Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 listopada 2017 r.
13:19

Dysleksja czy zwykłe lenistwo? Rodzice często chcą usprawiedliwiać gorsze stopnie

Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń
Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń (fot. Radosław Szczęch)

Uczniowie w szkołach podstawowych nie zawsze uczą się tak dobrze, jak oczekiwaliby tego ich rodzice. Zdarza się, że winna jest dysleksja, ale często dzieci są po prostu leniwe lub mniej zdolne. Wielu rodziców stara się uzyskać opinię o schorzeniu, które usprawiedliwiałoby gorsze stopnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każdego roku szkolnego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puławach wydaje około 40 opinii o dysleksji oraz 80 dotyczących tzw. obniżonych wymagań edukacyjnych. Zdobycie odpowiedniego dokumentu wiąże się z ułatwieniami dla ucznia. Niestety część rodziców, inspirowanych również przez nauczycieli, stara się zdobyć dokumenty tego rodzaju, nawet wtedy, jeśli ich dzieciom tak naprawdę nic nie dolega.

Idą na skróty, widząc, że brzydko pisze – podejrzewają dysgrafię, gdy nie czyta lektur – dysleksję, a gdy ma problemy z matematyką – dyskalkulię. Jeśli jest nerwowe, tłumaczą to ADHD, a zaburzenia emocjonalne połączone z problemami w szkole – zespołem Aspergera. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość dzieci na szczęście jest zdrowa, ale orzec to może jedynie wyspecjalizowana placówka.

• Czy obserwuje pan pewnego rodzaju „modę” na dysleksję lub inne schorzenia tego rodzaju, która polega na wzmożonym zainteresowaniu ze strony rodziców wystawianiem konkretnych opinii na temat ograniczeń dotyczących ich dzieci?

Dr Dariusz Perszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach: – Oczywiście. Zgłaszają się do nas rodzice, którzy proszą o to, żeby zbadać dziecko w określonym kierunku. Jak pracuję w tym zawodzie 30 lat i przeżyłem już wiele takich „mód” diagnostycznych. One zmieniają się co około trzy lata. Najbardziej popularną z nich była dysleksja, którą już pod koniec lat 90-tych badało większość poradni. Niemal wszyscy prowadzili wtedy badania pedagogiczno-psychologiczne tylko w tym kierunku, z czym osobiście się nie zgadzałem. Potem była moda na ADHD, a teraz popularny staje się zespół Aspergera. Jeszcze pięć lat temu do moich koleżanek w poradni takie dzieci trafiały raz na kwartał, a ostatnio zdarzają się nawet trzy razy w tygodniu.

• Najtrudniejszym zadaniem wydaje się postawienie właściwej diagnozy, czyli uznanie, że dziecko posiada schorzenie danego typu. Jak sobie z tym radzicie?

– Żeby zdiagnozować schorzenie konieczne są dokładne badania lekarskie i my rekomendujemy do tego niektóre placówki badawcze w Lublinie, czy w Warszawie. Jeśli uznają, że dziecko posiada dysleksję, my to na ogół potwierdzamy. Nie może być jednak tak, że przykładowo pani polonistka otworzy sobie prywatny gabinet i będzie orzekała w takich sprawach, bo to są zagadnienia medyczne. Dysleksja to wynik mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego, który objawia się na różne sposoby. Jeżeli dziecko ma obniżony iloraz inteligencji, niższy, niż przeciętny, to wiadomo, że nie ma dysleksji. Po prostu ogólnie jest słabe w nauce i ma trudności szkolne z tym związane.

• Teoretycznie wynik negatywny, czyli brak opinii o schorzeniu, powinien być dla rodziców dziecka dobrą informacją. Pytanie, czy zdarzają osoby zawiedzione taką decyzją poradni.

Oczywiście. Nasi psycholodzy często muszą uświadamiać rodziców, że ich dzieci nie mają dysleksji. Naszym zadaniem jest m.in. odróżnienie lenistwa dziecka od niemożności i my to robimy. Niestety spotyka się to często z niechęcią. Pedagodzy proponują różne ćwiczenia, które pomagają zdiagnozować dane schorzenie, ale rodzice nie zawsze chcą je wykonywać. Bardzo często przychodzą do nas przekonani, że opinię wydamy od ręki. Nie możemy tego zrobić.

• Ale ci najbardziej zdeterminowani mogą zdobyć opinię udając się do poradni prywatnych, więc nawet państwa postawa nie rozwiązuje problemu.

Był czas, kiedy kuratoria pozywały tego rodzaju placówki za zbyt pochopne wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności. Wydawano je naprawdę z byle powodu, np. dlatego, że dziecko było nieśmiałe, rzadko się odzywało, jąkało się itp. Na to wszystko było orzeczenie i decyzja administracyjna, za którą szły pieniądze. Na szczęście resort oświaty wydał już rozporządzenie, które ten problem rozwiązuje. Dzisiaj nie opłaca się już tego robić, bo żeby uzyskać takie orzeczenie, należy przedstawić konkretne dokumenty medyczne.

• Pytanie, jaki wpływ na dziecko wywiera otrzymanie opinii o schorzeniu, którego tak naprawdę nie posiada.

To jest z pewnością krzywdzenie tych dzieci. One wtedy nie muszą się tak starać, przedzierać, zdobywać nowych umiejętności. W dalszym życiu może to mieć dla nich poważne konsekwencje. Niestety w naszym kraju diagnozy tego typu często są jedynie usprawiedliwieniem dla lenistwa, czy zwykłego chamstwa. Agresja może być tłumaczona nadpobudliwością, czy ADHD. W przyszłości takie osoby mogą mieć również skłonności do wchodzenia w rolę ofiary, co rodzi frustrację i może być bardzo niebezpieczne. System oświaty powinien być tak skonstruowany, żeby nie „produkował” tego typu osób, tylko ludzi, którzy będą potrafili poradzić sobie w życiu, nie szukając na każdym kroku różnych rodzajów usprawiedliwienia.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Pierwsza wizyta na tajskim masażu może być początkiem zupełnie nowego etapu w trosce o swoje ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Ten wyjątkowy rytuał, mający korzenie w starożytnej medycynie tajskiej, łączy w sobie elementy akupresury, rozciągania oraz technik pasywnej jogi. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, który koncentruje się głównie na mięśniach, masaż tajski pracuje z całym ciałem – jego strukturą, energią i oddechem.

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

W dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej każda decyzja inwestycyjna może mieć ogromne znaczenie dla rentowności firmy. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniego sprzętu — nowego czy używanego. W 2025 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup używanych maszyn budowlanych, dostrzegając w tym realną szansę na zoptymalizowanie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości i niezawodności sprzętu.

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli m.in. w słonecznej Turcji

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli na szosach całej Europy

Jedna część zespołu rywalizowała w Turcji, w wyścigu Tour of Mersin.

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

Meblik to renomowana polska marka specjalizująca się w produkcji mebli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat dostarcza klientom produkty łączące funkcjonalność z nowoczesnym designem, zdobywając zaufanie na rynku meblarskim. W ofercie Meblik znajdują się różnorodne kolekcje mebli, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

W Lublinie mają powstać dwa nowe orliki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem uczniowie skorzystają z nich od września 2026 roku. Planowany koszt? Ponad 6,7 mln zł.

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie
DZIEŃ WSCHODZI
film

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie

Poseł Krzysztof Bojarski odpiera zarzuty związkowców i przedstawia swoje stanowisko w sprawie przyszłości kopalni Bogdanka. Zwraca uwagę na zaniedbania z poprzednich lat, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz działania mające zabezpieczyć rozwój regionu łęczyńskiego. Porusza także kwestie związane z kondycją lokalnych szpitali i finansowaniem ochrony zdrowia.

Przemysław Krych

Znany biznesmen szantażowany przez służby? Jest śledztwo lubelskiej prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez CBA i Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Sprawa dotyczy biznesmena Przemysława Krycha, który twierdzi, że został zatrzymany za odmowę zapłaty łapówki.

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium