Do wyboru są trzy wersje: szary z czerwonym, niebieskim, albo ciemnoszarym. Do końca lutego Ratusz będzie czekać na opinie mieszkańców w sprawie koloru, który powinna mieć najbardziej widoczna część nowego mostu na przedłużeniu ul. Muzycznej
To będzie pierwszy w Lublinie jednoprzęsłowy most łukowy. Taka budowla jest o wiele bardziej widoczna niż mosty, którymi teraz przejeżdżamy lub przechodzimy nad Bystrzycą.
Pierwotny projekt zakładał, że najbardziej widoczne elementy będą żółte, a pozostałe ciemnoniebieskie. Takie kolory znalazły się w dokumentacji i od razu wywołały sporo emocji. Niektórzy twierdzili, że obiekt będzie zbytnio rzucał się w oczy, a nawet porównywali go z brutalnie wdzierającym się w miejski krajobraz gmaszyskiem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Sprawa trafiła do działającej przy prezydencie miasta Rady Kultury Przestrzeni, która też uznała, że żółty nie będzie tu pasować. – Będzie zbyt agresywny, nie wprowadzi nowej wartości – mówi Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Przeanalizowaliśmy różne możliwości, zrobiliśmy roboczą wizualizację i uznaliśmy, że najkorzystniejsze będzie zachowanie głównej konstrukcji w kolorze naturalnego betonu.
Taki też kolor znalazł się w trzech propozycjach, które Ratusz poddaje pod konsultacje z mieszkańcami. W każdej dominuje szary beton, a wersje różnią się od siebie kolorem stalowych elementów: w jednej są ciemnoszare, w drugiej niebieskie, a w trzeciej czerwone. I to tę ostatnią wersję (czerwień kubańska, RAL 3020) rekomenduje Rada Kultury Przestrzeni.
Ale do budowy samego mostu jest jeszcze daleko. Nie zakończyło się jeszcze wzmacnianie betonowymi palami gruntu, po którym ma biec nowa jezdnia ul. Muzycznej. – W marcu może się zacząć palowanie miejsc, o które będzie się opierać konstrukcja mostu – dodaje. Budowa nowej przeprawy mogłaby się zacząć bliżej wakacji.
Nowy odcinek ul. Muzycznej (wraz z mostem i trakcją trolejbusową) mający stworzyć bezpośredni przejazd od ul. Głębokiej do Krochmalnej powinien być gotowy najpóźniej w maju 2017 r., przed planowanymi na lato młodzieżowymi mistrzostwami piłkarskimi na Arenie Lublin.
Droga będzie stanowić dojazd nie tylko do stadionu, ale również dworca kolejowego oraz ul. Lubelskiego Lipca ’80. Po ukończeniu trasy skierowana przez nią zostanie linia trolejbusowa 152, która z Abramowic przez Kunickiego, Dworzec Główny PKP, ul. Muzyczną, Nadbystrzycką, Zana, Filaretów i Jana Pawła II do os. Poręba.
Most w Twoim kolorze
Głosować można śląc maile na adres muzyczna@lublin.eu. Miasto na głosy za poszczególnymi wariantami czeka przez cały luty