W grudniu i styczniu każdy może wybrać się na wycieczkę po mieście z przewodnikiem. A potem ocenić, czy było ciekawie i niekonwencjonalnie, czy wiało nudą.
Uczestnicy konkursu mają dwa zadania. Najpierw muszą przygotować projekt wycieczki po mieście, a następnie oprowadzić wybranym szlakiem grupę turystów. – To ma wyglądać jak normalna wycieczka turystyczna. Zależy nam na ciekawych, niekonwencjonalnych propozycjach i pokazaniu mniej znanych miejsc, osób, rodzin, czy wydarzeń – wyjaśnia Dominik Szulc, pracownik Instytutu Historii UMCS i koordynator projektu.
Organizatorzy liczą na kreatywność studentów, ale proponują przykładowy temat wycieczki trasą historii lubelskiego rocka. – Chcemy w ten sposób otworzyć uczestnikom konkursu oczy i pokazać, że można odejść od powszechnie znanej sztampy i przygotować coś naprawdę interesującego. Liczę, że ktoś podejmie ten temat. To trudne zadanie, ale takie pomysły są przez nas szczególnie pożądane – dodaje Szulc.
Pierwsze wycieczki już w najbliższy poniedziałek. Najpierw wszystkich chętnych oprowadzi Grzegorz Antoszek, który opowie o historii wyzwalania Lublina przez Armię Czerwoną. Zbiórka o godzinie 12 przy fontannie na Placu Litewskim. Z kolei godzinę później sprzed starego browaru przy ul. Bernardyńskiej Magdalena Łukasik zabierze uczestników w trasę szlakiem rodziny Vetterów.
– Udział w wycieczkach mogą wziąć wszyscy chętni. I to oni będą oceniać przyszłych przewodników pod kątem doboru trasy, jak i poziomu samej prezentacji – tłumaczy Szulc. W jaki sposób? Po zakończeniu wycieczki każdy jej uczestnik dostanie do wypełnienia szczegółowy kwestionariusz.
Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody książkowe, natomiast zwycięska praca zostanie wydrukowana w formie przewodnika turystycznego. Prezentacje konkursowe można przesyłać na adres konkurs.edukacja@interia.pl.