Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 listopada 2017 r.
13:19

Dysleksja czy zwykłe lenistwo? Rodzice często chcą usprawiedliwiać gorsze stopnie

0 24 A A
Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń
Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń (fot. Radosław Szczęch)

Uczniowie w szkołach podstawowych nie zawsze uczą się tak dobrze, jak oczekiwaliby tego ich rodzice. Zdarza się, że winna jest dysleksja, ale często dzieci są po prostu leniwe lub mniej zdolne. Wielu rodziców stara się uzyskać opinię o schorzeniu, które usprawiedliwiałoby gorsze stopnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każdego roku szkolnego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puławach wydaje około 40 opinii o dysleksji oraz 80 dotyczących tzw. obniżonych wymagań edukacyjnych. Zdobycie odpowiedniego dokumentu wiąże się z ułatwieniami dla ucznia. Niestety część rodziców, inspirowanych również przez nauczycieli, stara się zdobyć dokumenty tego rodzaju, nawet wtedy, jeśli ich dzieciom tak naprawdę nic nie dolega.

Idą na skróty, widząc, że brzydko pisze – podejrzewają dysgrafię, gdy nie czyta lektur – dysleksję, a gdy ma problemy z matematyką – dyskalkulię. Jeśli jest nerwowe, tłumaczą to ADHD, a zaburzenia emocjonalne połączone z problemami w szkole – zespołem Aspergera. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość dzieci na szczęście jest zdrowa, ale orzec to może jedynie wyspecjalizowana placówka.

• Czy obserwuje pan pewnego rodzaju „modę” na dysleksję lub inne schorzenia tego rodzaju, która polega na wzmożonym zainteresowaniu ze strony rodziców wystawianiem konkretnych opinii na temat ograniczeń dotyczących ich dzieci?

Dr Dariusz Perszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach: – Oczywiście. Zgłaszają się do nas rodzice, którzy proszą o to, żeby zbadać dziecko w określonym kierunku. Jak pracuję w tym zawodzie 30 lat i przeżyłem już wiele takich „mód” diagnostycznych. One zmieniają się co około trzy lata. Najbardziej popularną z nich była dysleksja, którą już pod koniec lat 90-tych badało większość poradni. Niemal wszyscy prowadzili wtedy badania pedagogiczno-psychologiczne tylko w tym kierunku, z czym osobiście się nie zgadzałem. Potem była moda na ADHD, a teraz popularny staje się zespół Aspergera. Jeszcze pięć lat temu do moich koleżanek w poradni takie dzieci trafiały raz na kwartał, a ostatnio zdarzają się nawet trzy razy w tygodniu.

• Najtrudniejszym zadaniem wydaje się postawienie właściwej diagnozy, czyli uznanie, że dziecko posiada schorzenie danego typu. Jak sobie z tym radzicie?

– Żeby zdiagnozować schorzenie konieczne są dokładne badania lekarskie i my rekomendujemy do tego niektóre placówki badawcze w Lublinie, czy w Warszawie. Jeśli uznają, że dziecko posiada dysleksję, my to na ogół potwierdzamy. Nie może być jednak tak, że przykładowo pani polonistka otworzy sobie prywatny gabinet i będzie orzekała w takich sprawach, bo to są zagadnienia medyczne. Dysleksja to wynik mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego, który objawia się na różne sposoby. Jeżeli dziecko ma obniżony iloraz inteligencji, niższy, niż przeciętny, to wiadomo, że nie ma dysleksji. Po prostu ogólnie jest słabe w nauce i ma trudności szkolne z tym związane.

• Teoretycznie wynik negatywny, czyli brak opinii o schorzeniu, powinien być dla rodziców dziecka dobrą informacją. Pytanie, czy zdarzają osoby zawiedzione taką decyzją poradni.

Oczywiście. Nasi psycholodzy często muszą uświadamiać rodziców, że ich dzieci nie mają dysleksji. Naszym zadaniem jest m.in. odróżnienie lenistwa dziecka od niemożności i my to robimy. Niestety spotyka się to często z niechęcią. Pedagodzy proponują różne ćwiczenia, które pomagają zdiagnozować dane schorzenie, ale rodzice nie zawsze chcą je wykonywać. Bardzo często przychodzą do nas przekonani, że opinię wydamy od ręki. Nie możemy tego zrobić.

• Ale ci najbardziej zdeterminowani mogą zdobyć opinię udając się do poradni prywatnych, więc nawet państwa postawa nie rozwiązuje problemu.

Był czas, kiedy kuratoria pozywały tego rodzaju placówki za zbyt pochopne wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności. Wydawano je naprawdę z byle powodu, np. dlatego, że dziecko było nieśmiałe, rzadko się odzywało, jąkało się itp. Na to wszystko było orzeczenie i decyzja administracyjna, za którą szły pieniądze. Na szczęście resort oświaty wydał już rozporządzenie, które ten problem rozwiązuje. Dzisiaj nie opłaca się już tego robić, bo żeby uzyskać takie orzeczenie, należy przedstawić konkretne dokumenty medyczne.

• Pytanie, jaki wpływ na dziecko wywiera otrzymanie opinii o schorzeniu, którego tak naprawdę nie posiada.

To jest z pewnością krzywdzenie tych dzieci. One wtedy nie muszą się tak starać, przedzierać, zdobywać nowych umiejętności. W dalszym życiu może to mieć dla nich poważne konsekwencje. Niestety w naszym kraju diagnozy tego typu często są jedynie usprawiedliwieniem dla lenistwa, czy zwykłego chamstwa. Agresja może być tłumaczona nadpobudliwością, czy ADHD. W przyszłości takie osoby mogą mieć również skłonności do wchodzenia w rolę ofiary, co rodzi frustrację i może być bardzo niebezpieczne. System oświaty powinien być tak skonstruowany, żeby nie „produkował” tego typu osób, tylko ludzi, którzy będą potrafili poradzić sobie w życiu, nie szukając na każdym kroku różnych rodzajów usprawiedliwienia.

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!