Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2003 r.
16:46
Edytuj ten wpis

A to historia!

Autor: Zdjęcie autora Wybrał: T.S.
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


79 LAT TEMU
Mordowanie więźniów
Na północy Rosji, nad Białem Morzem, jest wielki klasztor-więzienie, nazywające się „Sołowiecki monastyr”. Dawniej rząd carski, a obecnie bolszewicki trzyma tam ludzi, których uważa za niewygodnych dla siebie. Przed kilku tygodniami niektórzy więźniowie domagali się dostarczania im przesyłek nadsyłanych przez rodziny. Straże bolszewickie, które zabierały dla siebie te przesyłki, pobiły upominających się o swą własność więźniów, a nawet zamordowały czterech mężczyzn i dwie kobiety. Za zamordowanymi ujęli się inni więźniowie, za co straże bolszewickie zamordowały nowych 14 więźniów, pastwiąc się nad nimi bez litości. Trzech więźniów popełniło samobójstwo.
Gdy gazety zagraniczne ujawniły tę potworną zbrodnię, rząd bolszewicki ogłosił, że wyśle tam komisję śledczą. Gazety zagraniczne piszą, że w innych więzieniach w Rosji podobne zbrodnie zdarzają się dość często.
Samobójstwo kata
Przed wojną w Niemczech ludzi skazanych na śmierć tracono w ten sposób, że głowy ścinał im kat ostrym mieczem. Ostatnim katem niemieckim był Paweł Spether, który w ciągu ośmiu lat swojej działalności, od roku 1906 do 1914, ściął głowy 42 skazańcom. Podczas wojny stracił zajęcie, bo skazanych na śmierć rozstrzeliwano. Mieszkał w mieście Wrocławiu, gdzie prowadził jakiś handel, ale mu nie szło dobrze. Dwa miesiące temu umarła mu żona. W ubiegłym tygodniu znaleziono go w mieszkaniu martwego, z postrzeloną piersią. W pozostawionym liście napisał, że odbiera sobie życie z tęsknoty po żonie, a także dlatego, że „niewarto żyć”.
Gazety wrocławskie piszą, że gdyby był wyjechał do bolszewickiej Rosji, to napewno znalazłby tam odpowiednie dla siebie zajęcie.
Tygodnik „Wyzwolenie”z 24 lutego 1924 r.

30 LAT TEMU
Nowoczesna fabryka chleba
Kilkuletnie starania Lubelskich Zakładów Przemysłu Piekarniczego o budowę w Lublinie nowej piekarni przyniosły wreszcie rezultaty. W bieżącym roku Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego rozpocznie budowę obiektu przy ulicy Zemborzyckiej (...). Nowa piekarnia wyposażona zostanie wyłącznie w wypróbowane już i dobrze zdające egzamin urządzenia produkcji krajowej wykonane wg licencji NRF. Obiekt będzie na wskroś nowoczesny.
Kilkadziesiąt tysięcy osób obejrzało „fiata 126p”
Po dwudziestu ośmiu dniach trwania, dzisiaj zamknięta zostanie w Domu Technika wystawa nowego polskiego samochodu małolitrażowego – „Fiata 126p”, zorganizowana przez dyrekcje: Oddziału Wojewódzkiego PKO i PTH „Polmo-Behamot” pod patronatem „Sztandaru Ludu”. Przez cały czas ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa miasta Lublina. Przez wystawę przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Oprócz wyjaśnień technicznych i na temat przyjętego systemu przedpłat, otrzymali oni blisko 50 tysięcy specjalnie wydrukowanych ulotek informacyjnych.
Biblioteka na kółkach
20 bm. wyruszył w pierwszy rajd po ulicach Lublina „bibliobus” – biblioteka na kółkach, która obsługiwać będzie wyłącznie mieszkańców dzielnic peryferyjnych i nie mających stałych filii bibliotecznych.
„Sztandar Ludu” z 22 i 23 lutego 1973 r.

20 LAT TEMU

Czy będzie więcej gumiaków?
W ubiegłym roku przedmiotem powszechnej krytyki na wsi był brak gumowego obuwia. Dla rolników obuwie to jest tak samo ważne, jak maszyny i inne środki produkcji. Bez gumowych butów nie sposób obrządzić inwentarz czy też wyjść w pole. Dostawy obuwia gumowego tylko w minimalnym stopniu zaspakajają potrzeby wsi. Na przykład w województwie lubelskim ludność wiejska potrzebuje co najmniej 80-90 tysięcy par butów gumowych, a tymczasem cały ubiegłoroczny przydział wynosił tylko 18 tys. par. Jak będzie w tym roku? Otóż z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu Chemicznego i Lekkiego wynika, że powinno być lepiej.
Bezrobocie nam nie grozi
Teorie o grożącym nam bezrobociu można już dziś śmiało włożyć między bajki. Jak wynika z informacji Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w styczniu br. odnotowano wzrost liczby wolnych miejsc pracy. Pod koniec miesiąca w rejestrach wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych znajdowało się blisko 280 tys. niewykorzystanych ofert wobec około 250 tys. w grudniu ub. r.
W styczniu zarejestrowano 8 tys. osób poszukujących pracy. W grudniu ub. r. szukało zatrudnienia ponad 9 tys. osób, zaś w listopadzie – 11 tys.
„Sztandar Ludu” z 22 lutego 1983 r.
5 LAT TEMU
Najwięksi truciciele
W naszym regionie są trzy zakłady zaliczane do największych trucicieli w kraju. Są to: puławskie „Azoty, lubelski Daewoo Motor Poland oraz Cementownia „Chełm. DMP znalazł się na tej liście w pierwszej dziesiątce.

Import wszy z Bułgarii...
...planuje niejaka Magda N., uczennica siódmej klasy jednej z lubelskich szkół podstawowych.
Dziewczyna otrzymała niedawno list z Bułgarii od swojej cioci, w którym opisane zostały różne przedziwne historie z życia codziennego Bułgarów. Najbardziej zdziwiła ciocię panująca w niektórych szkołach praktyka handlu wszami w okresie przed końcem semestru. Bułgarski sanepid surowo kontroluje populacje wszy w szkołach i gdy tylko pasożyt pojawi się w czyjejś głowie, uczeń na kilka dni usuwany jest ze szkoły. Koniec więc z przepytywaniem i pisaniem klasówek. W ostatnich dniach semestru cena jednego stworzonka dochodzi do 5 tysięcy lewa (ok. 10 zł) za sztukę. Koniki sprzedają wszy tuż przy bramach szkół.
Magda (...)– natychmiast zadzwoniła do cioci do Bułgarii z prośbą o wysłanie paczki owadów do Lublina. Zaproponowała nawet wspólny interes i połowę zysków. Wagarowicze w Lublinie na razie nie mają się jednak z czego cieszyć. Ciocia Magdzie kategorycznie odmówiła, tłumacząc się rygorystycznymi przepisami dotyczącymi eksportu zwierząt z Bułgarii.
„Dziennik Wschodni” z 23 lutego 1998 r.


Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium