Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2007 r.
15:05
Edytuj ten wpis

Jest się czego bać

0 6 A A

Rozmowa z Kamilą Anną Kasperską, politologiem, specjalistą od międzynarodowej przestępczości zorganizowanej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Za cztery dni mija kolejna rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon. Czy to, co zdarzyło się w 2001 roku w Ameryce, jest już wyłącznie amerykańską bolesną rocznicą, czy my też powinniśmy ciągle o tym pamiętać? Czy my w ogóle mamy coś z tym wspólnego?

- Oczywiście, że mamy. 11 września 2001 to bardzo ważna data, bo wiele osób uważa, że wówczas coś się zmieniło na całym świecie. Ale zmieniło się znacznie wcześniej. 11 września to skutek tych zmian, a nie przyczyna. To nie przypadek, że właśnie ta tragedia zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych, które uważają się za strażnika demokracji na świecie. Można powiedzieć, że po 11 września inaczej ludzie myślą o własnym bezpieczeństwie. I nawet tak prozaiczna sprawa, jak zawiadamianie policji o samotnym pakunku czy zostawionej walizce już teraz nikogo nie dziwi. Ale chodzi o znacznie poważniejsze sprawy, jak starcie się dwóch kultur, jak tolerancja. Rocznica zamachów terrorystycznych to dobra data, by zastanowić się nad tolerancją, bo Polacy są bardzo mało tolerancyjni. Współcześni Polacy. W przeszłości Polskę stawiano za wzór akceptacji odmiennych poglądów, słynne określenie "Polska krajem bez stosów” jest tego dowodem.

• Ale może w naszym kraju zagrożenie atakami muzułmańskich terrorystów jest trochę sztucznie nagłaśniane przez media i wykorzystywane przez polityków, gdy mówią o naszych wojskach w Iraku i Afganistanie czy tarczy antyrakietowej? Może bardziej powinniśmy się bać własnej mafii?
- Zaraz, zaraz. Jakiej mafii?

• No na przykład pruszkowskiej albo z Wołomina?
- Prywatnie uważam, że nasze wojska w Iraku ani w Afganistanie w ogóle nie są potrzebne. I mam nadzieję, że to się nie skończy tak, jak w Hiszpanii, gdzie dopiero po krwawym zamachu terrorystycznym władze doszły do wniosku, że to nie jest ich wojna i Hiszpanie spakowali swoje wojska, uznając, że nie będą narażać obywateli.

• Taki scenariusz może nas czekać?
- Niestety, tak. A wracając do mafii: u nas nie ma mafii. To, co media i prokuratorzy nazywają mafią, to są zorganizowane grupy przestępcze. Wspominane polskie grupy przestępczości zorganizowanej przybierają cechy mafijnych grup włoskich, ale się od nich różnią. Mafia powstała w najbiedniejszym rejonie Włoch, czyli na Sycylii, a wraz z emigrantami przeniosła się do USA. Prawdziwa mafia, to ta mająca wielopokoleniową historię, opartą na klanach rodzinnych. To, co mamy w Polsce, to bardziej lub mniej liczne grupy uzbrojonych ludzi, którzy kontrolują agencje towarzyskie, rynek handlu narkotykami itp. Powinniśmy być przygotowani na obecność w naszym kraju przedstawicieli mafijnych grup rosyjskich, neapolitańskiej kamorry i mafii sycylijskiej.

• U nas?
- No, w ogóle w Europie, ale w Polsce też. W USA agentami federalnymi są Murzyni, Latynosi, Azjaci. Próba przeniknięcia do struktur przestępczych jest prostsza. Wyobraża sobie pani, że polscy policjanci będą wprowadzać swojego człowieka w struktury wietnamskiej grupy przestępczej? Nawet jeśli znajdzie się tłumacz języka, to co z narzeczami, w jakich porozumiewają się przestępcy? Nie mówiąc o rzucających się natychmiast w oczy różnicach fizycznych członków grupy i agenta.

• Przeniknięcie do mafii czy zorganizowanej grupy przestępczej jest trudniejsze niż wejście do grupy terrorystów?
- W przypadku terrorystów dochodzi ideologia, cel, dla którego terroryści się poświęcają. Grupa przestępcza, zbrojna czy nie, działa dla zysku. Dla nich najważniejsze są pieniądze. Werbowani na terrorystów kandydaci przechodzą pranie mózgu, dla nich materialne sprawy nie są ważne, oni zabijają dla idei.

• Tak jak islamiści 11 września 2001roku?
- Mówienie o terrorystach muzułmańskich, że działali w imię islamu jest krzywdzące dla islamu. Islam jest religią potępiającą przemoc czy samobójstwo. Jest taki ładny przykład w historii Jerozolimy z czasów wypraw krzyżowych. Gdy chrześcijanie zdobyli miasto, zgładzili wszystkich innowierców. Kiedy innowiercy odbili Jerozolimę, to wszystkich jeńców puścili wolno. To, co dzieje się teraz w Afganistanie, to że talibowie zajęli miejsce opuszczone przez wojska radzieckie, ma mały związek z walką islamu z wyznawcami innej religii. Talibowie, aby prowadzić wojnę, czerpią zyski z narkotyków. W Afganistanie wytwarza się 93 proc. opium trafiającego na światowe rynki. Podobnie jak w wojnie w Iraku dużo się mówi o walce o demokrację, a myśli o kontrolowaniu złóż ropy i gazu.

• Mafia, terroryści, światowe organizacje przestępcze. Ma pani oryginalne zainteresowania...
- Polityką interesowałam się od zawsze, zwłaszcza polityką międzynarodową. Skończyłam politologię. Na Wydziale Stosunków Międzynarodowych politologii UMCS napisałam pracę doktorską o międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Przygotowuję sie do obrony. W tej chwili jestem pracownikiem samorządowym.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium