Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2003 r.
16:46
Edytuj ten wpis

A to historia!

Autor: Zdjęcie autora Wybrał: T.S.
0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


79 LAT TEMU
Mordowanie więźniów
Na północy Rosji, nad Białem Morzem, jest wielki klasztor-więzienie, nazywające się „Sołowiecki monastyr”. Dawniej rząd carski, a obecnie bolszewicki trzyma tam ludzi, których uważa za niewygodnych dla siebie. Przed kilku tygodniami niektórzy więźniowie domagali się dostarczania im przesyłek nadsyłanych przez rodziny. Straże bolszewickie, które zabierały dla siebie te przesyłki, pobiły upominających się o swą własność więźniów, a nawet zamordowały czterech mężczyzn i dwie kobiety. Za zamordowanymi ujęli się inni więźniowie, za co straże bolszewickie zamordowały nowych 14 więźniów, pastwiąc się nad nimi bez litości. Trzech więźniów popełniło samobójstwo.
Gdy gazety zagraniczne ujawniły tę potworną zbrodnię, rząd bolszewicki ogłosił, że wyśle tam komisję śledczą. Gazety zagraniczne piszą, że w innych więzieniach w Rosji podobne zbrodnie zdarzają się dość często.
Samobójstwo kata
Przed wojną w Niemczech ludzi skazanych na śmierć tracono w ten sposób, że głowy ścinał im kat ostrym mieczem. Ostatnim katem niemieckim był Paweł Spether, który w ciągu ośmiu lat swojej działalności, od roku 1906 do 1914, ściął głowy 42 skazańcom. Podczas wojny stracił zajęcie, bo skazanych na śmierć rozstrzeliwano. Mieszkał w mieście Wrocławiu, gdzie prowadził jakiś handel, ale mu nie szło dobrze. Dwa miesiące temu umarła mu żona. W ubiegłym tygodniu znaleziono go w mieszkaniu martwego, z postrzeloną piersią. W pozostawionym liście napisał, że odbiera sobie życie z tęsknoty po żonie, a także dlatego, że „niewarto żyć”.
Gazety wrocławskie piszą, że gdyby był wyjechał do bolszewickiej Rosji, to napewno znalazłby tam odpowiednie dla siebie zajęcie.
Tygodnik „Wyzwolenie”z 24 lutego 1924 r.

30 LAT TEMU
Nowoczesna fabryka chleba
Kilkuletnie starania Lubelskich Zakładów Przemysłu Piekarniczego o budowę w Lublinie nowej piekarni przyniosły wreszcie rezultaty. W bieżącym roku Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego rozpocznie budowę obiektu przy ulicy Zemborzyckiej (...). Nowa piekarnia wyposażona zostanie wyłącznie w wypróbowane już i dobrze zdające egzamin urządzenia produkcji krajowej wykonane wg licencji NRF. Obiekt będzie na wskroś nowoczesny.
Kilkadziesiąt tysięcy osób obejrzało „fiata 126p”
Po dwudziestu ośmiu dniach trwania, dzisiaj zamknięta zostanie w Domu Technika wystawa nowego polskiego samochodu małolitrażowego – „Fiata 126p”, zorganizowana przez dyrekcje: Oddziału Wojewódzkiego PKO i PTH „Polmo-Behamot” pod patronatem „Sztandaru Ludu”. Przez cały czas ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa miasta Lublina. Przez wystawę przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Oprócz wyjaśnień technicznych i na temat przyjętego systemu przedpłat, otrzymali oni blisko 50 tysięcy specjalnie wydrukowanych ulotek informacyjnych.
Biblioteka na kółkach
20 bm. wyruszył w pierwszy rajd po ulicach Lublina „bibliobus” – biblioteka na kółkach, która obsługiwać będzie wyłącznie mieszkańców dzielnic peryferyjnych i nie mających stałych filii bibliotecznych.
„Sztandar Ludu” z 22 i 23 lutego 1973 r.

20 LAT TEMU

Czy będzie więcej gumiaków?
W ubiegłym roku przedmiotem powszechnej krytyki na wsi był brak gumowego obuwia. Dla rolników obuwie to jest tak samo ważne, jak maszyny i inne środki produkcji. Bez gumowych butów nie sposób obrządzić inwentarz czy też wyjść w pole. Dostawy obuwia gumowego tylko w minimalnym stopniu zaspakajają potrzeby wsi. Na przykład w województwie lubelskim ludność wiejska potrzebuje co najmniej 80-90 tysięcy par butów gumowych, a tymczasem cały ubiegłoroczny przydział wynosił tylko 18 tys. par. Jak będzie w tym roku? Otóż z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu Chemicznego i Lekkiego wynika, że powinno być lepiej.
Bezrobocie nam nie grozi
Teorie o grożącym nam bezrobociu można już dziś śmiało włożyć między bajki. Jak wynika z informacji Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w styczniu br. odnotowano wzrost liczby wolnych miejsc pracy. Pod koniec miesiąca w rejestrach wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych znajdowało się blisko 280 tys. niewykorzystanych ofert wobec około 250 tys. w grudniu ub. r.
W styczniu zarejestrowano 8 tys. osób poszukujących pracy. W grudniu ub. r. szukało zatrudnienia ponad 9 tys. osób, zaś w listopadzie – 11 tys.
„Sztandar Ludu” z 22 lutego 1983 r.
5 LAT TEMU
Najwięksi truciciele
W naszym regionie są trzy zakłady zaliczane do największych trucicieli w kraju. Są to: puławskie „Azoty, lubelski Daewoo Motor Poland oraz Cementownia „Chełm. DMP znalazł się na tej liście w pierwszej dziesiątce.

Import wszy z Bułgarii...
...planuje niejaka Magda N., uczennica siódmej klasy jednej z lubelskich szkół podstawowych.
Dziewczyna otrzymała niedawno list z Bułgarii od swojej cioci, w którym opisane zostały różne przedziwne historie z życia codziennego Bułgarów. Najbardziej zdziwiła ciocię panująca w niektórych szkołach praktyka handlu wszami w okresie przed końcem semestru. Bułgarski sanepid surowo kontroluje populacje wszy w szkołach i gdy tylko pasożyt pojawi się w czyjejś głowie, uczeń na kilka dni usuwany jest ze szkoły. Koniec więc z przepytywaniem i pisaniem klasówek. W ostatnich dniach semestru cena jednego stworzonka dochodzi do 5 tysięcy lewa (ok. 10 zł) za sztukę. Koniki sprzedają wszy tuż przy bramach szkół.
Magda (...)– natychmiast zadzwoniła do cioci do Bułgarii z prośbą o wysłanie paczki owadów do Lublina. Zaproponowała nawet wspólny interes i połowę zysków. Wagarowicze w Lublinie na razie nie mają się jednak z czego cieszyć. Ciocia Magdzie kategorycznie odmówiła, tłumacząc się rygorystycznymi przepisami dotyczącymi eksportu zwierząt z Bułgarii.
„Dziennik Wschodni” z 23 lutego 1998 r.


Pozostałe informacje

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21

O godzinie 7:00 rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczne wybory są szczególne dla Polaków, bo odbywają się już po raz piąty. Wybieramy 53 przedstawicieli, którzy zasiądą w Brukseli. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium