Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2002 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Gospodarze i bałaganiarze

Oj, dostało się lokalnym włodarzom od naszych Czytelników. Wytknęli oni w cenzurkach wszystkie niedociągnięcia, błędy
i niedotrzymane obietnice. Czytelnicy oceniali dość radykalnie, przyznając z reguły skrajne oceny - 5 albo 2

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwięcej negatywnych ocen dostał prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Pani Aneta z Lublina w rubryce: Największe osiągnięcie, napisała: "efektowny wygląd”, a za największe niepowodzenie prezydenta uznała nieefektywne rządzenie. Pan Wojciech ocenił, że największym osiągnięciem prezydenta Pruszkowskiego jest zostanie prezydentem, ale nic z tego dla miasta nie wynikło. Pani Beata uważa, że

zasługą prezydenta jest dbanie o pomniki,

a niepowodzeniem brak przeciwdziałania bezrobociu. "Prezydent Pruszkowski nie miał żadnych osiągnięć - uważa pani Teodora. - A niepowodzeniem jest choćby rozgrzebane lodowisko”.
Nasi Czytelnicy

mają za złe prezydentowi liczne podróże zagraniczne.

Z kolei wśród pozytywnych opinii są m.in. uzasadnienia, że wprowadził nowoczesne zasady zarządzania pomocą społeczną, zmodernizował domy dziecka i wprowadził tam nowoczesne zasady pracy, że jego zasługą jest rozbudowa kanalizacji i sieci wodociągowej oraz budowa ścieżek rowerowych i trasy zielonej.

Co na to prezydent Pruszkowski?

- Jest to sytuacja, której mogłem się spodziewać - ocenia swoje cenzurki prezydent Pruszkowski. - Zgoda jest cicha, a niezgoda głośna. A niezadowoleni zawsze są bardziej aktywni od zadowolonych.
Nasi Czytelnicy także częściej negatywnie niż pozytywnie oceniają działania wiceprezydenta Lublina Zbigniewa Wojciechowskiego. "Jego jedynym osiągnięciem jest organizowanie licznych uroczystości na koniu i w mundurze - pisze pani Bożena z Lublina. - A największym niepowodzeniem jest bałagan i chaos reformy służby zdrowia” - dodaje. Pan Kazimierz zarzuca wiceprezydentowi brak efektów w walce z bezrobociem i wsparcie utrzymania małych firm na rynku.
Innego zdania jest pani Monika, która uważa, że powinien on zostać prezydentem, gdyż

jest przystojny i szarmancki wobec kobiet.

Łącznie pozytywnie członków Zarządu Miasta Lublina oceniło 592 Czytelników. Negatywnie - 1672.
Najchętniej ocenianym, ale też jak się okazuje najbardziej kontrowersyjnym samorządowcem na Zamojszczyźnie jest prezydent Zamościa Marek Grzelaczyk (wśród ocen są wyłącznie 2 i 5). Przeważały opinie negatywne. Grzelaczykowi zarzuca się, że doprowadził do degradacji miasta, nie dba o interesy młodzieży, jest arogancki i mało wiarygodny. Ci, którzy prezydenta Grzelaczyka cenią, pisali, że

jego zasługą jest organizacja wizyty Ojca Świętego w Zamościu,

a także przeprowadzenie szeregu inwestycji w mieście, w tym budowa obwodnicy hetmańskiej. "Miasto jednak nie ma strategii rozwoju, jest zadłużone, brakuje także nowych inwestycji” - pisze pani Monika z Zamościa.
Nieco lepiej nasi Czytelnicy wypowiadali się o Krzysztofie Zwolanie (tylko 5 i 4), wiceprezydencie Zamościa. Co ciekawe, przypisywane mu są te same sukcesy, co Grzelaczykowi, ze szczególnym naciskiem na prowadzenie dużych inwestycji.
Mieszkańcy Białej Podlaskiej często wskazują na osiągnięcia prezydenta Andrzeja Czapskiego, takie jak: modernizacja ulic, rozbudowa centrum miasta,

docenianie i wspieranie profilaktyki stomatologicznej,

spraw zdrowotnych społeczeństwa, powołanie Wyższej Szkoły Zawodowej. Narzekają za to na małą skuteczność przeciwdziałania patologiom, zmniejszającą się liczbę patroli policji w mieście po godzinie 22. "Brak pełnego bezpieczeństwa w mieście, brak jedności w Radzie Miasta i zbyt późno rozpoczęty remont magistratu” - zarzuca prezydentowi pan Jarosław.
Nisko, w ocenie naszych Czytelników, wypadł prezydent Chełma Henryk Dżaman. Zarzuca się mu w nich brak zainteresowania sprawami oświaty, rozłożenie komunikacji miejskiej, rosnące bezrobocie, zadłużenie miasta, upartyjnienie urzędu. Zdaniem wielu głosujących, na jego korzyść przemawia zmiana wizerunku miasta. Za jego niepowodzenie pan Józef z Chełma uważa brak stanowczości w sprawie wydatków na oświatę, zaś pani Arleta to, że nie stara się zmniejszyć bezrobocia.
Niemal tak samo argumentują swoje oceny przeciwnicy i zwolennicy Z. Matuszczaka. Doceniają inicjatywę budownictwa komunalnego, pozytywne zmiany na Starówce oraz fakt, że w Chełmie powstała wyższa uczelnia, ale ganią za

rozrzutność, długi miasta i kosztowne brukowanie ulic.

"Zastępca prezydenta nic nie zrobił by zmniejszyć biedę” - napisał pan Józef z Chełma. Mimo to główny kandydat na prezydenta ma dwa razy więcej ocen bardzo dobrych niż złych.
Prezydentowi Puław Januszowi Grobelowi nasi Czytelnicy zarzucają złe zarządzanie miastem.

\"Nie ma własnego zdania”

- pisze pan Eugeniusz z Puław. W opinii pani Marzeny nie potrafi sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych. Pan Jan jest mu z kolei wdzięczny za starania przy nadaniu miastu patrona, jakim jest św. Brat Albert. W niemal wszystkich cenzurkach oceniono go na 2.
Nieco lepiej w opinii biorących udział w naszej akcji wypada Włodzimierz Karpiński, wiceprezydent Puław. Pan Janusz chwali go za budowę zakładu utylizacji odpadów komunalnych. W niemal wszystkich cenzurkach otrzymał 5.
Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika otrzymał ponad 1200 cenzurek. A niemal połowa z nich to oceny negatywne. Najczęściej Czytelnicy zarzucają mu niedokończenie budowy Domu Kultury oraz niepotrzebną budowę fontanny. Wśród pozytywnych ocen pojawia się argumentacja w postaci likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych i nakreślenie wieloletniego planu rozwoju miasta.

Połowę głosów... utopił w basenie

Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika otrzymuje pozytywne i negatywne oceny za to samo - budowę basenu. Łącznie oceniało go ponad 2 tys. Czytelników. A głosy za i przeciw rozłożyły się po równo.

Bardzo chwalą swojego burmistrza

Jana Kwiatkowskiego mieszkańcy Bełżyc. Pan Tomasz z Bełżyc uważa, że dba o wszechstronny rozwój gminy, a pan Piotr jest mu wdzięczny za budowę krytego basenu i hali sportowej. Wszystkie wystawione oceny to 5.
Wiele pochlebnych opinii padało w naszych cenzurkach pod adresem Ryszarda Koprowskiego (wyłącznie 5, jedna 2), obecnego burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Wśród atutów wymieniane były: duże zainteresowanie sprawami miasta i jego mieszkańców, dbałość o najbiedniejszych (mieszkania socjalne), organizacja szeregu ważnych imprez kulturalnych i sportowych, doprowadzenie do uruchomienia w Tomaszowie filii KUL, a także kilku innych wyższych uczelni.
Burmistrzowi Hrubieszowa Jarosławowi Woźniakowi (wyłącznie 2) wyborcy zarzucają, że w ogóle nie dba o wizerunek miasta (dziurawe ulice i chodniki), nie robi nic, by zlikwidować bezrobocie,

nie dotrzymuje przedwyborczych obietnic.

Piotr Matej, burmistrz Szczebrzeszyna (wyłącznie 5) to w opinii wyborców człowiek przedsiębiorczy, dbający o inwestycje (kanalizacja, gazyfikacja, telefonizacja) i sprawy oświaty.
Nie najlepiej wypadł Henryk Krawczuk (same 2), wójt Miączyna. Za jego sukcesy Czytelnicy uznali: unicestwienie referendum w sprawie odwołania gminy i

zdobycie średniego wykształcenia w rok,

a za główne niepowodzenie zupełny brak autorytetu wśród mieszkańców. "Wójt utracił poparcie społeczności lokalnej i nie cieszy się już autorytetem” - napisał pan Michał.
W Krasnymstawie burmistrzowi Andrzejowi Jakubcowi mieszkańcy zarzucają, że nie spełnia wyborczych obietnic, nie dba o drobnych przedsiębiorców, biednych ludzi, pozwala na niszczenie mienia komunalnego,

ma zbyt wysokie pobory.

Pan Stanisław napisał krytycznie, że zapomniał o potrzebach mieszkańców. Potencjalni wyborcy dostrzegają pozytywy, m.in. wspólną z gminą budowę wysypiska śmieci, renowację Starówki, budowę hali sportowej i krytej pływalni, modernizację dróg.
Burmistrz Lubartowa Jerzy Zwoliński otrzymał wyłącznie negatywne oceny. Nasi Czytelnicy twierdzą, że nic nie zrobił przez czas pracy w samorządzie. "Nie ma za co go chwalić” - pisze pan Jan z Lubartowa.
Natomiast burmistrz Bychawy Wojciech Jachymek zbiera wyłącznie pochwały za poprawę sytuacji w mieście i jego rozwój oraz prace przy wdrażaniu certyfikatu ISO 9001 dla Urzędu Miasta i Gminy.
Wiele negatywnych ocen otrzymał Ryszard Mirosław, wójt Niedrzwicy Dużej. Pani Iwona zarzuca mu, że nie zrobił nic dla zablokowania budowy obwodnicy lubelskiej, dzięki czemu domy stojące już ponad 20 lat będą musiały ulec wyburzeniu. Ponadto mieszkańcy Niedrzwicy sprzeciwiają się propozycji budowy oczyszczalni ścieków w centrum miejscowości.

Wyłącznie pozytywne oceny otrzymali:

wójt Puchaczowa - Adam Grzesiuk, wójt Ostrówka - Wacław Osiej, wójt Wólki - Włodzimierz Hofa, wójt Trzydnika Dużego - Franciszek Kwiecień i wójt Batorza - Henryk Michałek.

Z emocjami

Z możliwości ocenienia swojego wójta, burmistrza, prezydenta skorzystało wielu naszych Czytelników - w sumie otrzymaliśmy ponad 8 tys. cenzurek. W niektórych nie ukrywano negatywnych emocji - zdarzały się w nich słowa niecenzuralne. Wielokroć nasi Czytelnicy twierdzili, że ich wójt, burmistrz lub prezydent nic nie zrobił. Otrzymaliśmy też sygnały o tym, że zrobił źle lub nawet bardzo źle, że złamał prawo. Zarzuty te postaramy się rzetelnie zbadać i, jeśli się potwierdzą, napiszemy o wynikach naszych dziennikarskich dochodzeń. Lub powiadomimy o nich stosowne organy.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium