Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2013 r.
13:06
Edytuj ten wpis

Złote Mrówkojady rozdane (wyniki)

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A
The tale of the wall habitants, reż. Andrej Boka, baśń, 16' (Serbia)
The tale of the wall habitants, reż. Andrej Boka, baśń, 16\' (Serbia)

Widzowie i jurorzy mają taki sam gust. Główna nagroda lubelskiego festiwalu filmowego i nagroda publiczności czyli dwa Złote Mrówkojady 2013 pojadą do Serbii. Do Andreja Boki, autora 16 minutowej baśni "The tale of the wall habitants”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdyby organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu niezależnych filmów krótkometrażowych, chcieli zaprosić na galę twórców wszystkich wyróżnionych obrazów, to budżet by musieli mieć jak Noc Kultury albo Konfrontacje. I sponsora strategicznego w postaci… linii lotniczych. Autorzy 50 filmów jakie zakwalifikowano do konkursu mieszkają w 21 krajach!

Nie da się ukryć, że lubelska impreza zrobiła się światowa, a statuetki mają przed sobą długa drogę. Mistrz animacji – Pablo Zaramella jest z Hiszpanii, "Mistrz obserwacji” Meghna Gupta z Wielkiej Brytanii a wyróżniony w tej kategorii Rile Leong z Chin/Hong Kongu. Kolejne mrówkojady pojadą do Hiszpanii i Niemiec.

Jedynym twórcą, który odebrał nagrodę w czasie sobotniej gali był Krzysztof Szot, którego trwający kwadrans dramat "Strażnicy” zdobył Złotego Mrówkojada w kategorii "Mistrzowie gatunku”. Przez moment powiało czerwonym dywanem, bo reżyser podziękował ekipie i producentowi, i wszystkim, którzy uwierzyli w jego projekt.

Ale najwięcej emocji na gali wzbudziło losowanie nagród dla publiczności. Widzowie, którzy brali udział w głosowaniu na najlepszy ich zdaniem film, mieli szansę na festiwalową koszulkę. Wyczytani cieszyli się prawdziwie i byli wyraźnie zadowoleni z pamiątki.

Zwłaszcza, że publiczność w studio TVP Lublin, gdzie zorganizowano festiwal nie była przypadkowa. W trakcie ogłaszania werdyktu jurorów dało się słychać komentarze: Wiedziałam, że ten film wygra, co sugeruje, że widzowie gali chodzili na konkursowe projekcje (które trwały codziennie od środy do soboty). Było co oglądać, choć najbardziej naoglądali się organizatorzy i współpracujący z nimi tłumacze. Przez sito selekcjonerów (Maciej Misztal, dyrektor festiwalu, Andrzej Rusin z Kinoteatru Projekt z CK) przecisnęło się 50 obrazów z… 337 nadesłanych na imprezę. To rekord w historii imprezy.

- Organizatorzy mi uzmysłowili, że jestem już piąty raz na Mrówkojadach. Jak przyjechałem pierwszy raz, to statuetek do rozdania było więcej niż nadesłanych filmów. Dziś filmów w konkursie było pięć razy więcej niż Złotych Mrówkojadów a filmów nadesłanych sześć razy tyle – żartobliwie wyliczał na koniec sobotniej gali Michał P. Zabłocki, jeden z jurorów i prowadzący warsztaty scenariuszowe, które towarzyszyły projekcjom. I bardzo chwalił lubelską imprezę, która z małego konkursu stała się międzynarodową imprezą.

Kto przegapił projekcje konkursowe (na gali były jedynie paproszki z nagrodzonych filmów) może czekać na Replikę Złotych Mrówkojadów 2013 – czyli komplet nagrodzonych filmów. Będzie ona pokazywana na festiwalach i przeglądach w Polsce. W Lublinie oczywiście też.



Złote Mrówkojady 2013

Grand Prix
The tale of the wall habitants, reż. Andrej Boka, baśń, 16' (Serbia)

Mistrzowie Emocji
(konkurs dla filmów, które dotykają trudnych, często kontrowersyjnych tematów i wzbudzają w widzu silne emocje)
Vocuus, reż. Patryk Jurek, dramat, 17' (Polska)
Max, reż. David Pérez, Pere Soléz, dramat obyczajowy, 11' (Hiszpania) - wyróżnienie

Mistrzowie Gatunku
(konkurs przede wszystkim dla produkcji, które wykorzystują schematy w nowatorski sposób, grają z publicznością, często w sprytny sposób mówią o rzeczach niełatwych)
Strażnicy, reż. Krzysztof Szot, dramat, 15'33'' (Polska)

Mistrzowie Krótkiego Metrażu
(konkurs dla filmów wyznaczających nowe kierunki, zrealizowanych doskonale)
Abuztua, reż. Pello Gutiérrez, dramat, 17' (Hiszpania)
Ich hab noch Auferstehug (Still Got Lives), reż. Jan-Gerrit Seyler, dramat, 22'49'' (Niemcy) - wyróżnienie

Mistrzowie Animacji
(konkurs dla autorów produkcji animowanych)
Luminaris, reż. Juan Pablo Zaramella, animacja, 6'20'' (Hiszpania)
Casting, reż. Kacper Zamarło, animacja, 14' (Polska) - wyróżnienie

Mistrzowie Obserwacji
(to część dokumentalna)
Unravel, reż. Meghna Gupta, dokument, 14' (Wielka Brytania)
More than ice-cream Wong Kwong, dokument reż. Riley Leung 13' [Chiny (Hong-Kong)] - wyróżnienie

Nagroda publiczności
Stufe Drei, reż. Nathan Nill, komedia, 25'29'' (Niemcy)
The tale of the wall habitants, reż. Andrej Boka, baśń, 16' (Serbia)

Nagroda organizatorów
Nasza zima zła, reż. Grzegorz Zariczny, dramat, 20' (Polska)


Pozostałe informacje

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty