Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 marca 2012 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dusza wina

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Hugo Casanovą, potomkiem Giacomo Casanovy, włoskim winiarzem z Chile

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy wynaleziono wino?
– Trzy tysiące lat przed narodzinami Chrystusa na terenie obecnej, środkowowschodniej Azji. Natomiast pierwsze wzmianki o produkcji wina pochodzą z Chin.
• Na freskach w egipskich pałacach znaleziono sceny z winobrania. Grecy dodawali do wina zioła, wodę morską i wielokrotnie go gotowali. Dlaczego?
– Chodziło o jakość wina, nadanie mu kolejnych aromatów. smaków i ochronę przed szybkim utlenieniem. Zmieniały się także naczynia, służące do przechowywania wina. Najpierw wykonywano je z kamienia i gliny, następnie kadzie wykonywano z drewna, stosunkowo późno wynaleziono kadzie stalowe.
• Historia wina wciąż spotyka się z historią człowieka, ludzie poświęcają całe życie, żeby zgłębić tajniki winiarstwa. Co takiego jest w winie?
– Mój ojciec powtarza, że każde wino jest jak syn. Każdy rocznik tego samego wina jest jak syn. Nasza rodzina przybyła z Włoch do Chile w XIX wieku. Reprezentuję czwarte pokolenie winiarzy i z pokolenia na pokolenie staramy się jak najlepiej przekazać naszą wiedzę i doświadczenie swoim dzieciom. Wino jest produktem żywym, porównywalnym z ludzką istotą, która rodzi się, rozwija, wchodzi w wiek dojrzały, potem zaczyna się starzeć i wręcz umierać.
• Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć wino?
– Mamy ten przywilej, żeby starać się zrozumieć istotę wina. To człowiekowi jest dane. Czy skorzysta z tego przywileju, czy zrozumie wino, zależy wyłącznie od niego. Wtedy będzie potrafił sięgnąć po dobre wino. Nauczy się je smakować, znajdować czas na radość z jego degustacji, właściwie ocenić wino. Zarówno pod względem koloru, jak i aromatu, i smaku. Odrobina dobrego wina pozwala przenieść się do lepszego, idealnego świata.
• A dlaczego w Polsce jest tyle kiepskich win?
– Dobry winiarz przekazuje swojemu winu dobre emocje, jego osobowość kształtuje dobroć wina. Za butelką wina stoi obraz tego, kto go wyprodukował. Jeśli za butelką konkretnego wina stoi dobry człowiek z dobrą energią, otwarty na życie i drugiego człowieka, pogodnie nastawiony do świata, z otwartym sercem – to wszystko to odczytamy w winie. Jeśli za butelką wina będzie stał wielki producent masowego taniego wina – to takie wino nie będzie miało ani swojej historii, ani dobroci. Od nas zależy, po które wino sięgniemy.
• W 1954 roku Bela Hamas napisał „Filozofię wina”. Przekonywał, że w dobrym winie mieszka mały aniołek, który wcale nie znika po wypiciu wina, ale dołącza do wielu aniołów, które mieszkają w człowieku.
– Zgadza się, żeby liczyć na przychylność niebios, powinniśmy pić dużo dobrego wina. Wtedy mamy szansę stawać się lepszymi, bardziej pogodnymi ludźmi.
• Dlaczego nie warto kupować podejrzanie tanich win w sklepie?
– Kiedy zdecydujemy się na przygodę z winem, nie powinniśmy jej zaczynać od kupowania drogich, win. Będąc na początku drogi, nie docenimy jakości takiego wina, będziemy natomiast mieli poczucie źle wydanych pieniędzy. Nie powinniśmy także sięgać po wina najtańsze, które produkowane są przez wielkie koncerny, bazują na znanej nazwie z danego regionu i kiepskim produkcie wyjściowym. Nawet nie będąc znawcą wina, już po pierwszej butelce przekonamy się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Dlatego najbezpieczniej sięgnąć po butelkę ze środka przedziału cenowego. Lepiej wypić jedną butelkę lepszego wina niż trzy butelki złego wina w tej cenie.
• Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wina?
– Na butelkę. Jeśli będzie wymyślna, to znaczy, że jej wyprodukowanie kosztowało więcej, przy niskiej cenie wina, zawartość butelki jest warta grosze. Najważniejszy jest producent wina, a nie nazwa regionu. Jeśli nie znamy producenta, zawsze lepiej sięgnąć po skromniejszą butelkę i etykietę. Dobre wino nie musi rzucać się w oczy. Kiepskie wino z masowej produkcji potrzebuje haczyka w postaci wymyślnej butelki, złota na etykiecie, ozdobnego sznurka i konkursu.
• Jak i gdzie kupować wino?
– Każdy dąży do tego, żeby jak najbezpieczniej wydawać swoje pieniądze i uzyskiwać z tego tytułu jak najwięcej przyjemności. W przypadku wina jest to szczególnie ważne, w Polsce ceny dobrego wina są nadal wysokie, co związane jest z jeszcze niskim spożyciem. Dlatego chcąc uzyskać jak najwięcej satysfakcji z zakupu wina, warto do takiego zakupu się przygotować. Warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie, kupić sobie książkę o winach, uczestniczyć w różnego rodzaju degustacjach i spotkaniach poświęconych winu. Dopiero wtedy możemy samodzielnie kupować wino w sklepach, w których nie ma wykwalifikowanego personelu, takich jak supermarkety i hipermarkety. Inaczej czeka nas rozczarowanie.
• W dobrym winie możemy odnaleźć wiele smaków i aromatów. Jak dostają się do wina?
– Każdy ze szczepów ma zapisany w sobie łańcuch DNA. Po części znajdziemy go też w różnych owocach, warzywach, kwiatach. Ale to jeszcze nie wszystko. Jeżeli weźmiemy jeden z najbardziej popularnych szczepów czerwonej odmiany winorośli, jak Cabernet Savignon, to ten sam szczep posadzony we Francji, Włoszech czy Chile da zupełnie inne wina. Do konkretnego łańcucha DNA dochodzi charakterystyka gleby, na której ten Cabernet Savignon zostanie posadzony, mikroklimat panujący w danej winnicy i jej właściciel, który w odpowiednim czasie zbierze winogrona, użyje odpowiednich kadzi, następnie zamknie wino w dębowych beczkach. A dąb, z którego zrobiono beczkę, rósł długo, swoje przeszedł, smagały go wiatry i deszcze, i w beczce będzie oddawał to, co przeżył – winu. I wtedy takie wino oddaje siłę dębu człowiekowi.
• Wino potrzebuje czasu?
– Tak. Potrzebuje drogi. Potrzebuje czasu na to, żeby nauczyć się wybierać wino. Potrzebuje uważności, bo nie można zasiąść do butelki dobrego wina w biegu. Dopiero wtedy, medytując nad winem, możemy się w nim zagłębić i odnajdywać w nim smaki i aromaty płynące z dębu, szczepu, ziemi i serca winiarza.
Rozmawiał Waldemar Sulisz
W XIX wieku Elizeusz Casanova przybył z Włoch do Chile i posadził tam pierwszą winnicę. W 1939 roku Aldo Casanova kupił winnicę „Vineyard Purisima”. Elizeusz Hugo Casanova rozwinął rodzinną firmę, dziś tradycję kontynuuje Hugo Andres Casanova, w jego winnicy produkuje się rocznie około 1 300 000 litrów wina – w Lublinie można go spróbować w restauracjach „Ulice Miasta” i „Old Pub”

Pozostałe informacje

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium