Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 grudnia 2006 r.
18:02
Edytuj ten wpis

Elektryczna pajęczyna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Kiedyś trolejbusy były podstawą komunikacji miejskiej w Lublinie. W odróżnieniu od autobusów umiały wjechać pod górkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale gdyby nie wojna na Bliskim Wschodzie trakcji w naszym mieście już dawno by nie było. Teraz trolejbusy są jednym z symboli Lublina. I znów wracają do łask.

Trolejbusy zaczęły jeździć po Lublinie dokładnie 21 lipca 1953 roku, choć wszelkie uroczyste otwarcia ówczesna władza planowała na przypadającą 22 lipca rocznicę ogłoszenia manifestu lipcowego.
Skąd taki falstart?
Nie wiadomo. W każdym razie pierwsza linia - 15 - kursowała sprzed dworca PKP do ul. Nowotki (dziś ul. Radziszewskiego).

Teoretycznie dobre

Pętla znajdowała się w okolicach obecnego hotelu Unia. Cała linia miała 7 km długości. Teoretycznie obsługiwało ją osiem pojazdów. W praktyce jeździły trzy lub cztery, bo radzieckie wozy marki ITB, które trafiły do Lublina, były mocno wysłużone.
Przyjechały z Warszawy, a wcześniej kursowały w Moskwie. Psuły się bez opamiętania. Jeszcze w tym samym roku uruchomiono drugą linię nr 16, która z ul. Nowotki jeździła na skrzyżowanie ul. Kunickiego i Mickiewicza.
Lublin był siódmym miastem w Polsce, w którym pojawiły się trolejbusy. Zadebiutowały w Poznaniu w... 1930 roku i kursowały tam przez 40 lat. Przed Lublinem była też Warszawa, Olsztyn, Legnica, Gdynia i Wałbrzych. W ostatnich dwóch miastach - w odróżnieniu od Poznania - nie były tylko dziwacznym dodatkiem do autobusów.

Sieć

Elektryczna pajęczyna szybko oplotła Lublin. W 1959 roku dotarła do ul. Lubartowskiej.
Rok później pobiegła Lipową. W 1962 r. zawisła nad Sławinkiem, gdzie utworzono linię jednotorową, czyli taką, pod którą nie mogły równocześnie przejechać trajtki zmierzające w przeciwnych kierunkach. W 1963 r. trolejbusy dojeżdżały na LSM, dwa lata później do Fabryki Samochodów Ciężarowych. W 1967 r. dotarły na Majdanek.
- W tamtych czasach trolejbusy stanowiły podstawę transportu zbiorowego w naszym mieście - mówi Bohdan Turżański, prezes Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Powód? Trajtki były lepsze od autobusów, które w tamtych czasach były jeszcze słabo zaawansowane technologicznie i miały poważne problemy z wjazdem na wzniesienia. Pagórki dzielnicy Sławinek były dla nich wielkim wyzwaniem.
Pierwszym w miarę przyzwoitym autobusem okazał się kultowy "ogórek”. Miłośnicy trolejbusów mają do niego żal, bo jego sukcesy spowodowały zmierzch trajlusiów. Ostatnie dostawy czechosłowackich wozów dotarły do Lublina w latach 70. Wtedy zapadła decyzja o likwidacji komunikacji trolejbusowej.

Kasacja

W całym kraju na potęgę zaczęto zdejmować druty. W 1972 r. zniknęła trakcja prowadząca na Sławinek. Rok później trolejbusy przestały kursować po Warszawie. Zgodnie z harmonogramem, ostatnie trajtki miały być skasowane w Gdyni i Lublinie w 1982 r. Uratował je... konflikt na Bliskim Wschodzie.
W 1973 r. Syria i Egipt zaatakowały półwysep Synaj i Wzgórza Golan. Przed tą wojną za baryłkę ropy na światowych giełdach płacono trzy dolary. Przez konflikt cena wzrosła dziesięciokrotnie. Władza zdecydowała, że trolejbusy z Lublina jednak nie znikną.
Ale Lublin rozwijał się znacznie szybciej niż trakcja. Dlatego największe lubelskie dzielnice: Czuby i Czechów pozostały bez trolejbusów. Dopiero na początku lat. 90. nad ulicą rozwieszono nowe odcinki trakcji: nad ul. Wolską oraz nad al. Kraśnicką na odcinku prowadzącym na Węglin. A sześć lat temu trajlusie przeniosły się z ciasnej pętli przy ul. Lubartowskiej przed Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Świetlana przyszłość

Dopiero teraz przez lubelskimi trolejbusami pojawiła się świetlana przyszłość. W ciągu kilku lat mają opanować kolejne wielkie dzielnice. Jesienią ruszyła budowa trakcji w dzielnicy Czuby. Prace postępują w zawrotnym tempie.
Za niespełna rok linia 153 przeniesie się na ul. Orkana. Druty zawisną nad Czechowem, a w centrum miasta powstanie wiele nowych połączeń. Skąd taki powrót do trolejbusów?
Bo tak jest taniej.
Sam trolejbus jest droższy od autobusu i trzeba jeszcze rozwiesić druty. Z drugiej strony Unia Europejska chętnie daje pieniądze na trolejbusy (na dymiące autobusy już nie).
Dziś trolejbusy można spotkać tylko w trzech polskich miastach. Najwięcej takich pojazdów, bo aż 80, ma ćwierćmilionowa Gdynia. W lubelskiej zajezdni stoi 65 wozów, z czego w codziennym użyciu jest około 40. Trzecim miastem, które nie pożegnało się jeszcze z trajtkami, są Tychy, które ten środek transportu zafundowały sobie dopiero 24 lata temu.

Będą nowe

Już wkrótce w Lublinie pojawi się fabrycznie nowy trolejbus. Ma on towarzyszyć ukończeniu budowy trakcji na Czubach. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie to pojazd. O wszystkim zdecydują wyniki przetargu na dostawę wozu. W Polsce producent jest tylko jeden, dlatego nie jest wykluczone, że o zamówienie będzie starać się firma z zagranicy, np. czeska Skoda.
Najnowsze trolejbusy jeżdżące po Lublinie to samoróbki składane z autobusowych nadwozi jelcza oraz silników i podzespołów elektrycznych. W zajezdni najwięcej jest jelczy PR 110 - stoją tam 52 sztuki. Inne modele to zaledwie 13 sztuk. Schronienie w Lublinie znalazły trajtki ze zlikwidowanej linii Warszawa-Piaseczno oraz wozy kursujące niegdyś w Słupsku.

Pozostałe informacje

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium