Prawie 450 metrów sześciennych kamienia zużyto na rekonstrukcję fundamentów kościoła farnego pod wezwaniem św. Michała, który do 1854 r. stał na dzisiejszym placu Po Farze. Przy jednej z krypt złożono do wspólnego grobu ponad 10 metrów sześciennych kości.
– Zewnętrzna powłoka zrekonstruowanych murów wykonana została z piaskowca, wewnętrzna z białego kamienia wapiennego – mówi inż. Jerzy Doraczyński, kierownik budowy.
Podczas prac, które trwały od jesieni ubiegłego roku, z ziemi wydobyto ponad 10 metrów sześciennych ludzkich kości (obok kościoła istniał cmentarz), które zostały złożone we wspólnym grobie, położonym obok jednej z kaplic.
W najbliższych dniach robotnicy przystąpią do układania posadzki. W nawie głównej i bocznych zostanie ona wykonana z piaskowca, w bocznych kaplicach z wiśniowej cegły klinkierowej.
– Za pomocą dwóch kolorów posadzki pokazujemy obrys najstarszej części kościoła i jego późniejszą rozbudowę – mówi architekt Jacek Ciepliński, autor projektu zagospodarowania Placu po Farze.
Po zakończeniu prac nad ułożeniem podłogi na terenie zrekonstruowanych reliktów fary pojawi się instalacja do bogatej iluminacji ruin. Po prawej stronie kościoła zostanie ustawiona makieta kościoła i tablica informacyjna. Po lewej, w jednej z odsłoniętych krypt urządzone zostanie pamiątkowe lapidarium. Na zbiorowym grobie pojawi się płyta z informacją o spoczywających tu szczątkach lublinian.
– Cieszymy się, że po wielu latach opuszczenia plac Po Farze stanie się jednym z najpiękniejszych miejsc Lublina, w którym dodatkowo będą odbywać się okolicznościowe koncerty, a nawet uroczystości religijne – mówi Dariusz Kopciowski, z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.
Po dwóch stronach prezbiterium zasadzone zostaną dęby, obok lapidarium drzewo akacjowe.
Relikty fary bezpośrednio graniczą z budynkiem tzw. Starej Mansjonarii, której właścicielem jest Janusz Palikot. Znany biznesmen zapewnił konserwatora, że do końca roku obiekt zostanie „podrasowany” (nowe elewacje i dach), tak by Mansjonaria harmonizowała z odrestaurowanymi murami kościoła.
Nasz apel
Czekamy na propozycje pod tel. 0-81 534-06-52 i 0-600 490-934 lub mailem: sulisz@dw.lublin.pl