Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 stycznia 2004 r.
11:01
Edytuj ten wpis

Era przemocy i terroru

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d Skrytobójcy na usługach wielkich ideologii tworzyli naszą cywilizację od samych jej początków. Należy więc wątpić, czy za naszych czasów uda się pokonać terroryzm. Zakładając nawet, że armie i służby specjalne koalicji antyterrorystycznej będą miały wielkie sukcesy – zjawisko raczej nie zniknie. Tak jak nie znikło po sromotnych porażkach Frakcji Czerwonej Armii w Niemczech, Czerwonych Brygad we Włoszech, czy Świetlistego Szlaku w Peru.
Zawsze znajdą się ludzie, którzy dla osiągnięcia religijnych czy politycznych celów gotowi będą zabijać niewinnych. Zawsze znajdą się rządy, które zapewnią im broń i bezpieczeństwo. I zawsze otwarte będzie pytanie:
jak reagować na terror?
Czy lepszą odpowiedzią jest ewangeliczna pobłażliwość, czy lepiej niech gwałt się gwałtem odciska? W okresie zimnej wojny USA i ZSRR angażowały się w konflikty na całym świecie, od Korei po Wietnam, od Kuby po Afganistan, od Angoli po Środkowy Wschód. Wiadomo było, że jeśli jedno supermocarstwo popierało walczących, to drugie zapewniało ich przeciwnikom pomoc wojska i wywiadu. I obydwa nawzajem oskarżały się o sponsorowanie okrutnych terrorystów.
Dziś świat nie dzieli się już na Wschód i Zachód, ale na bogatą Północ i biedne Południe. Nie sposób przewidzieć wszystkich form terroryzmu, mimo że wiadomo skąd on wyrasta. To
„pas ognia”
nieco węższy, niż obszar między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Tam zgromadziły się wszystkie nieszczęścia Ziemi: nędza, choroby i głód, tworząc podatny grunt dla rozwoju religijnego fundamentalizmu. Wprawdzie każda wielka religia głosi dobro, ale połączenie go z radykalizmem biedaków, realizujących szaleńcze idee petrodolarowych sponsorów – tworzy wybuchową mieszankę terrorystyczną.
We współczesnym świecie są trzy rodzaje broni, bardzo łatwo dostępnej i bardzo trudnej do wykrycia: biologiczna, chemiczna i terroryzm. Nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych form ataku możliwym dzięki nim. Zwłaszcza, że plany rodzą się w głowach szaleńców, którzy nie myślą kategoriami normalnych ludzi. Siłą terrorystów są niekonwencjonalne formy walki. Celem ataku może być wszystko: przedszkola i ambasady, lotniska i kina.
Czy można więc sobie wyobrazić, że za każdym obywatelem będą szły służby specjalne? Zresztą – po co? Wszak jesteśmy przyzwyczajeni obdarzać zaufaniem ludzi w mundurach, lekarskich fartuchach – dlaczego skrytobójcy nie mieliby wykorzystać ich w swoich celach? Bardzo łatwo też dostarczyć z miejsca na miejsce dwie różne niegroźne substancje, które po połączeniu stają się mieszanką wybuchową.
W połowie lat 90. Francja terroryzowana była wybuchami bomb w metrze.
Ataki na niewinnych
ludzi przygotowywali imigranci z biednych krajów Afryki, którzy w Europie znaleźli schronienie. Widzieliśmy już, jak terroryści mogą wykorzystać samolot pasażerski. Tak samo można wykorzystać pociąg lub ciężarówkę. Nie sposób przewidzieć wszystkiego.
I nie sposób zgasić zarzewia terroryzmu, bo jego źródłem nie jest okrutny Ossama, czy Husajn. Ruch skrytobójców będzie się wciąż odradzał wśród biedoty, która oprócz życia nie ma nic do stracenia, a życie chętnie złoży na ołtarzu radykalnych ideologii. Tak zaczynały się wszystkie rewolucje.




Jesteśmy bezbronni jak dzieci
Czy powinniśmy się obawiać ataków terrorystycznych lub działań wojennych? Absolutnie nie! Nawet w czasie pokoju jesteśmy wystarczająco nieprzygotowani do obrony przed skutkami klęsk żywiołowych, katastrof technicznych i zagrożeń biologicznych. Jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani? Każdy może najuczciwiej rozwiązać tę kwestię zadając sobie, swoim najbliższym oraz swoim sąsiadom kilka pytań:
Czy wiesz, jakie zagrożenia występują w miejscu twojego zamieszkania?
Czy znasz rodzaje sygnałów alarmowych i sposoby ich ogłaszania?
Czy wiesz, co należy robić po ogłoszeniu alarmu?
Czy znasz zasady ewakuacji z budynku, w którym pracujesz?
Czy w szkole twojego dziecka przeprowadzano próbne ewakuacje?
Czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej?
Czy w razie wypadku udzieliłbyś jej, czy czekałbyś na pogotowie?
Czy wiesz, co należy zrobić w razie chemicznego skażenia terenu?
Czy wiesz, co robić w razie pożaru?
Czy znasz telefony alarmowe?
Czy wiesz, kto w twojej gminie jest szefem obrony cywilnej?
Czy potrafisz wyobrazić sobie działania medyczne w czasie epidemii?
Jeśli na większość pytań nie potrafisz udzielić twierdzącej odpowiedzi, to naprawdę nie musisz się bać ani terrorystów, ani wojny. Wystarczy mała katastrofa w słoneczny, jasny dzień w czasie pokoju i będziesz bezbronny jak dziecko. Twoi najbliżsi również. Łatwo poddacie się panice. Wasze straty będą większe niż tam, gdzie ludzie przygotowani są do różnego rodzaju zagrożeń.
Nie pytaj jednak, co Ojczyzna zrobiła dla twojego bezpieczeństwa. Zapytaj, co ty zrobiłeś dla bezpieczeństwa Ojczyzny.

Nauka przeciw przemocy
Technika przewidywania ataków i zachowań terrorystycznych były tematem warsztatów zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Quaero z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez amerykańskiego eksperta od spraw terroryzmu, prof. Harolda Halla, dyrektora Pacific Institute for Study of Conflict and Agression.
Prof. Hall był m.in. biegłym w sprawie Teodora Kaczyńskiego – „una bombera”, który przez 20 lat terroryzował USA wybuchowymi paczkami. Młodych psychologów i pedagogów uczył techniki Delphi, wykorzystywanej do grupowego rozwiązywania problemów. Z powodzeniem jest ona wykorzystywana od pół wieku w wojsku do przewidywania potencjalnych ataków.
Studenci zapisują kilka swoich koncepcji, na podstawie własnych doświadczeń, bez współpracy z innymi. Następnie wymieniają opinie z grupą do której należą, starając się zweryfikować swoje spostrzeżenia. Ostatni etap to zapisanie dziesięciu końcowych przewidywań przez każdego uczestnika „burzy mózgów”. Ich przewidywania są sumowane i weryfikowane przez instruktora.
Wyniki warsztatów prowadzonych w Lublinie są jednak trudne do zweryfikowania. Ich uczestnicy bardzo niechętnie odnosili się do przewidywania negatywnych wydarzeń, takich jak ataki terrorystyczne.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium