Każdy, kto od 1 lipca stara się o rentę lub emeryturę za pracę w Irlandii i Belgii, będzie klientem lubelskiego ZUS. Powstał tu Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych. 25 urzędników nowej komórki obsługuje całą Polskę.
Coraz więcej Polaków podejmuje pracę zagranicą. Według danych GUS, w 2016 roku w Irlandii pracowało 77 tysięcy rodaków. – Jest to nowa generacja emigracji. Spodziewamy się, że niebawem zacznie spływać coraz większa liczba wniosków o renty i emerytury od rodaków pracujących w Belgii i Irlandii. W pierwszej kolejności spodziewamy się wniosków o renty z powodu niezdolności do pracy oraz renty rodzinne – mówi Beata Stefaniuk, naczelnik nowo powstałego wydziału. W pierwszym kwartale 2018 roku międzynarodowych wniosków do ZUS było o ponad 34 proc. więcej niż przed rokiem. Rośnie liczba przyznanych świadczeń.
Central przydzieliła lubelskiemu oddziałowi ZUS dwa kraje – Irlandię i Belgię. Do tej pory zajmowała się tym Warszawa – Od 1 lipca spływają do nas wnioski emerytalne lub rentowe z terenu całej Polski oraz z tych dwóch krajów. Zajmujemy się obsługą polskich emerytur i rent dla osób, które mieszkają za granicą, a pracowały przez jakiś czas w Polsce, albo mieszkają w Polsce, ale pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą – dodaje Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.
W przypadku konieczności wydania orzeczenia przez komisję lekarską, to osoba mieszkająca w Irlandii, Belgii, Szczecinie czy Krakowie stawia się na badanie w miejscu zamieszkania.
Do ZUS Lublin spływają tylko dokumenty. Na ich podstawie zapada decyzja o przyznaniu lub odmowie świadczenia. ZUS szacuje, że nowy wydział w Lublinie do końca tego roku otrzyma do obsługi ponad 700 wniosków o przyznanie emerytur i rent.
Jeśli pracujesz za granicą
• Umowy międzynarodowe umożliwiają transfer emerytur i rent pomiędzy państwami, np. emeryturę składkową wypracowaną w Irlandii możesz pobierać mieszkając w Polsce. Emerytura jest wypłacana w złotych na konto, po przeliczeniu według kursu PKO BP.
• Można ubiegać się o świadczenia z każdego państwa, w którym odprowadzałeś składki co najmniej przez rok. Jeśli np. pracowałeś w Polsce i Irlandii, to możesz ubiegać się o dwie emerytury
• Jeśli do przyznania świadczenia w danym kraju niezbędny jest określony staż ubezpieczeniowy, to uwzględnia się również staż wypracowany za granicą.
• Jeśli mieszkasz w Polsce, wniosek o irlandzką emeryturę składasz w polskim ZUS. I na odwrót