Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Schabowy i spółka. Po lubelsku, z kostką, z kapustą
Magazyn

Schabowy i spółka. Po lubelsku, z kostką, z kapustą

Schabowy z kostką. Schabowy po lubelsku w panierce z mąki gryczanej. Schabowy z kapustą... Ale kotletów jest więcej. Od mielonego z łopatki przez kotlet pożarski po wyborny sznycel po ministersku.

Ptaki zaczynają na gwałt szukać pokarmu przy pierwszych mrozach. Jeśli zaczniemy je dokarmiać to trzeba być konsekwentnym.
Magazyn

Gawron, mewa, czajka zagrożone wyginięciem. "Ale najszybciej znikają motyle"

– Kiedyś ptasi gwar był ogromny, dziś trzeba uważnie nasłuchiwać. Środowisko już zmieniło się na tyle, że nie usłyszymy też roju pszczół czy innych owadów – mówi Agnieszka Tańczuk*.

Dr Krzysztof Bartoszek
Magazyn
galeria

Mamy krótką pamięć do pogody. To na pewno nie będzie „zima stulecia”

Rozmowa z dr. Krzysztofem Bartoszkiem z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Adam Abramowicz
Magazyn

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców: Zamykanie gospodarki w nieskończoność jest niemożliwe

Z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców rozmawiamy o sytuacji przedsiębiorców i rosnącej wśród nich frustracji i poczuciu braku zrozumienia.

Animelka
Magazyn

Cynaderki i spółka. Najciekawsze przepisy na podroby

Na fali domowego gotowania wraca moda na podroby. Skąd ta moda? Z mody na wspomnienia. Przed wojną każda szanująca się restauracja w Lublinie musiała mieć w karcie animelkę, cynaderki czy żołądki gęsie. Dziś z animelką gorzej, ale świetne cynaderki zamówicie w restauracji Przystań, a wyborową wątróbkę czy pierogi z dudkami w barze „Pośpiech”.

Mars i Księżyc czekają. 2021 - to będzie kosmiczny rok
Magazyn

Mars i Księżyc czekają. 2021 - to będzie kosmiczny rok

Chociaż pandemia koronawirusa opóźniła niektóre plany naukowe z 2020 roku, 2021 zapowiada się jako rzadko spotykany rok nauki – zapowiada dyrekcja Misji Naukowych NASA. Na Marsa ruszyły trzy misje, obserwacje rozpocznie nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, w toku są też plany powrotu ludzi na Księżyc.

Bez światła nie ma spektaklu. "Okazuje się, że sam komputer świateł nie zrobi."
Magazyn

Bez światła nie ma spektaklu. "Okazuje się, że sam komputer świateł nie zrobi."

W Teatrze Osterwy pojawił się drugiego lutego 1958 roku. – Pana Stasia Kuny, legendarnego szewca już nie ma. Stolarza Jurka Ostrowskiego już nie ma. Nie ma krawców, nie ma Mariana Marzyckiego, słynnego fryzjera, który pracował w teatrze jeszcze przed wojną. Lista nieobecnych się wydłuża. Zostałem ja, Ostatni Mohikanin – mówi Edward Ciechoński, mistrz oświetlenia w Teatrze Osterwy, gdzie pracuje 63 lata.

Grzegorz Biegas, Łukasz Jakubowski, Ewa Biegas, Karol Furtak i Paweł Giergisiewicz
Magazyn

20 koncertów na 2021 rok. Zbliża się jubileuszowa edycja cyklu Fonii Lublina

Już 7 lutego wracają Fonie Lublina, cykl koncertów kameralnych realizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski. O tegorocznej, jubileuszowej edycji opowiada Karol Furtak, sekretarz stowarzyszenia.

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym
magazyn

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym

Dla przyrodników bagna Poleskiego Parku Narodowego to „diament przyrodniczy”, a samo Polesie nazywają „europejską Amazonią”. O „skarbie narodowym” mówi też australijska spółka Balamara. Ma na myśli leżące pod ziemią pokłady węgla.

Leśnicy z Janowa Lubelskiego długo czekali na żubry. Przygotowania do ich przyjazdu zaczęły się w czerwcu 2019 roku
Magazyn

Żubry w Lasach Janowskich. Przygotowania do wsiedlenia zwierząt trwały półtora roku

Żubry skutecznie kryją się w lesie. Tylko wprawne oko wyposażone w sporej mocy lornetkę dojrzy potężne zwierzęta idealnie zlane w linią lasu. Osiem przeżuwaczy w różnym wieku stworzyło zalążek żubrzej rodziny w Lasach Janowskich.

Badania, mutacje i odmieniony świat. 100 mln zakażeń koronawirusem, zmarło 2 mln chorych
Magazyn
galeria

Badania, mutacje i odmieniony świat. 100 mln zakażeń koronawirusem, zmarło 2 mln chorych

Na początku lutego ubiegłego roku naukowcy już wskazywali na wiele znaków zapytania i niepokojących sygnałów dotyczących nowego koronawirusa z Chin, ale nikt nie mówił jeszcze o pandemii (WHO ogłosiła ją 11 marca).

Artur Kropiwiec i Błażej Lewandowski współpracują z British Museum w Yorkshire. Swoje znaleziska skrupulatnie rejestrują w specjalnej bazie PAS (Portable Antiquities Scheme) i obaj panowie należą do polskiej grupy Phec Thesaurus
Magazyn

Z Włodawy do Yorkshire po rzymski skarb. Na angielskich polach znajdują historyczne artefakty

Pojechali do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Z czasem się osiedlili i zaczęli realizować swoje pasje. Artur Kropiwiec z Włodawy i jego przyjaciel Błażej Lewandowski z Raciborowic pod Łodzią są dektorystami i od kilku już lat przemierzają z wykrywaczami angielskie pola w poszukiwaniu historycznych artefaktów.

– Z tego co mi wiadomo, to kobiety stanowią bodajże dwa lub trzy procent kierowców. Jest nas na pewno dużo więcej niż pięć lat temu. Aczkolwiek, z tego co czytałam, to ten nagły wzrost sprzed kilku lat już się zatrzymał – mówi Iwona Blecharczyk
Magazyn

Kabina ciężarówki zamiast pokoju nauczycielskiego. "Ja chcę po prostu jeździć"

– Było kiedyś tak, że w transporcie kobiet w ogóle nie było. Kiedy zaczynałam – w 2011 roku – to pracowałam w firmie, która miała tysiąc ciężarówek, dwa tysiące naczep i ja byłam jedyną kobietą – ROZMOWA z Iwoną Blecharczyk, która od 10 lat jest zawodowym kierowcą samochodów ciężarowych.

Centrum Wolontariatu w Lublinie od 20 lat prowadzi program wolontariacki pod nazwą Gorący Patrol
Magazyn

Alternatywny świat w Lublinie. 100 metrów od dworca PKP

– Chyba mamy to szczęście, że osoby, które do nas trafiają to z reguły wierni wolontariusze. Jedynie w sytuacji, kiedy coś się zadzieje, np. przeprowadzka do innego miasta czy też jakiś losowy przypadek, ktoś rezygnuje, albo na pewien czas zawiesza swoją działalność. Zwykle jak już, ktoś trafia do takiego wolontariatu, to zostaje – opowiada Kordian Urlich, jeden z wolontariuszy Gorącego Patrolu.

Emerytowana nauczycielka prosiła „tylko” o stancję. Ludzie z dnia na dzień zmienili jej życie
Magazyn

Emerytowana nauczycielka prosiła „tylko” o stancję. Ludzie z dnia na dzień zmienili jej życie

– Niech mnie pani ratuje – poprosiła w poniedziałek pani Grażyna Maciążek. Sama niewiele mogę, więc o wsparcie poprosiłam naszych Czytelników. Nie wahając się ruszyliście Państwo z pomocą, której skala zaskoczyła nas wszystkich.

O swoim życiu w Szwajcarii opowiada Grzegorz Śmieciuszewski
galeria

Z Krasnegostawu do banku w Szwajcarii. Jego wybór: praca dla życia, a nie życie dla pracy

To historia pracownika korporacji, który rzucił wszystko w Polsce, a w zamian dostał: i pracę w szwajcarskim banku, i udany związek, i możliwość realizacji swoich pasji. O swoim życiu w Szwajcarii opowiada Grzegorz Śmieciuszewski.

Muzyka, organy i 12 motocykli. "Tatuś miał piękne skrzypce, bodajże z 1830 roku"
Magazyn

Muzyka, organy i 12 motocykli. "Tatuś miał piękne skrzypce, bodajże z 1830 roku"

Tatuś miał piękne skrzypce, bodajże z 1830 roku. Pozostały po takim Niemcu, który w czasie II wojny światowej poszedł na Wschód i zginął pod Stalingradem. Ojciec tego Niemca, który tu na Maryninie mieszkał, powiedział do dziadka: Słuchaj, mój już nie wróci na pewno, to nie wiem, za 100 kilo zboża oddam. A mój ojciec chciał się uczyć grać, o instrument wtedy było ciężko i tak skrzypce trafiły do domu – Rozmowa z Wojciechem Żydkiem, akordeonistą z kapeli w Konopnicy.

Urządzamy wnętrza. Jakich błędów unikać?
Magazyn

Urządzamy wnętrza. Jakich błędów unikać?

Aranżując dom lub mieszkanie, warto mieć przemyślaną koncepcję. W przeciwnym razie można popełnić błędy, które zauważymy dopiero po zakończeniu prac. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji.

Joanna Mucha i Janusz Palikot
Magazyn

Najgłośniejsze polityczne rozstania przez 20 lat Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska już bez Joanny Muchy. Posłanka czterech kadencji i była minister sportu związała się z Polską 2050 Szymona Hołowni. Ogłoszona w środę decyzja w szeregach PO została przyjęta z kompletnym zaskoczeniem, choć niektórzy partyjni działacze przyznają, że można się było tego spodziewać.

Paulo Sousa
Magazyn

Kim jest Paulo Sousa. Co czeka na nowego trenera reprezentacji Polski?

Jerzy Brzęczek pożegnał się z prowadzeniem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Decyzję o zmianie selekcjonera podjął samodzielnie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Tym samym Brzęczek przejdzie do historii jako trener, który po wywalczeniu awansu na mistrzostwa Europy nie miał okazji poprowadzić w nich drużyny. Boniek zagrał „vabank”, bo w 2021 roku poza Euro Biało-Czerwoni walczyć będą także o awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata. Poprowadzi ich Paulo Sousa.

Joanna Mucha
Rozmowa

Joanna Mucha przyznaje, że chciała odejść z polityki, ale pojawił się Hołownia

– Już podjęłam decyzję o wyjściu z polityki i czekałam na moment, w którym będę mogła to zakomunikować i zająć się pracą na uczelni – mówi Joanna Mucha, była posłanka Platformy Obywatelskiej, a teraz w ruchu Szymona Hołowni.

Rosną i oczyszczają. Dr Wójcik z UMCS tłumaczy, co potrafią rośliny
Magazyn

Rosną i oczyszczają. Dr Wójcik z UMCS tłumaczy, co potrafią rośliny

- W USA na terenach zanieczyszczonych niklem sieje się czy sadzi rośliny, które należą do tzw. hiperakumulatorów. To takie rośliny, które pobierają nawet tysiąc razy więcej niklu niż rośliny rosnące obok - rozmowa z dr hab. Małgorzatą Wójcik, Prodziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Odnaleziony Lublin ruszył w drogę do Mogilna pod Toruniem, gdzie Grzegorz Jakubowski, pasjonat z chce założyć Muzeum Ratownictwa – opowiada Kacper Chmielewski
Magazyn
galeria

Gdy deszcz moczył pacjenta, a kroplówka jeździła na zewnątrz. Wirtualne muzeum karetek nastolatka z Chełma.

Warszawy, skody, nysy i fiaty. Ale też łotewskie raf-y czy mercedesy – lista marek ambulansów, którymi jeździły do wypadków i porodów ekipy pogotowia ratunkowego to prawdziwa historia motoryzacji. Historię aut ratownictwa medycznego na Lubelszczyźnie, stara się od kliku lat dokumentować 16-letni Kacper Chmielewski z Chełma

Szczepionki mają udowodnioną skuteczność, ale w konkretnych przypadkach ich działanie może być słabsze, z powodu osłabienia odporności na tle chorobowym lub z powodu indywidualnych cech genetycznych – mówi prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską
Magazyn

Lubelski wirusolog: Szczepionki wszystkich producentów mają podobny wysoki profil bezpieczeństwa

ROZMOWA z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie

Kiedy zostałem mieszkańcem Żmigrodu, narodził się pomysł na przewodnik, dedykowany Władysławowi Panasowi właśnie, pomysł, żeby opowiedzieć to miejsce. Żmigród, który jest także mitologiczną krainą dzieciństwa Józefa Czechowicza – mówi Tomasz Pietrasiewicz
Magazyn

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze

Kiedy zostałem mieszkańcem Żmigrodu, narodził się pomysł na przewodnik, dedykowany prof. Władysławowi Panasowi. Pomysł, żeby opowiedzieć to miejsce. Opowiedzieć Żmigród, który jest także mitologiczną krainą dzieciństwa Józefa Czechowicza. Więc ja, który zawsze Czechowiczem się „żywiłem”, trafiam w samo epicentrum jego historii. Zrozumiałem, że nie da się zrozumieć Czechowicza bez Żmigrodu – Rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem, autorem przewodnika „Żmigród i okolice”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium