Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 grudnia 2006 r.
18:02
Edytuj ten wpis

Elektryczna pajęczyna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Kiedyś trolejbusy były podstawą komunikacji miejskiej w Lublinie. W odróżnieniu od autobusów umiały wjechać pod górkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale gdyby nie wojna na Bliskim Wschodzie trakcji w naszym mieście już dawno by nie było. Teraz trolejbusy są jednym z symboli Lublina. I znów wracają do łask.

Trolejbusy zaczęły jeździć po Lublinie dokładnie 21 lipca 1953 roku, choć wszelkie uroczyste otwarcia ówczesna władza planowała na przypadającą 22 lipca rocznicę ogłoszenia manifestu lipcowego.
Skąd taki falstart?
Nie wiadomo. W każdym razie pierwsza linia - 15 - kursowała sprzed dworca PKP do ul. Nowotki (dziś ul. Radziszewskiego).

Teoretycznie dobre

Pętla znajdowała się w okolicach obecnego hotelu Unia. Cała linia miała 7 km długości. Teoretycznie obsługiwało ją osiem pojazdów. W praktyce jeździły trzy lub cztery, bo radzieckie wozy marki ITB, które trafiły do Lublina, były mocno wysłużone.
Przyjechały z Warszawy, a wcześniej kursowały w Moskwie. Psuły się bez opamiętania. Jeszcze w tym samym roku uruchomiono drugą linię nr 16, która z ul. Nowotki jeździła na skrzyżowanie ul. Kunickiego i Mickiewicza.
Lublin był siódmym miastem w Polsce, w którym pojawiły się trolejbusy. Zadebiutowały w Poznaniu w... 1930 roku i kursowały tam przez 40 lat. Przed Lublinem była też Warszawa, Olsztyn, Legnica, Gdynia i Wałbrzych. W ostatnich dwóch miastach - w odróżnieniu od Poznania - nie były tylko dziwacznym dodatkiem do autobusów.

Sieć

Elektryczna pajęczyna szybko oplotła Lublin. W 1959 roku dotarła do ul. Lubartowskiej.
Rok później pobiegła Lipową. W 1962 r. zawisła nad Sławinkiem, gdzie utworzono linię jednotorową, czyli taką, pod którą nie mogły równocześnie przejechać trajtki zmierzające w przeciwnych kierunkach. W 1963 r. trolejbusy dojeżdżały na LSM, dwa lata później do Fabryki Samochodów Ciężarowych. W 1967 r. dotarły na Majdanek.
- W tamtych czasach trolejbusy stanowiły podstawę transportu zbiorowego w naszym mieście - mówi Bohdan Turżański, prezes Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Powód? Trajtki były lepsze od autobusów, które w tamtych czasach były jeszcze słabo zaawansowane technologicznie i miały poważne problemy z wjazdem na wzniesienia. Pagórki dzielnicy Sławinek były dla nich wielkim wyzwaniem.
Pierwszym w miarę przyzwoitym autobusem okazał się kultowy "ogórek”. Miłośnicy trolejbusów mają do niego żal, bo jego sukcesy spowodowały zmierzch trajlusiów. Ostatnie dostawy czechosłowackich wozów dotarły do Lublina w latach 70. Wtedy zapadła decyzja o likwidacji komunikacji trolejbusowej.

Kasacja

W całym kraju na potęgę zaczęto zdejmować druty. W 1972 r. zniknęła trakcja prowadząca na Sławinek. Rok później trolejbusy przestały kursować po Warszawie. Zgodnie z harmonogramem, ostatnie trajtki miały być skasowane w Gdyni i Lublinie w 1982 r. Uratował je... konflikt na Bliskim Wschodzie.
W 1973 r. Syria i Egipt zaatakowały półwysep Synaj i Wzgórza Golan. Przed tą wojną za baryłkę ropy na światowych giełdach płacono trzy dolary. Przez konflikt cena wzrosła dziesięciokrotnie. Władza zdecydowała, że trolejbusy z Lublina jednak nie znikną.
Ale Lublin rozwijał się znacznie szybciej niż trakcja. Dlatego największe lubelskie dzielnice: Czuby i Czechów pozostały bez trolejbusów. Dopiero na początku lat. 90. nad ulicą rozwieszono nowe odcinki trakcji: nad ul. Wolską oraz nad al. Kraśnicką na odcinku prowadzącym na Węglin. A sześć lat temu trajlusie przeniosły się z ciasnej pętli przy ul. Lubartowskiej przed Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Świetlana przyszłość

Dopiero teraz przez lubelskimi trolejbusami pojawiła się świetlana przyszłość. W ciągu kilku lat mają opanować kolejne wielkie dzielnice. Jesienią ruszyła budowa trakcji w dzielnicy Czuby. Prace postępują w zawrotnym tempie.
Za niespełna rok linia 153 przeniesie się na ul. Orkana. Druty zawisną nad Czechowem, a w centrum miasta powstanie wiele nowych połączeń. Skąd taki powrót do trolejbusów?
Bo tak jest taniej.
Sam trolejbus jest droższy od autobusu i trzeba jeszcze rozwiesić druty. Z drugiej strony Unia Europejska chętnie daje pieniądze na trolejbusy (na dymiące autobusy już nie).
Dziś trolejbusy można spotkać tylko w trzech polskich miastach. Najwięcej takich pojazdów, bo aż 80, ma ćwierćmilionowa Gdynia. W lubelskiej zajezdni stoi 65 wozów, z czego w codziennym użyciu jest około 40. Trzecim miastem, które nie pożegnało się jeszcze z trajtkami, są Tychy, które ten środek transportu zafundowały sobie dopiero 24 lata temu.

Będą nowe

Już wkrótce w Lublinie pojawi się fabrycznie nowy trolejbus. Ma on towarzyszyć ukończeniu budowy trakcji na Czubach. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie to pojazd. O wszystkim zdecydują wyniki przetargu na dostawę wozu. W Polsce producent jest tylko jeden, dlatego nie jest wykluczone, że o zamówienie będzie starać się firma z zagranicy, np. czeska Skoda.
Najnowsze trolejbusy jeżdżące po Lublinie to samoróbki składane z autobusowych nadwozi jelcza oraz silników i podzespołów elektrycznych. W zajezdni najwięcej jest jelczy PR 110 - stoją tam 52 sztuki. Inne modele to zaledwie 13 sztuk. Schronienie w Lublinie znalazły trajtki ze zlikwidowanej linii Warszawa-Piaseczno oraz wozy kursujące niegdyś w Słupsku.

Pozostałe informacje

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium