Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
20:01
Edytuj ten wpis

F 16 -Wielozadaniowy samolot bojowy Sił Powietrznych RP

Prace nad F-16 rozpoczęto na początku lat ‘70. Prototyp oblatano w '74, a pierwsze egzemplarze weszły do służby pięc lat później. Do dziś 23 kraje zamówiły ponad 4,4 tys. samolotów. Tym samym F- 16 stał się najpopularniejszym samolotem myśliwskim na świecie.
Polska kupiła 48 maszyn typu F-16 C/D Block 52+ (identyczne modele zamówiły tez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
DANE
Długość: 15,03 m
rozpiętość: 9,45 m,
masa uzbrojenia 9942 kg
prędkość maksymalna 2,2 Ma
prędkość wznoszenia 310 m/s
okres eksploatacji - 8 tys. godzin w powietrzu.

SILNIK
Napęd polskiego F 16 to silnik firmy Pratt & Whitney F100-PW-229 o ciągu 129,4 kN z dopalaniem.

UZBROJENIE
Podstawowym uzbrojeniem myśliwca są aktywne radiolokacyjne rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5 (AMRAAM) z głowicami aktywowanymi radiolokacyjnie, rakiety bliskiej walki powietrznej z głowicą samonaprowadzającą na podczerwień AIM-9X Super Sidewinder oraz rakiety kierowane powietrze-ziemia AGM-65G2 Maverick, a także naprowadzane za pomocą systemu GPS bomby kierowane serii JDAM (Joint Direct Attack Munition), naprowadzane laserowo bomby Paveway II i III oraz zasobniki szybujące dużego zasięgu AGM-154C JSOW (Joint Standoff Weapon). Do samoobrony służy wbudowany system walki elektronicznej ze stacją ostrzegania o promieniowaniu oraz stacją zakłóceń elektronicznych.

RADAR
Radiolokator APG 68 (V) G - radarowy system kierowania ogniem umozliwiający wykrywanie celów ze znacznej odległości

ZBIORNIKI
Zbiorniki konforemne - dzieki nim F 16 ma większy zasięg

Nasi ludzie za sterami F-16

ROZMOWA z płk nawigatorem, dr hab. inż. Markiem Grzegorzewskim, komendantem Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie
• Co ma F-16 do dęblińskiej "Szkoły Orląt”?
- Nie ma w Polsce pilota, który nie uczyłby się latać w Dęblinie. Także wszyscy, którzy będą latali na F-16, byli u nas szkoleni.
• Dadzą sobie radę za sterami takiego samolotu?
- Przygotowaliśmy ich do tego bardzo dobrze. Każdy z nich ukończył "Szkołę Orląt”, miał specjalne zajęcia językowe i odpowiednią liczbę godzin treningowych w samolotach. Dopiero po tym poleciał na szkolenie do Stanów Zjednoczonych. Dla tych ludzi F-16 jest kolejnym rodzajem samolotu, który osiągają w swojej karierze. Do tej pory latali na MIG-29 i SU-22. Teraz wchodzą na lotniczy szczyt, bo F-16 to najwyższy światowy poziom.
• Ale te maszyny na światowym poziomie popsuły się zanim doleciały do Polski...
- Każde urządzenie techniczne może mieć usterki. Na przykład kupimy w sklepie rower i zanim dojedziemy do domu spadnie nam łańcuch. To jednak o niczym nie świadczy. Podobnie jest z samolotami. Trzeba je odpowiednio sprawdzić i przetestować. Będą chodziły, jak należy.
• To znaczy, że kupiliśmy dobry sprzęt?
- Absolutnie tak. Wybraliśmy najlepiej, jaki mogliśmy. Moim zdaniem F-16 jest lepszy niż Mirrage i Gripenem, których producenci także startowali w przetargu na samolot wielozadaniowy dla naszej armii. F-16 to maszyna najwyższej generacji. Został wykonany specjalnie dla nas, na nasze zamówienie, z uwzględnieniem naszych potrzeb. Chodzi m.in. o uzbrojenie, awionikę i systemy satelitarne.
• Ma jakieś wady?
- Nie znam wad tego samolotu.
• Amerykanie widocznie widzą, skoro odchodzą od F-16 i myślą nad nowszymi samolotami.
- I nie ma w tym nic dziwnego. Każdy kraj myśli nad jak najnowszymi rozwiązaniami technicznymi. Nie zmienia to jednak faktu, że F-16 to jeden z najnowocześniejszych samolotów na świecie. Odpowiednio modernizowany, może nam służyć przez 20 czy 30 lat.
• Kiedy F-16 przylecą na Lubelszczyznę?
- Myślę, że przy okazji jednych z najbliższych pokazów lotniczych w Dęblinie będziemy mogli zobaczyć je na żywo. Na razie jednak za wcześnie na mówienie o konkretnych terminach.

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium