Dziś zaczynają się dwutygodniowe konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy elektrowni, której paliwem ma być głównie słoma. W rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej (na terenach po Daewoo) chce ją zbudować lubelska spółka TergoPower
Spółka złożyła w Ratuszu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Dołączyła do niego zamówiony przez siebie raport dotyczący tego jak jej instalacja ma wpływać na przyrodę i ludzi. Dokumentami zajmą się teraz urzędnicy z Ratusza, ale też z sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
– Dopiero po uzgodnieniu z tymi instytucjami będziemy mogli wydać decyzję – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. Wcześniej miasto ma obowiązek zebrać uwagi od mieszkańców. – Potem przekażemy je inwestorowi.
Co planuje inwestor? Sama budowa zakładu miałaby trwać rok. Wiązałaby się m.in. z wycinką drzew – na terenie inwestycji rośnie ich ok. 1500, z czego (jak szacuje spółka) około 100 drzew jest w wieku powyżej 10 lat. Inwestor nie podaje jeszcze, jak wiele drzew trzeba by wyciąć. W ich miejscu wyrosnąć ma m.in. wysoki na 70 metrów komin.
Podstawowym paliwem ma być słoma w postaci wielkich bel, które do czasu wybudowania bocznicy kolejowej miałyby być dowożone wyłącznie ciężarówkami kursującymi od poniedziałku do piątku od godz. 6 do 22. W ciągu godziny do instalacji przyjeżdżać ma 10 samochodów ciężarowych, czyli średnio jeden co sześć minut. Natomiast z odpadami z paleniska miałoby wyjeżdżać do pięciu ciężarówek na dobę.
Gotowa już bocznica będzie w stanie przyjąć połowę niezbędnego paliwa i również będzie działać od godz. 6 do 22, ale za to we wszystkie dni tygodnia. Wtedy liczba przyjeżdżających na miejsce ciężarówek ze słomą spadnie do pięciu na godzinę.
Zadeklarowana przez TergoPower roczna produkcja energii elektrycznej to 420 GWh. Inwestor podaje, że w przyszłości jego zakład mógłby dostarczać również energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Gdzie się zgłaszać
Wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogą wypowiadać się w tej sprawie od 26 czerwca do 16 lipca. Uwagi przyjmować będzie Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, który mieści się przy ul. Zana 38. Można tam zgłaszać się również osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, zaś telefon do zajmujących się tą sprawą osób to 81 466 26 22.