Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2018 r.
12:21

XVIII-wieczne rzeźby od lat leżały w magazynie na KUL. Teraz można je zobaczyć [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy

Od 10 grudnia można oglądać efekt konserwacji jaką objęto dziewięć barokowych rzeźb ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL. To rzadka okazja by z tak bliska móc zobaczyć najdrobniejsze detale XVIII wiecznych zabytków, które przez wiele lat nie opuszczały magazynu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W przyszłości rzeźby eksponowane będą w nowym Muzeum KUL. Odrestaurowane figury świętych staną się najważniejszym elementem przyszłej stałej wystawy, w części poświęconej sztuce baroku i rokoka. Teraz prezentujemy je po konserwacji w ramach zakończonego projektu, na który otrzymaliśmy ministerialne dofinansowanie. Odznaczają się wyjątkowo wysoką wartością artystyczną. Szkoda, że nie mogą nam powiedzieć jakie były ich losy, bo w ich historii jest wiele niewiadomych – mówi Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL.

Na przykład rzeźby apostołów św. Jana, Bartłomieja, Andrzeja, Piotra i świętego określanego w dokumentach jako św. Paweł, najprawdopodobniej pochodzą ze zdemontowanych ołtarzy z lubelskiego kościoła dominikanów. Przypisywane są Sebastianowi Zeislowi, który pracował między 1745 a 1780 rokiem. Na KUL trafiły w połowie lat 50. ubiegłego wieku z Kozłówki, gdzie funkcjonowała Centralna Składnica Muzealna.

Ich wojenne losy też są ciekawe, acz jeszcze nie do końca wyjaśnione. Wiemy, że Niemcy przewieźli je do Muzeum Lubelskiego wraz z innymi – jak to oficjalnie określali – „zabezpieczonymi” dziełami sztuki i tam przetrwały wojnę. Z zachowanych niemieckich kart ewidencyjnych dowiadujemy się, że niektóre z nich zabrane zostały od dominikanów, inne zaś z klasztoru pomisjonarskiego, w którym już przedwojenną gromadzono dzieła sztuki sakralnej z terenów diecezji lubelskiej.

Z kolei rzeźba Chrystusa Salvatora Mundi (Zbawiciela Świata) łączona z krzeszowskim warsztatem Antona Dorazila, który tworzył między 1695 a 1759 rokiem trafiła na KUL decyzją Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej ze zbiorów tamtejszego Muzeum Archidiecezjalnego w grupie dzieł sztuki darowanych uczelni w 1956 roku.

- Wykonawcą konserwacji była pracownia Grzegorza Gołubiaka z Lublina. Prace trwały od czerwca. I od razu chcę uprzedzić, że rzeźby zostały poddane, bardzo pracochłonnej, tak zwanej konserwacji zachowawczej. Nie wyglądają jak nowe, nie chcieliśmy wszystkiego złocić. Dzięki temu pokazujemy, w takim stopniu w jakim to było możliwe, oryginalne XVIII wieczne polichromie. Dziś nad wyraz rzadko można zobaczyć stare złocenia, gdyż restaurowane ołtarze z reguły zyskują nowe. Można zobaczyć piękny rysunek rzeźbiarki. Detale jak choćby stopę i sandał jednego z apostołów, wijące się pukle włosów, zarys obojczyka czy mięśnie i ścięgna szyi – wymienia dyrektor, który dodaje, że oglądamy elementy, których precyzji i urody nie można było zobaczyć, bo to ołtarzowe figury, przeznaczone do ekspozycji gdzieś wysoko.

To widać nawet po twarzy św. Kazimierza Jagiellończyka. Wydaje się nieforemnie pociągła, wręcz brzydka. Wystarczy kucnąć i zmienić perspektywę, by święty zyskał proporcje. Podobnie jest z dwoma aniołami adorującymi Chrystusa. One też lepiej wyglądają gdy patrzy się na nie z dołu. W przyszłości, w nowych salach ekspozycyjnych na pewno zadbamy o to, aby eksponować je wysoko, tak jak było to w zamyśle ich twórców.

- Zastanawialiśmy się jak najlepiej wyeksponować rzeźby, które będą oglądane i przy dziennym, i przy sztucznym świetle. A przy tym, żeby odejść od klasycznego ciemnego tła i wydobycia światłem. Pomyśleliśmy o skandynawskim podejściu, o kontrze. Jak coś jest miękkie, barokowe, organiczne to towarzyszy mu coś geometrycznego, surowego - mówi Karolina Fandrejewska, scenografka i kostiumografka, która przygotowała scenografię wystawy. Stworzyła podzieloną na kwadraty/trójkąty ścianę (i podesty). Są ze sklejki pomalowanej na jasnoniebiesko tak, by nie utracić faktury drewna. - Bardzo trudne było pokazanie tylu rzeźb z różnych ołtarzy na zaledwie 4 metrowej ścianie i to z dwoma załamaniami – dodaje.

Kolekcja nowożytnej plastyki sakralnej Muzeum KUL to ponad pół setki rzeźb. Te prezentowane zostały poddane konserwacji jako pierwsze z powodu ich fatalnego stanu i wysokiej wartości artystycznej. W przyszłym roku będą konserwowane kolejne.

„Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL” teraz będzie można oglądać tylko cztery! dni - od 10 do 14 grudnia. Później - po Nowym Roku. Wstęp jest wolny.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty