Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2017 r.
10:06

Zanim Lublin się udusi. Akcja ma dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel

0 39 A A

Do skrzynek pocztowych mieszkańców Lublina trafi 14 tysięcy ulotek ostrzegających przed „kopciuchami” i „niby-węglem”. – Roczny limit dopuszczalnego stężenia szkodliwych pyłów wykorzystaliśmy już w październiku – alarmują ekolodzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Polsce nie mamy takiego typowego smogu jak w Londynie czy Los Angeles. W naszym kraju mamy do czynienia z pyłem zawieszonym – tłumaczy dr inż. Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie.

W powietrzu pojawia się on w okresie zimowym. – Wtedy gdy ludzie palą w piecach, jest dość chłodno i nie ma wiatru – tłumaczy inspektor. – Jeśli przez kilka dni mamy podobną, bezwietrzną pogodę to wtedy to, co palimy nie odpływa tylko zostaje. I wartości pyłu zawieszonego rosną – tłumaczy Iwaniuk.
Problem dotyczy głównie miast na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

– Wydaje się, że w Lublinie aż takiego problemu jak w Krakowie nie ma, ale tak różowo wcale nie jest – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, organizator kampanii „Lublin bez smogu. Oddech dla miasta na 700-lecie”.

Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel. W wybranych dzielnicach m.in. w Śródmieściu, Kośminku, Dziesiątej, za Cukrownią i na Bronowicach do skrzynek pocztowych będą wrzucane ulotki.

– W ciągu najbliższych dni broszura, w której informujemy m.in. jak dbać o powietrze, trafi do ok. 14 tys. mieszkań – zapowiada Gorczyca.

Ulotki pojawią się również w filiach biblioteki i Biurach Obsługi Mieszkańców. A w autobusach komunikacji miejskiej pasażerowie usłyszą spoty.

– W województwie lubelskim tragedii nie ma. Jeśli jednak przez półtora miesiąca w roku są przekroczone normy stężenia pyłów to znaczy, że dobrze też nie jest. To powinien być sygnał do działania – tłumaczy Iwaniuk.

Takie działania już są. Od 1 października br. nie można produkować pieców, które nie spełniają żadnych standardów. – Od 1 lipca 2018 r. mają one zniknąć ze sprzedaży – dodaje Iwaniuk, który przewiduje, że proces wymiany pieców może potrwać ok. 15 lat.

Według szacunkowych danych, rocznie w Polsce sprzedawanych jest ok. 200 tysięcy kotłów na węgiel, a większość z nich (ok. 70 proc.) to kotły o bardzo złych parametrach emisyjnych, tzw. „kopciuchy”. Emitują one 20-40 razy więcej pyłów niż kotły na pelet 5 klasy.

– W tym roku przeprowadziliśmy trzy razy więcej interwencji, bo blisko 2 tys. (kontrola pieców i spalania na zewnątrz-red.) – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie. – Przy czym liczba wystawionych mandatów jest na tym samym poziomie.

Ekolodzy postulują również do samorządu województwa lubelskiego aby przyjął tzw. uchwałę antysmogową wprowadzającą m.in. normy jakości dla paliw stałych. Zrobiło to już sześć samorządów w Polsce, a w kilku innych trwają zaawansowane prace. Urząd Marszałkowski w Lublinie rozpoczął już w tej sprawie konsultacje z samorządami.

W województwie lubelskim funkcjonuje w sumie 11 stacji pomiaru jakości powietrza – w Lublinie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Bieżące informacje można znaleźć na stronie envir.wios.lublin.pl

Skąd bierze się smog?

• Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli spaliny, które pochodzą z kotłów i pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno).

• Kolejne źródła zanieczyszczenia to spaliny samochodowe, energetyka i przemysł.

• Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji w tym pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) oraz substancji rakotwórczych i powodujących zatrucia (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne tj. benzo(a)piren).

• W 2016 było w Lublinie 40 dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia PM 10, a w 2015 r. – 66 dni. Prawo dopuszcza tylko 35 przekroczeń rocznie. W tym roku ten limit wykorzystaliśmy w październiku.

>>>

Zobacz także: Maski antysmogowe - którą wybrać?

Pozostałe informacje

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty