Walka z zarazą
Już od dawna wciska się do kraju naszego z Rosji bolszewickiej straszna zaraza tyfusu. Przywożą ją z tamtąd powracający do Ojczyzny rodacy, przywożą na ciele, w ubraniu, w bieliźnie, a nadewszystko w wstrętnem robactwie - wiadomo, że wszy roznoszą zarazek tyfusowy.
Cała Europa, cały świat stara się o przeszkodzenie roznoszeniu się zarazy. Dlatego Ameryka ofiarowała wielko miljonowe sumy na tępienie zarazy w Polsce, zakładała stacje odkażające, woziła je na samochodach, zakładała kąpiele, odkażała brudne, zwłaszcza żydowskie mieszkania.
Egipska ciemnota
W Egipcie (...) pod wielkim naciskiem ludności egipskiej, Anglja zgodziła się na przyznanie Egiptowi samodzielności. I o dziwo, naród egipski, ustanowił u siebie godność króla, i wybrał na takiego monarchę sułtana Fauda. Że też Egipcjanie są takimi monarchistami! Czyż nie pamiętają, jak ich niegdyś faraonowie batami ćwiczyli? Ciemnota widocznie tam wielka?
Tygodnik "Wyzwolenie” z 26 marca 1922 r.
75 LAT TEMU
Zatarg rosyjsko - niemiecki
Polityka rządu bolszewickiego chadza dziwnemi drogami. Nikt ani w Rosji, ani nigdzie indziej na świecie nie jest zdolny wyrozumować, co będzie w Rosji jutro. W ostatnich latach rząd rosyjski przy pomocy obcych kapitałów, przeważnie niemieckich, szedł w kierunku odbudowy przemysłu. Przy tej odbudowie zarabiali dużo niemieccy inżynierowie i technicy, którzy masami obejmowali stanowiska w przemyśle rosyjskim, utrwalając jednocześnie "przyjaźń” sowiecko-niemiecką. Aliści w ub. tygodniu coś się zmieniło. Bolszewicka policja polityczna zaaresztowała 14 inżynierów Niemców w zakładach przemysłowych w południowej Rosji. Stało się to prawdopodobnie na tle szpiegostwa czy zbierania przez Niemców materjałów wojennych. Bolszewicy nie tłomaczą się z tego. W Niemczech wszczął się krzyk i wymysły na bolszewików.
"Gazeta Gospodarska” z 25 marca 1928 r.
50 LAT TEMU
Wełniane rękawiczki na wiosnę
Brak żyletek, nici i igieł, będący chronicznym zjawiskiem w Lublinie, był m. in. przedmiotem narady zwołanej przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Hurtu Galanteryjnego "Centrogal” w dniu 23 bm.(...). Ciepłe wełniane rękawiczki, których w zimie nie było, będą rozprowadzane w tym miesiącu (...). Hurtownia MHD zawalona jest wielką ilością wstążek, ale tylko w białym kolorze, bo wstążki w kolorze czerwonym miało szczęście otrzymać województwo poznańskie
.
"Sztandar Ludu” z 27 marca 1953 r
Za mało barów mlecznych w Lublinie
8 barów mlecznych na terenie naszego miasta nie wystarcza dla zaspokojenia potrzeb konsumentów, rekrutujących się w przeważającej części z robotników i uczącej się młodzieży. Ulica Marina Buczka położona jest w dzielnicy robotniczej, a nie ma tam ani jednego baru mlecznego.
"Sztandar Ludu” z 28 marca 1953 r.
40 LAT TEMU
Kennedy o bezrobociu
Jeśli nie zwiększymy tempa rozwoju gospodarczego kraju, to poziom bezrobocia osiągnie 7 proc. nawet bez recesji gospodarczej - oświadczył w sobotę prezydent Kennedy w przemówieniu wygłoszonym w Chicago.
"Sztandar Ludu” z 26 marca 1963 r.
Pisownia oryginalna