Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2015 r.
15:45

Wpadniesz w ręce dr Rafaela Mabuze. To nie będzie zwykły spektakl

Autor: Zdjęcie autora not. agdy
0 1 A A
Fot. Agnieszka Dybek
Fot. Agnieszka Dybek

Teatr Ulicy Złotej się otwiera. Byliśmy na próbie instalacji teatralnej. Widzów będzie miała jak na lekarstwo! Muszą się przygotować na chodzenie po ciemnym Muzeum Literackim, oglądanie filmu w szatni i udział w kursie dla przyszłych hypnotyzerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kamienica przy ul. Złotej 3 w Lublinie. Szacowne miejsce muzealne. Na końcu korytarza na parterze niewielkie pomieszczenie. Łukowaty sufit, dziwny zapach kurzu, tektury, magazynu. Bo to jest magazyn. Z okazji wystawienia „Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem" zamienia się w teatralną przestrzeń. Scenografią są przedmioty zastane. Owinięta w folię choinka, identyczna bryła owiniętej gipsowej czy kamiennej głowy Józefa Czechowicza, metalowy szyld „Muzeum Czechowicza”, który wisiał w dawnej siedzibie na Narutowicza. Pudła z bibułą, jakieś kosze z czymś.

- Będziemy mówić o świecie, w którym żył Czechowicz. Świecie, który go ukształtował. O atmosferze zabawy po koszmarze I wojny światowej i zbliżaniu się II wojny. O czasach, które stworzyły niemiecki modernizm czy gwiazdy jak Josephine Baker – opowiada Ludomir Franczak, który muzealną przestrzeń stawia na głowie i prowadzi widzów od muzealnej szatni, przez magazyn, schody i na ekspozycję. – Światłem wyłowimy z niej eksponaty, które będą pasowały do naszego przedsięwzięcia, usuwając opisy muzealne chcę by widz sam się konfrontował z tym, co ogląda – dodaje i poprawia jeden z wycinków z przedwojennej gazety, który na klatce schodowej tworzy wizualne „ławice” dyskutujące z wierszami i tekstami Czechowicza.

*
- To było w maju, czekałem na wejście do studia w Radiu Lublin, w czasie audycji Grażyny Lutosławskiej. W środku Jarosław Cymerman, który został wówczas szefem muzeum Józefa Czechowicza opowiadał, że chce stworzyć przy Złotej teatr. Jak wyszedł, to mu zaproponowałem, że może bym coś zrobił. Dużo czytam Czechowicza, siedzę w jego tekstach. Pomyślałem, że to dobry pomysł – wspomina Mateusz Nowak, który razem z Franczakiem pracuje w DDK na Węglinie. Z rozmów Nowaka i Franczaka z Cymermanem powstała środowa premiera.

*
W czerwcu 1923 roku wyszedł w Lublinie pierwszy numer pisma literacko-artystycznego „Reflektor”. Józef Czechowicz, miał wtedy dwadzieścia lat, Konrad Bielski dwadzieścia jeden, a Wacław Gralewski dwadzieścia trzy. Do ich grona dołączyli jeszcze dwaj nieco starsi koledzy: Tadeusz Bocheński i Kazimierz Andrzej Jaworski. Później pojawił się Stanisław Grędziński. 

Gralewski zanotował we wspomnieniach pierwsze spotkanie z Czechowiczem. Poszedł na nie z Bielskim. Umówieni byli w Ogrodzie Saskim, koło kapliczki przy Al. Racławickich. Na tle pagórka i zielonej gęstwiny Czechowicz miał wyglądać jak młody faun. To było na rok przed ukazaniem się „Reflektora”.
Konrad Bielski, Wacław Gralewski i Stanisław Grudziński. To ich przywołuje Czechowicz w wierszu „We czterech” wykorzystanym w spektaklu.

*
Autorzy chcą by widz przy Złotej 3 wpadł w klimat kawiarnianego życia literackiego międzywojennego Lublina, gdzie przemyślenia filozoficzne łączyły się z trwającymi czasem całymi dniami, libacjami alkoholowymi. Zderzył się z obsesją Czechowicza i jego przyjaciół, którzy znajdowali sobie kolejne pseudonimy, tworzyli wielokrotne osobowości. Stąd wziął się Dr Rafael Mabuze, autor szeroko cytowanego poradnika „Jak zostać hypnotyzerem?”.

*
Dr Rafael Mabuze to nikt inny jak Wacław Gralewski. Interesował się snami, parapsychologią i hipnozą. Anna Kamieńska wspomina, że Gralewski opowiadał o swoich snach ale i… wizjach Czechowicza. Poeta miał w czasie spaceru z kolegami-pisarzami po cmentarzu przy Lipowej mieć widzenie, po którym zemdlał. Działo się to w miejscu gdzie dziś jest jego grób.
Osoby, które znały Gralewskiego twierdza, że dziennikarz miał pewne zdolności wprowadzania mediów w hipnotyczny trans. Nic dziwnego, że przybrał pseudonim i pod nim wydał poradnik dla przyszłych hipnotyzerów.

*
- 23 września, oprócz otwartej próby generalnej, pokazu dla fachowców od Czechowicza i premiery pewnie będziemy grać w najbliższym czasie jeszcze kilka razy. Więcej w przyszłym roku. Zawsze w środę. Te środy są dobre, bo nie chcemy z nikim konkurować. Wieczór, środek tygodnia, to dobry termin – uważa Mateusz Nowak. – Najlepiej szukać informacji na FB muzeum i dzwonić na Złotą 3 pytając o kolejne daty. Nie mamy pojęcia czy będzie zainteresowanie – zastanawia się Ludomir Franczak.
*
Bo trzeba powiedzieć o rzeczy trudnej. O widowni. Twórcy potraktowali tytuł „Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem" dosłownie. 2 wykonawców plus 20 widzów. Koniec.

*
Po poniedziałkowej próbie Nowak z Franczakiem opowiadają dykteryjkę o tym, jak kierownik muzeum przy ul Złotej znalazł w jednej z internetowych księgarni książeczkę Dr Rafaela Mabuze „Jak zostać hypnotyzerem?”. Publikację Wacława Gralewskiego, która ukazała się w Lublinie w 1925 oferowali współcześni fachowcy od wiedzy ezoterycznej. – Jarosław Cymerman skontaktował się ze sprzedawcą. Zadzwonił mówiąc, że interesuje się książeczką dr. Mabuze. Spotkał się ze zrozumieniem ale osoba prowadząca księgarnię stwierdziła, że ma lepsze, nowsze, poradniki jak zostać hipnotyzerem niż ten – relacjonowali zaśmiewając się twórcy instalacji teatralnej przy ul. Złotej 3 w Lublinie.

Korzystałam z „Scriptores nr 30/2008. Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta”.

(fot. Marcin Pietrusza)
(fot. Marcin Pietrusza)
(fot. Marcin Pietrusza)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Karetka dojedzie do nich szybciej
galeria

Karetka dojedzie do nich szybciej

Ambulans szybciej dojedzie do mieszkańców Michowa i okolic. W czwartek otwarto tam nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Port lotniczy Lublin podsumował rok. Ma się czym pochwalić. Zarząd lotniska w przyszłość patrzy z optymizmem, bo może być jeszcze lepiej.

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

W ostatnim meczu w Radomiu atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss wywalczył statuetkę MVP, a następnie wybrany został do siódemki 18. kolejki. Jak będzie po czwartkowym spotkaniu z BBTS?

ChKS Chełm kontra BBTS Bielsko-Biała, czyli wymagający przeciwnik dla lidera

Na otwarcie 19. kolejki ChKS Chełm zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek wyjazdowego spotkania w czwartek o godzinie 20.30, obejrzymy je w Polsacie Sport 3.

Łukasz Kłębek był wójtem w Ulhówku przez kilka kadencji. Ostatnie wybory przegrał, ale został radnym

Były wójt skazany za stalking. Wciąż bez prawomocnego wyroku

Po przeszło dziesięciomiesięcznej przerwie wznowione zostało w czwartek postępowanie apelacyjne w sprawie skazanego za stalking Łukasza Kłębka, wieloletniego wójta Ulhówka, obecnie radnego tej gminy.

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty