Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 stycznia 2004 r.
11:01
Edytuj ten wpis

Era przemocy i terroru

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d Skrytobójcy na usługach wielkich ideologii tworzyli naszą cywilizację od samych jej początków. Należy więc wątpić, czy za naszych czasów uda się pokonać terroryzm. Zakładając nawet, że armie i służby specjalne koalicji antyterrorystycznej będą miały wielkie sukcesy – zjawisko raczej nie zniknie. Tak jak nie znikło po sromotnych porażkach Frakcji Czerwonej Armii w Niemczech, Czerwonych Brygad we Włoszech, czy Świetlistego Szlaku w Peru.
Zawsze znajdą się ludzie, którzy dla osiągnięcia religijnych czy politycznych celów gotowi będą zabijać niewinnych. Zawsze znajdą się rządy, które zapewnią im broń i bezpieczeństwo. I zawsze otwarte będzie pytanie:
jak reagować na terror?
Czy lepszą odpowiedzią jest ewangeliczna pobłażliwość, czy lepiej niech gwałt się gwałtem odciska? W okresie zimnej wojny USA i ZSRR angażowały się w konflikty na całym świecie, od Korei po Wietnam, od Kuby po Afganistan, od Angoli po Środkowy Wschód. Wiadomo było, że jeśli jedno supermocarstwo popierało walczących, to drugie zapewniało ich przeciwnikom pomoc wojska i wywiadu. I obydwa nawzajem oskarżały się o sponsorowanie okrutnych terrorystów.
Dziś świat nie dzieli się już na Wschód i Zachód, ale na bogatą Północ i biedne Południe. Nie sposób przewidzieć wszystkich form terroryzmu, mimo że wiadomo skąd on wyrasta. To
„pas ognia”
nieco węższy, niż obszar między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Tam zgromadziły się wszystkie nieszczęścia Ziemi: nędza, choroby i głód, tworząc podatny grunt dla rozwoju religijnego fundamentalizmu. Wprawdzie każda wielka religia głosi dobro, ale połączenie go z radykalizmem biedaków, realizujących szaleńcze idee petrodolarowych sponsorów – tworzy wybuchową mieszankę terrorystyczną.
We współczesnym świecie są trzy rodzaje broni, bardzo łatwo dostępnej i bardzo trudnej do wykrycia: biologiczna, chemiczna i terroryzm. Nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych form ataku możliwym dzięki nim. Zwłaszcza, że plany rodzą się w głowach szaleńców, którzy nie myślą kategoriami normalnych ludzi. Siłą terrorystów są niekonwencjonalne formy walki. Celem ataku może być wszystko: przedszkola i ambasady, lotniska i kina.
Czy można więc sobie wyobrazić, że za każdym obywatelem będą szły służby specjalne? Zresztą – po co? Wszak jesteśmy przyzwyczajeni obdarzać zaufaniem ludzi w mundurach, lekarskich fartuchach – dlaczego skrytobójcy nie mieliby wykorzystać ich w swoich celach? Bardzo łatwo też dostarczyć z miejsca na miejsce dwie różne niegroźne substancje, które po połączeniu stają się mieszanką wybuchową.
W połowie lat 90. Francja terroryzowana była wybuchami bomb w metrze.
Ataki na niewinnych
ludzi przygotowywali imigranci z biednych krajów Afryki, którzy w Europie znaleźli schronienie. Widzieliśmy już, jak terroryści mogą wykorzystać samolot pasażerski. Tak samo można wykorzystać pociąg lub ciężarówkę. Nie sposób przewidzieć wszystkiego.
I nie sposób zgasić zarzewia terroryzmu, bo jego źródłem nie jest okrutny Ossama, czy Husajn. Ruch skrytobójców będzie się wciąż odradzał wśród biedoty, która oprócz życia nie ma nic do stracenia, a życie chętnie złoży na ołtarzu radykalnych ideologii. Tak zaczynały się wszystkie rewolucje.




Jesteśmy bezbronni jak dzieci
Czy powinniśmy się obawiać ataków terrorystycznych lub działań wojennych? Absolutnie nie! Nawet w czasie pokoju jesteśmy wystarczająco nieprzygotowani do obrony przed skutkami klęsk żywiołowych, katastrof technicznych i zagrożeń biologicznych. Jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani? Każdy może najuczciwiej rozwiązać tę kwestię zadając sobie, swoim najbliższym oraz swoim sąsiadom kilka pytań:
Czy wiesz, jakie zagrożenia występują w miejscu twojego zamieszkania?
Czy znasz rodzaje sygnałów alarmowych i sposoby ich ogłaszania?
Czy wiesz, co należy robić po ogłoszeniu alarmu?
Czy znasz zasady ewakuacji z budynku, w którym pracujesz?
Czy w szkole twojego dziecka przeprowadzano próbne ewakuacje?
Czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej?
Czy w razie wypadku udzieliłbyś jej, czy czekałbyś na pogotowie?
Czy wiesz, co należy zrobić w razie chemicznego skażenia terenu?
Czy wiesz, co robić w razie pożaru?
Czy znasz telefony alarmowe?
Czy wiesz, kto w twojej gminie jest szefem obrony cywilnej?
Czy potrafisz wyobrazić sobie działania medyczne w czasie epidemii?
Jeśli na większość pytań nie potrafisz udzielić twierdzącej odpowiedzi, to naprawdę nie musisz się bać ani terrorystów, ani wojny. Wystarczy mała katastrofa w słoneczny, jasny dzień w czasie pokoju i będziesz bezbronny jak dziecko. Twoi najbliżsi również. Łatwo poddacie się panice. Wasze straty będą większe niż tam, gdzie ludzie przygotowani są do różnego rodzaju zagrożeń.
Nie pytaj jednak, co Ojczyzna zrobiła dla twojego bezpieczeństwa. Zapytaj, co ty zrobiłeś dla bezpieczeństwa Ojczyzny.

Nauka przeciw przemocy
Technika przewidywania ataków i zachowań terrorystycznych były tematem warsztatów zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Quaero z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez amerykańskiego eksperta od spraw terroryzmu, prof. Harolda Halla, dyrektora Pacific Institute for Study of Conflict and Agression.
Prof. Hall był m.in. biegłym w sprawie Teodora Kaczyńskiego – „una bombera”, który przez 20 lat terroryzował USA wybuchowymi paczkami. Młodych psychologów i pedagogów uczył techniki Delphi, wykorzystywanej do grupowego rozwiązywania problemów. Z powodzeniem jest ona wykorzystywana od pół wieku w wojsku do przewidywania potencjalnych ataków.
Studenci zapisują kilka swoich koncepcji, na podstawie własnych doświadczeń, bez współpracy z innymi. Następnie wymieniają opinie z grupą do której należą, starając się zweryfikować swoje spostrzeżenia. Ostatni etap to zapisanie dziesięciu końcowych przewidywań przez każdego uczestnika „burzy mózgów”. Ich przewidywania są sumowane i weryfikowane przez instruktora.
Wyniki warsztatów prowadzonych w Lublinie są jednak trudne do zweryfikowania. Ich uczestnicy bardzo niechętnie odnosili się do przewidywania negatywnych wydarzeń, takich jak ataki terrorystyczne.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium