Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2003 r.
14:27
Edytuj ten wpis

Dzieci Marii Montessorii

0 1 A A

W tym przedszkolu tradycyjne zabawki zostały zastąpione przez miotełki, śrubki i drewniane klocki. Wszystko zgodnie z metodą wychowawczą Marii Montessorii. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym polega metoda i jak z brakiem misia radzą sobie dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Lublin, przedszkole nr 34. Na umówione spotkanie idę z ogromną ciekawością. O metodzie Marii Montessorii wiem niewiele. Na początek rozmowa z Alicją Gębą, dyrektorką placówki, od ponad trzydziestu lat związaną z pedagogiką. Pani Alicja wprowadza mnie w świat dziecka, jego potrzeb, przedstawia historię metody.
Oddziały Montessoriańskie w przedszkolu przy ul. Motorowej funkcjonują od początku lat dziewięćdziesiątych. Początki były trudne.
– Pomoce naukowe są bardzo drogie. Brakowało nam pieniędzy. Pomogli Holendrzy – mówi dyrektorka.
Nie mogę się doczekać chwili, kiedy wejdę na salę i zobaczę tę „inność” przedszkoli stosujących zasadę Marii Montessori. Zauważam ją już w drzwiach:
W tym przedszkolu nie ma żadnej lalki, żadnego samochodu czy innej zabawki!
Są za to małe miotełki, zestawy do czyszczenia butów, globusy, puzzle z częściami świata. Trzyletnia Ola małymi paluszkami trenuje umiejętność dopasowania odpowiedniej nakrętki do śruby. Jest tą czynnością tak pochłonięta, że nawet nie zauważa, jak do niej podchodzę.
– Pomóż mi ułożyć klocki... – mały Jasio chwyta mnie za rękę i ciągnie w stronę swojego dywanika. Dywaniki służą do pracy. Pełna chęci klękam obok Jasia. Chłopiec nie buduje domków. Próbuje dopasować kształty i kolory drewnianych klocków. Zadanie nie jest łatwe.
Przy stoliku grupa pięcioletnich dziewczynek, zaabsorbowanych wsypywaniem łyżkami ziemi do plastykowej doniczki. Posadzą w niej cebulę. Nad wszystkim czuwa nauczycielka.
Mówi się, że nauczyciel Montessori musi być talentem pedagogicznym. I pani Dorota Wróblewska niewątpliwie jest takim talentem. Uśmiechnięta, życzliwa, ma świetny kontakt z maluchami. Rozumie je i wspomaga. Dzień pracy rozpoczyna od powitania dziecka poprzez podanie mu ręki.
Każde dziecko ma swojego kwiatka
Po przyjściu do przedszkola podlewa go i odstawia na parapet. Z łazienki bierze ściereczkę i wyciera kurz ze stolika.
– Składanie ściereczki ćwiczy paluszki, a to pomaga później w nauce pisania – wyjaśnia pani Dorota.
Lekcja zbiorowa. Nauczycielka rozpoczyna układanie drewnianej piramidy w określonym porządku. Zadaniem dzieci jest go odkryć. Czerwone beleczki, brązowe prostopadłościany, różowe sześciany. Skupienie i uśmiech na twarzy, kiedy uda się dopasować prawidłowy element. Tzy- i pięciolatki nie mają z tym żadnych problemów.
Pora na naukę liczenia
Adrianna układa liczby 100, 246. Nie mogę uwierzyć, że ma tylko pięć lat. Niespodzianka jednak dopiero przede mną. Nauczycielka pokazuje na drewnianej tabliczce liczbę 1468! Dziewczynka układa taką właśnie liczbę kulek. Podczas gdy Ada liczy, inne dzieci są zajęte swoimi sprawami. Zuzia ma zawiązane oczy. Do wyciągniętych rączek Jasio wkłada jej kolejne przedmioty wykonane z filcu, metalu i drewna.
– Zimne... Lekkie... Włochate... Miękkie... – dziewczynka opisuje, co wyczuwa.
– Na początku brak zwykłych zabawek dla wszystkich był czymś nowym – mówi Alicja Gęba. – Podzieliśmy salę na dwie połowy. Po jednej stronie zostawiliśmy szafy z lalkami, samochodami, misiami. Drugą część zajęły nowe pomoce. Dzieci dość szybko wybrały te drugie.
– W tygodniu jest jeden dzień, kiedy dzieci przynoszą do przedszkola swoje domowe zabawki. Najczęściej kończy się jednak na samym przyniesieniu... Wybierają te przedszkolne – śmieje się pani Dorota. –Wszystko jest w jednym egzemplarzu. To uczy cierpliwości, kolejności.
I rzeczywiście – nikt się nie kłóci, nie wyrywa zabawki z ręki. Nie ma płaczu i skarżenia. Maluchy są zadowolone i uśmiechnięte.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium