Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 marca 2007 r.
15:18
Edytuj ten wpis

Gimnazjalista: osoba prozaicznie kochliwa

0 0 A A

ROZMOWA z dr Magdaleną Marzec z Wydziału Nauk Humanistycznych KUL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Miłość sprawia, że nawet kiedy masz najgorszego doła, widok ukochanej osoby przywraca chęć do życia. Tak o uczuciu napisał jeden z ankietowanych przez panią gimnazjalistów. A inny że wiersze analizowane na lekcjach polskiego są mało ciekawe i powinno w nich być więcej o miłości. Poszła pani do szkoły i rozmawiała z nastoletnimi dziećmi o miłości. Po co?
- Pytałam w anonimowej ankiecie. Chciałam się dowiedzieć jak ważna jest dla nich miłość, jak wysoko w hierarchii ich wartości znajduje się to uczucie. I czy w ogóle jest jakąś wartością.
• Jest?
- Co trzeci mój respondent miłość stawia najwyżej. Miłość jest wartością, która powinna stać na pierwszym miejscu w życiu człowieka. Bez niej człowiek nie może się rozwijać... Ona jest najważniejsza. To pragnienie szczęścia i dobra dla tego, kogo kochamy - tak pisały nastolatki w ankietach. Później na ich liście jest dom, przyjaźń, zdrowie, a na równi ze zdrowiem wolność.
• No to sielanka. A media znów donoszą o kolejnej zaszczutej gimnazjalistce, która chciała popełnić samobójstwo.
- Bo gimnazjaliści to ludzie w najtrudniejszym momencie życiowym. Dorastają, zmieniają się fizycznie i psychicznie. A szkoła zamiast umiejętnie wydobywać pozytywne emocje, zachowania - wyciąga te złe. Dlatego gimnazjaliści w szkole i poza nią są dla mnie tacy interesujący. Dlatego chciała poznać czym kierują się w życiu. Z moich badań wynika, że dobrem.
• Bo myślą, że miłość jest najważniejsza? Fakt, w każdym młodzieżowym pisemku jest tekst o poderwaniu chłopaka lub dziewczyny.
- W zaledwie kilku ankietach były sugestie, że nastolatek odpowiadający na pytanie czym według niego jest miłość myślał o seksie i seksualności. Reszta pisała o uczuciowej stronie. W wielu wypadkach utożsamiając miłość z przyjaźnią.
• Szkoły pozwalały na naukowe rozmowy o miłości z uczniami?
- W ankiecie nie pytałam jedynie o miłość. Interesowałam się poglądami młodych ludzi na to, co dla nich ważne. Jak się czują w szkole, w domu. Co ich interesuje. Czy czytają i lubią wiersze. Ale fakt, miałam problemy. W niektórych szkołach dyrekcja nie zgodziła się by uczniowie odpowiadali na pytanie "czy cieszysz się, ze żyjesz”.
• Dlaczego?
- Może bali się, że wyjdą depresyjne skłonności uczniów gnębionych przez szkołę. A to by znaczyło problemy.
• Ale można mimo to z pani badań wynika idylliczny obraz rozmiłowanej w poezji młodzieży.
- Tego bym nie powiedziała. Blisko 60 procent ankietowanych w ogóle nie poświęca czasu na rozumną lekturę utworów lirycznych. Pytani o ulubionych poetów wymieniali nazwiska znane z lekcji: Kochanowski, Mickiewicz, Słowacki. Wątpię by uczniowie, którzy statystycznie czytają trzy książki rocznie z własnej woli i dla przyjemności sięgali po Mickiewicza. Bardziej prawdopodobne, że robią to osoby przyznające się do Haliny Poświatowskiej czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ale wśród poetów wymienianych przez gimnazjalistów miałam też Katarzynę Grocholę, Henryka Sienkiewicza i... Joan Rowling, autorkę Harry'ego Pottera.
• Oprócz tego coś panią zadziwiło?
- To, że 64 procent ankietowanych - a przepytałam 600 gimnazjalistów z wielu szkół naszego regionu - chce by na lekcjach polskiego czytać i omawiać utwory młodych ludzi, ich rówieśników. "Warto dowiedzieć się co siedzi w głowach takich ludzi, jak ja”, "wiersze młodych ludzi są świeże i je rozumiem” - to cytaty z ich wypowiedzi.
• Chce pani zagonić gimnazjalistów do czytania wierszy i ulepszać ich poezją? Chyba więcej rodziców poprze jednak pomysły ministra Giertycha z cyklu "Zero tolerancji”.
- Uczę nauczycieli jak pracować z młodymi ludźmi. Od zawsze sama chciałam i nadal chce być nauczycielką, moja mama jest polonistką. Uważam, że trzeba tylko chcieć. Rozmowy o wierszu Jonasza Kofty "Co to jest miłość”, "Inwokacja” Jeremiego Przybory czy piosenka Paktofoniki to dobry początek rozmowy o tym, co w życiu jest ważne.
• Czyli o miłości?
- Miłość jest dla nich ważna, ale im więcej rozmów o pozytywnych uczuciach i pokazywania, dlaczego nimi trzeba się kierować w życiu, tym lepiej. W gimnazjum to ważne, bo właśnie gimnazjaliści powoli krystalizują charaktery, zastanawiają się nad przyszłością, poszukują partnerów i przyjaciół...
• Z pani badań wynika, że większość gimnazjalistów utożsamia miłość z przyjaźnią.
- Ponad 90 procent ankietowanych uczniów czuje się "bombowo”, "super” i "spoko” ze względu na to, że są akceptowani, rozumiani i mają przyjaciół. A w ich rozumieniu przyjaciel to ktoś szczery, pomocny, godny zaufania, dyskretny. Na końcu tej charakterystyki jest bezinteresowność przyjaciela i jego obiektywizm.
• Chciała by pani być współczesnym gimnazjalistą?
- Tak, ale takim, któremu ktoś poświęci czas i uwagę.
Rozmawiała Agnieszka Dybek

Pozostałe informacje

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium