Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2015 r.
15:45

Wpadniesz w ręce dr Rafaela Mabuze. To nie będzie zwykły spektakl

Autor: Zdjęcie autora not. agdy
Fot. Agnieszka Dybek
Fot. Agnieszka Dybek

Teatr Ulicy Złotej się otwiera. Byliśmy na próbie instalacji teatralnej. Widzów będzie miała jak na lekarstwo! Muszą się przygotować na chodzenie po ciemnym Muzeum Literackim, oglądanie filmu w szatni i udział w kursie dla przyszłych hypnotyzerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kamienica przy ul. Złotej 3 w Lublinie. Szacowne miejsce muzealne. Na końcu korytarza na parterze niewielkie pomieszczenie. Łukowaty sufit, dziwny zapach kurzu, tektury, magazynu. Bo to jest magazyn. Z okazji wystawienia „Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem" zamienia się w teatralną przestrzeń. Scenografią są przedmioty zastane. Owinięta w folię choinka, identyczna bryła owiniętej gipsowej czy kamiennej głowy Józefa Czechowicza, metalowy szyld „Muzeum Czechowicza”, który wisiał w dawnej siedzibie na Narutowicza. Pudła z bibułą, jakieś kosze z czymś.

- Będziemy mówić o świecie, w którym żył Czechowicz. Świecie, który go ukształtował. O atmosferze zabawy po koszmarze I wojny światowej i zbliżaniu się II wojny. O czasach, które stworzyły niemiecki modernizm czy gwiazdy jak Josephine Baker – opowiada Ludomir Franczak, który muzealną przestrzeń stawia na głowie i prowadzi widzów od muzealnej szatni, przez magazyn, schody i na ekspozycję. – Światłem wyłowimy z niej eksponaty, które będą pasowały do naszego przedsięwzięcia, usuwając opisy muzealne chcę by widz sam się konfrontował z tym, co ogląda – dodaje i poprawia jeden z wycinków z przedwojennej gazety, który na klatce schodowej tworzy wizualne „ławice” dyskutujące z wierszami i tekstami Czechowicza.

*
- To było w maju, czekałem na wejście do studia w Radiu Lublin, w czasie audycji Grażyny Lutosławskiej. W środku Jarosław Cymerman, który został wówczas szefem muzeum Józefa Czechowicza opowiadał, że chce stworzyć przy Złotej teatr. Jak wyszedł, to mu zaproponowałem, że może bym coś zrobił. Dużo czytam Czechowicza, siedzę w jego tekstach. Pomyślałem, że to dobry pomysł – wspomina Mateusz Nowak, który razem z Franczakiem pracuje w DDK na Węglinie. Z rozmów Nowaka i Franczaka z Cymermanem powstała środowa premiera.

*
W czerwcu 1923 roku wyszedł w Lublinie pierwszy numer pisma literacko-artystycznego „Reflektor”. Józef Czechowicz, miał wtedy dwadzieścia lat, Konrad Bielski dwadzieścia jeden, a Wacław Gralewski dwadzieścia trzy. Do ich grona dołączyli jeszcze dwaj nieco starsi koledzy: Tadeusz Bocheński i Kazimierz Andrzej Jaworski. Później pojawił się Stanisław Grędziński. 

Gralewski zanotował we wspomnieniach pierwsze spotkanie z Czechowiczem. Poszedł na nie z Bielskim. Umówieni byli w Ogrodzie Saskim, koło kapliczki przy Al. Racławickich. Na tle pagórka i zielonej gęstwiny Czechowicz miał wyglądać jak młody faun. To było na rok przed ukazaniem się „Reflektora”.
Konrad Bielski, Wacław Gralewski i Stanisław Grudziński. To ich przywołuje Czechowicz w wierszu „We czterech” wykorzystanym w spektaklu.

*
Autorzy chcą by widz przy Złotej 3 wpadł w klimat kawiarnianego życia literackiego międzywojennego Lublina, gdzie przemyślenia filozoficzne łączyły się z trwającymi czasem całymi dniami, libacjami alkoholowymi. Zderzył się z obsesją Czechowicza i jego przyjaciół, którzy znajdowali sobie kolejne pseudonimy, tworzyli wielokrotne osobowości. Stąd wziął się Dr Rafael Mabuze, autor szeroko cytowanego poradnika „Jak zostać hypnotyzerem?”.

*
Dr Rafael Mabuze to nikt inny jak Wacław Gralewski. Interesował się snami, parapsychologią i hipnozą. Anna Kamieńska wspomina, że Gralewski opowiadał o swoich snach ale i… wizjach Czechowicza. Poeta miał w czasie spaceru z kolegami-pisarzami po cmentarzu przy Lipowej mieć widzenie, po którym zemdlał. Działo się to w miejscu gdzie dziś jest jego grób.
Osoby, które znały Gralewskiego twierdza, że dziennikarz miał pewne zdolności wprowadzania mediów w hipnotyczny trans. Nic dziwnego, że przybrał pseudonim i pod nim wydał poradnik dla przyszłych hipnotyzerów.

*
- 23 września, oprócz otwartej próby generalnej, pokazu dla fachowców od Czechowicza i premiery pewnie będziemy grać w najbliższym czasie jeszcze kilka razy. Więcej w przyszłym roku. Zawsze w środę. Te środy są dobre, bo nie chcemy z nikim konkurować. Wieczór, środek tygodnia, to dobry termin – uważa Mateusz Nowak. – Najlepiej szukać informacji na FB muzeum i dzwonić na Złotą 3 pytając o kolejne daty. Nie mamy pojęcia czy będzie zainteresowanie – zastanawia się Ludomir Franczak.
*
Bo trzeba powiedzieć o rzeczy trudnej. O widowni. Twórcy potraktowali tytuł „Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem" dosłownie. 2 wykonawców plus 20 widzów. Koniec.

*
Po poniedziałkowej próbie Nowak z Franczakiem opowiadają dykteryjkę o tym, jak kierownik muzeum przy ul Złotej znalazł w jednej z internetowych księgarni książeczkę Dr Rafaela Mabuze „Jak zostać hypnotyzerem?”. Publikację Wacława Gralewskiego, która ukazała się w Lublinie w 1925 oferowali współcześni fachowcy od wiedzy ezoterycznej. – Jarosław Cymerman skontaktował się ze sprzedawcą. Zadzwonił mówiąc, że interesuje się książeczką dr. Mabuze. Spotkał się ze zrozumieniem ale osoba prowadząca księgarnię stwierdziła, że ma lepsze, nowsze, poradniki jak zostać hipnotyzerem niż ten – relacjonowali zaśmiewając się twórcy instalacji teatralnej przy ul. Złotej 3 w Lublinie.

Korzystałam z „Scriptores nr 30/2008. Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta”.

(fot. Marcin Pietrusza)
(fot. Marcin Pietrusza)
(fot. Marcin Pietrusza)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty