![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![(fot. Wojciech Nieśpiałowski)](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2015/2015-06/ab2db86377c4f3d4a8d85576c7a7de56.jpg)
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną, okolicznościową monetę 20-złotową „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim”. Dziś mamy dla naszych Czytelników taki numizmat wraz z zaproszeniem na wystawę w lubelskim oddziale Narodowego Banku Polskiego.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Na monecie przedstawiono bardzo ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej relikty: palatium oraz kaplicę pałacową z basenami chrzcielnymi z lat 60. X wieku, a także – na pierwszym planie rewersu – srebrno-złotą staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dominka Karpińska-Kopiec.
Srebrną monetę o nominale 20 złotych, ale w cenie 175 zł, wyemitowano w nakładzie do 30 tysięcy sztuk. Co zrobić, aby zdobyć jedną z nich? Szczegóły w dzisiejszym, papierowym wydaniu Dziennika Wschodniego.
Jednocześnie przypominamy, że w siedzibie oddziału Narodowego Banku Polskiego w Lublinie przy ul. Chopina 6 trwa wystawa „Królewskie monety”, prezentująca bogatą historię Polski Piastów, Andegawenów, Jagiellonów i królów elekcyjnych. Pokazywane są też artystyczne wizualizacje królów i książąt według Marcella Bacciarellego, Jana Matejki, Aleksandra Lessera, Andrzeja Heidricha. – To kolejna lekcja historii i numizmatyki, na którą zapraszamy mieszkańców Lublina, uczniów, studentów – mówi Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor lubelskiego oddziału NBP.
Dla grup zorganizowanych przygotowano możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem oraz wzięcia udziału w zajęciach „Bank centralny od podszewki”. W przypadku grupowego zwiedzania i uczestniczenia w zajęciach, należy z wyprzedzeniem uzgodnić termin i godzinę – telefonicznie (22 100 881 652) lub mailowo: ewa.waszkiewicz@nbp.pl