Rozmowa z Jolantą Dobrzańską, kierownikiem Oddziału Higieny Komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie
• Czy inspektorzy wydali już jakieś pozwolenia na funkcjonowanie kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli?
- Tak, na stronie internetowej WSSE w Lublinie na bieżąco aktualizujemy tę listę. Na razie jest na niej osiem miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Jedyne w naszym województwie kąpieliska czyli OSiR nad Jeziorem Białym i ośrodek Moczydło na zbiorniku Nielisz, zaczynają sezon w najbliższą sobotę.
Co roku jest tak, że organizatorzy takich miejsc, w miarę jak zaczynają się wakacje, zgłaszają inspektorom sanitarnym otwarcie sezonu. Dlatego zaczynamy zwykle od kilku miejsc, a w sezonie wakacyjnym na naszej liście jest ich kilkadziesiąt.
• Czym się różnią kąpieliska od miejsc wykorzystywanych do kąpieli?
- Kąpielisko to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany do kąpieli przez dużą liczbę osób kapiących się, który jest wyznaczony uchwałą rady gminy. W przypadku miejsc wykorzystywanych do kąpieli taka uchwała nie jest wymagana. Kąpieliska są znacznie częściej kontrolowane przez inspekcję sanitarną. W sezonie prowadzimy tam kontrole co około trzy tygodnie. W przypadku miejsc wykorzystywanych do kąpieli takie badania prowadzone są raz przed otwarciem i minimum raz w trakcie funkcjonowania.
Warto zaznaczyć, że kontrolujemy tylko te dwa rodzaje miejsc do wypoczynku. Jeśli ktoś korzysta z dzikich kąpielisk, robi to na własną odpowiedzialność. Nie badamy jakości wody w takich miejscach. Zgodnie z prawem propagujemy tylko miejsca do tego wyznaczone. Poza wymogami dotyczącymi stanu wody, organizator musi także spełnić wymagania dotyczące odpowiedniego oznakowania terenu.
• Jak wygląda kontrola wody?
- Inspektor sanitarny wydaje pozwolenie na funkcjonowanie danego miejsca na podstawie dokumentów o stanie jakości wody, które przedkłada organizator. Organizatorzy mogą badania wody zlecić laboratoriom o udokumentowanym systemie jakości. Ich wykaz można znaleźć na stronie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Czasem inspektor weryfikuje stan sanitarny kąpieliska jadąc na miejsce i ocenia wizualnie stan wody.
• Jakie są najczęstsze problemy ze zbiornikami w naszym województwie?
- Przez ostatnie lata stan wód jest bardzo dobry. Jedynym problemem są sinice. Wówczas na wodzie pojawia się piana i nieprzyjemny zapach, który na pewno nie zachęca do kąpieli. Wówczas publikujemy komunikat o stanie wody na naszej stronie internetowej. Zakaz kąpieli obowiązuje do czasu kiedy badania nie wykażą poprawy. Informacja o jakości wody jest zamieszczana przez organizatora na tablicy informacyjnej w sąsiedztwie kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli.