Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:19
Edytuj ten wpis

Dwója za wiedzę, piątka za strój

Szykowne szpilki, eleganckie pończochy i koronkowy biustonosz wystający spod żakietu. Do tego odpowiedni makijaż. Tak wygladają nie kandydatki do tytułu miss Ziemi Świdnickiej, lecz większość studentek. Wiekszość, bo niektóre robią coś zupełnie przeciwnego: pożyczają od mam długie, granatowe sukienki i proste białe koszule, a kosmetyki chowają do szuflady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Sesja egzaminacyjna na wyższych uczelniach to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. W samym Lublinie będzie zdawać grubo ponad 100 tys. studentów. Samych egzaminów jest 3-5 razy więcej.
Egzamin to przede wszystkim
wiedza, trochę szczęścia i...
– ... sposób na egzaminatora – dopowiada Karolina Kowalska, studentka prawa na UMCS. – Co lubi, czego nie znosi, jak go zagadać, czego się wystrzegać.
O tym mówi się w akademikach i na uczelnianych korytarzach. O każdym egzaminatorze krążą różne informacje i opinie.
– Strój studentów często jest efektem takich legend – zwraca uwagę dr Janusz Słapek z Zakładu Historii Starożytnej UMCS. – Kiedyś do jednego z naszych profesorów wszyscy przychodzili na zielono, bo myśleli, że on bardzo lubi ten kolor.
Często jednak takie historie są jak najbardziej prawdziwe.
– U profesora (tu imię, nazwisko – red.) trzeba się wystrzegać jakiejkolwiek radosnej twórczości w stroju. Tylko spokojne garnitury i granatowe sukienki. Bez zarostu u facetów i bez makijażu u dziewczyn. Fryzury proste i zwyczajne – mówi jeden ze studentów.
U innego wykładowcy miernikiem wiedzy są włosy, a dokładniej – ich długość. Student nie może mieć długich włosów.
Jeszcze inny egzaminator kompletnie nie zwraca uwagi na strój studentów. Interesuje go strój studentek.
– Im krócej, tym lepiej
– wyjaśnia krótko Monika z politologii UMCS.
– Egzaminatorzy bardzo często zwracają uwagę na strój studentów – mówi Alina Rogowska, psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 2 w Lublinie. – Niechlujny ubiór mogą odebrać jako brak szacunku, lekceważenie. I nawet nieświadomie mogą zadawać takiej osobie trudniejsze pytania. Równie dobrze może dręczyć ładną i szykownie ubraną studentkę, żeby jej udowodnić, że jest tzw. „głupią lalunią”. Ja spotkałam wykładowców, którzy do stroju przywiązują bardzo dużą wagę. Za dużą...
Z naszych rozmów z wykładowcami wynika, ze studenci ubierają się zazwyczaj szykownie, choć czasami bardzo podkreślają swoja urodę.
– Dla mnie student ma być czysty i schludny. Kolor garnituru nie ma znaczenia – mówi adiunkt Piotr Kasprzyk z I Katedry Prawa Cwilnego KUL. – Za krótkie spodenki na egzaminie odsyłam na inny termin, bo to wyraz braku szacunku. I to wszystko. Teraz egzaminuję swoją studentkę. Jest w białej bluzce i... tyle wiem.
Dołu nie widzę, bo studentka jest za stołem.
W większość sal egzaminacyjnych „dół” jednak widać. A „górę”, czyli duży dekolt, widać zawsze.
– Na większość egzaminów u mężczyzn tak się ubieram: krótka spódniczka, wysokie szpilki, stringi. Do tego dobry makijaż. Trzeba sobie pomagać na różne sposoby, bo czasami wiedza nie wystarczy – mówi Ula. Nazwiska nie zdradzi, bo czeka ją jeszcze jeden egzamin. Najtrudniejszy.
Podobnie zachowują się studenci.
– Rok temu mieliśmy taką egzaminatorkę, która lubiła ładnie ubranych i wyperfumowanych chłopaków. Traktowała ich dużo lepiej niż dziewczyny – dodaje Piotrek z III roku historii UMCS.
Na AR trudno o bajer
Nie wszędzie ubiór jest tak ważny. Podczas egzaminu z anatomii zwierząt na II roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie kwestia ubioru nie ma większego znaczenia:
– Wszyscy i tak są w kitlach. Najważniejsza jest wiedza – tłumaczy prof. Stanisław Flieger. – Ale zwracam uwagę na ogólną kulturę bycia.
Dr Mariusz Gwozda socjolog z UMCS i także egzaminator ma jasny pogląd w sprawie ubioru studentów:
– Wiadomo, że studenci stosują różnego rodzaju taktyki. Próbują dopasować się do gustu estetycznego i poglądów egzaminatora. Panie np. skracają spódniczki, stosują powabny makijaż, panowie przypinają sobie do klapy marynarki symbole uczelni, różnych instytucji i ugrupowań. Nie ma w tym nic złego, o ile praktyki te nie wykraczają poza klasyczne formy. Wygląd młodego człowieka jest jednym z elementów jego strategii egzaminacyjnej. Problem w tym, że czasami mamy do czynienia z sytuacjami, w których, niestety, „forma mocno przerasta treść”.
Na egzamin jak na wesele
– Kiedyś, w czasach innego systemu, kiedy o dobry garnitur było trudno, do jednego z naszych profesorów przyszedł student po prostu rewelacyjnie ubrany. Profesor spytał się go:” „Coś się pan tak wystroił, jak na wesele”. A student odpowiedział: „Bo egzamin u pana profesora jest jak wesele: raz w życiu”. Zdał, ale raczej za bystrość umysłu niż za ten garnitur – wspomina dr Słapek.

Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium