Oj, dostało się lokalnym włodarzom od naszych Czytelników. Wytknęli oni w cenzurkach wszystkie niedociągnięcia, błędy
i niedotrzymane obietnice. Czytelnicy oceniali dość radykalnie, przyznając z reguły skrajne oceny - 5 albo 2
zasługą prezydenta jest dbanie o pomniki,
Nasi Czytelnicy
mają za złe prezydentowi liczne podróże zagraniczne.
Co na to prezydent Pruszkowski?
Nasi Czytelnicy także częściej negatywnie niż pozytywnie oceniają działania wiceprezydenta Lublina Zbigniewa Wojciechowskiego. "Jego jedynym osiągnięciem jest organizowanie licznych uroczystości na koniu i w mundurze - pisze pani Bożena z Lublina. - A największym niepowodzeniem jest bałagan i chaos reformy służby zdrowia” - dodaje. Pan Kazimierz zarzuca wiceprezydentowi brak efektów w walce z bezrobociem i wsparcie utrzymania małych firm na rynku.
Innego zdania jest pani Monika, która uważa, że powinien on zostać prezydentem, gdyż
jest przystojny i szarmancki wobec kobiet.
Najchętniej ocenianym, ale też jak się okazuje najbardziej kontrowersyjnym samorządowcem na Zamojszczyźnie jest prezydent Zamościa Marek Grzelaczyk (wśród ocen są wyłącznie 2 i 5). Przeważały opinie negatywne. Grzelaczykowi zarzuca się, że doprowadził do degradacji miasta, nie dba o interesy młodzieży, jest arogancki i mało wiarygodny. Ci, którzy prezydenta Grzelaczyka cenią, pisali, że
jego zasługą jest organizacja wizyty Ojca Świętego w Zamościu,
Nieco lepiej nasi Czytelnicy wypowiadali się o Krzysztofie Zwolanie (tylko 5 i 4), wiceprezydencie Zamościa. Co ciekawe, przypisywane mu są te same sukcesy, co Grzelaczykowi, ze szczególnym naciskiem na prowadzenie dużych inwestycji.
Mieszkańcy Białej Podlaskiej często wskazują na osiągnięcia prezydenta Andrzeja Czapskiego, takie jak: modernizacja ulic, rozbudowa centrum miasta,
docenianie i wspieranie profilaktyki stomatologicznej,
Nisko, w ocenie naszych Czytelników, wypadł prezydent Chełma Henryk Dżaman. Zarzuca się mu w nich brak zainteresowania sprawami oświaty, rozłożenie komunikacji miejskiej, rosnące bezrobocie, zadłużenie miasta, upartyjnienie urzędu. Zdaniem wielu głosujących, na jego korzyść przemawia zmiana wizerunku miasta. Za jego niepowodzenie pan Józef z Chełma uważa brak stanowczości w sprawie wydatków na oświatę, zaś pani Arleta to, że nie stara się zmniejszyć bezrobocia.
Niemal tak samo argumentują swoje oceny przeciwnicy i zwolennicy Z. Matuszczaka. Doceniają inicjatywę budownictwa komunalnego, pozytywne zmiany na Starówce oraz fakt, że w Chełmie powstała wyższa uczelnia, ale ganią za
rozrzutność, długi miasta i kosztowne brukowanie ulic.
Prezydentowi Puław Januszowi Grobelowi nasi Czytelnicy zarzucają złe zarządzanie miastem.
\"Nie ma własnego zdania”
Nieco lepiej w opinii biorących udział w naszej akcji wypada Włodzimierz Karpiński, wiceprezydent Puław. Pan Janusz chwali go za budowę zakładu utylizacji odpadów komunalnych. W niemal wszystkich cenzurkach otrzymał 5.
Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika otrzymał ponad 1200 cenzurek. A niemal połowa z nich to oceny negatywne. Najczęściej Czytelnicy zarzucają mu niedokończenie budowy Domu Kultury oraz niepotrzebną budowę fontanny. Wśród pozytywnych ocen pojawia się argumentacja w postaci likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych i nakreślenie wieloletniego planu rozwoju miasta.
Połowę głosów... utopił w basenie
Bardzo chwalą swojego burmistrza
Wiele pochlebnych opinii padało w naszych cenzurkach pod adresem Ryszarda Koprowskiego (wyłącznie 5, jedna 2), obecnego burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Wśród atutów wymieniane były: duże zainteresowanie sprawami miasta i jego mieszkańców, dbałość o najbiedniejszych (mieszkania socjalne), organizacja szeregu ważnych imprez kulturalnych i sportowych, doprowadzenie do uruchomienia w Tomaszowie filii KUL, a także kilku innych wyższych uczelni.
Burmistrzowi Hrubieszowa Jarosławowi Woźniakowi (wyłącznie 2) wyborcy zarzucają, że w ogóle nie dba o wizerunek miasta (dziurawe ulice i chodniki), nie robi nic, by zlikwidować bezrobocie,
nie dotrzymuje przedwyborczych obietnic.
Nie najlepiej wypadł Henryk Krawczuk (same 2), wójt Miączyna. Za jego sukcesy Czytelnicy uznali: unicestwienie referendum w sprawie odwołania gminy i
zdobycie średniego wykształcenia w rok,
W Krasnymstawie burmistrzowi Andrzejowi Jakubcowi mieszkańcy zarzucają, że nie spełnia wyborczych obietnic, nie dba o drobnych przedsiębiorców, biednych ludzi, pozwala na niszczenie mienia komunalnego,
ma zbyt wysokie pobory.
Burmistrz Lubartowa Jerzy Zwoliński otrzymał wyłącznie negatywne oceny. Nasi Czytelnicy twierdzą, że nic nie zrobił przez czas pracy w samorządzie. "Nie ma za co go chwalić” - pisze pan Jan z Lubartowa.
Natomiast burmistrz Bychawy Wojciech Jachymek zbiera wyłącznie pochwały za poprawę sytuacji w mieście i jego rozwój oraz prace przy wdrażaniu certyfikatu ISO 9001 dla Urzędu Miasta i Gminy.
Wiele negatywnych ocen otrzymał Ryszard Mirosław, wójt Niedrzwicy Dużej. Pani Iwona zarzuca mu, że nie zrobił nic dla zablokowania budowy obwodnicy lubelskiej, dzięki czemu domy stojące już ponad 20 lat będą musiały ulec wyburzeniu. Ponadto mieszkańcy Niedrzwicy sprzeciwiają się propozycji budowy oczyszczalni ścieków w centrum miejscowości.