić, po co wy się staracie o ESK skoro nie dzieje się u was nic?
– Ale eksperci mają pełną wiedzę w tym zakresie. Było to opisane w pierwszej aplikacji, szczegółowo będzie omówione w drugiej. Pan dotyka innej kwestii: na ile aktywność kulturalna Lublina mogłaby być instrumentem ogólnej promocji miasta. Dla nas jako kandydata do tytułu ESK promocja nie jest kluczową kwestią. Planujemy jednak w najbliższym czasie kilka działań ogólnopolskich: mamy przygotowaną kampanię billboardową i reklamy w prasie centralnej. Traktujemy to jednak jako zaledwie fragment naszych działań.

• Jakie mamy procentowo szanse na wygraną?
– Statystycznie 20 proc., w praktyce o wiele więcej. Mamy większe szanse, by wygrać, niż żeby przegrać. Mamy atuty, z których nasi konkurenci nie mogą korzystać w takim stopniu, jak my. Choćby w zakresie współpracy ze Wschodem. Oczywiście może to zadeklarować każdy, ale my to od dawna robimy w bardzo szerokim zakresie. Mamy osiągnięcia i nie da się nam tego odebrać, ani stworzyć w ciągu roku, bo to efekt wieloletniej pracy opartej na kontaktach artystów i animatorów kultury.

• Dziękuję za rozmowę.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty