W parlamencie zobaczymy po wyborach pokaźną grupę debiutantów. Są wśród nich osoby, które do tej pory nie były aktywne politycznie, ale znamy je na przykład z telewizji, biznesu czy aktywności społecznej. Oto przegląd najciekawszych nazwisk
- Bogusław Wołoszański
Autor kultowego programu telewizyjnego „Sensacje XX wieku". Kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10, który obejmuje część województwa łódzkiego. W starciu pokonał m.in. Antoniego Macierewicza z PiS. — Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy: Antoniego Macierewicza — mówił o Wołoszańskim Donald Tusk, gdy prezentował piotrkowską "jedynkę" KO.
- Szymon Hołownia
Przez 11 lat wspólnie z Marcinem Prokopem prowadził program "Mam talent". A pod koniec 2019 roku wybrał politykę. Był jednym z liderów Trzeciej Drogi. Jest on również autorem książek o tematyce religijnej. Zdobył w okręgu nr 24 na swoim rodzinnym Podlasiu 79 951 głosów. Po wyborach powiedział, że „Trzecia Droga "dostała znakomity wynik i olbrzymi kredyt zaufania". - Ludzie zobaczyli w nas gwaranta bezpiecznej zmiany. To jest dzisiaj dla nich najważniejsze, żeby zmiana, która przyjdzie, była bezpieczna – podkreślił.
- Michał Kołodziejczak
Startujący z list Koalicji Obywatelskiej charyzmatyczny lider Agrounii Michał Kołodziejczak zdobył ponad 30 tysięcy głosów i zapewnił sobie mandat do Sejmu. W "Kropce nad i" w TVN24 powiedział. - Jestem po prostu szczęśliwy. Udało się zrobić bardzo dobry wynik – stwierdził. - Na samym początku z Donaldem Tuskiem włożyliśmy rękę, nogę w drzwi. Udało się to zrobić i po prostu drzwi mocno trzymaliśmy – dodał. Postawił na "dość oryginalną kampanię". - Jeździłem na skuterze po 37. okręgu wyborczym. O tym po prostu mówiło się w całym okręgu, że Kołodziejczak jeździ, rozmawia z ludźmi.
- Ryszard Petru
Wraca z biznesu do dużej polityki po czterech latach nieobecności w parlamencie. W ostatnich latach był partnerem zarządzającym w firmie doradczej Petru|Zientek Capital Partners sp. z o.o. Były szef Nowoczesnej w tym roku dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni. W tegorocznej kampanii wyborczej dał się poznać jako krytyk Sławomira Mentzena i jego propozycji programowych. Zdobył 16 tys. 995 głosów.
- Sławomir Mentzen
Lider Konfederacji, doradca podatkowy, przedsiębiorca i doktor nauk ekonomicznych. 20 listopada 2020 roku ruszył z produkcją własnego piwa kraftowego sygnowanego nazwą Browar Mentzen. Autor słynnej „piątki Mentzena". W 2019 r. mówił: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej". W sumie, do Sejmu Konfederacja wprowadzi 18 posłów. Choć to rezultat poniżej oczekiwań, pozwoli na utworzenie klubu parlamentarnego
- Jacek Karnowski
Lider ruchu Tak! Dla Polski. Przez ostatnie 25 lat był prezydentem Sopotu. Do Sejmu startował z list KO. Podczas poniedziałkowej konferencji zapowiedział, że tak jak obiecał 7 lat temu, zamierza ściąć włosy. Jego dotychczasowa zastępczyni zadeklarowała start na urząd prezydenta miasta. - Wierzę, będę mógł w parlamencie reprezentować Sopot, Gdańsk i Pomorze" – zapowiada Karnowski.
- Adam Bodnar
Były rzecznik praw obywatelskich, prawnik i dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Pobił rekord w tych wyborach, startując do Senatu. Żaden inny kandydat nie zdobył aż tylu głosów. Dokładnie ponad 628 tys. - Opozycja demokratyczna musi teraz skupić się na odzyskaniu zaufania obywateli do państwa – powiedział prof. Adam Bodnar.