Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2007 r.
15:05
Edytuj ten wpis

Jest się czego bać

0 6 A A

Rozmowa z Kamilą Anną Kasperską, politologiem, specjalistą od międzynarodowej przestępczości zorganizowanej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Za cztery dni mija kolejna rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon. Czy to, co zdarzyło się w 2001 roku w Ameryce, jest już wyłącznie amerykańską bolesną rocznicą, czy my też powinniśmy ciągle o tym pamiętać? Czy my w ogóle mamy coś z tym wspólnego?

- Oczywiście, że mamy. 11 września 2001 to bardzo ważna data, bo wiele osób uważa, że wówczas coś się zmieniło na całym świecie. Ale zmieniło się znacznie wcześniej. 11 września to skutek tych zmian, a nie przyczyna. To nie przypadek, że właśnie ta tragedia zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych, które uważają się za strażnika demokracji na świecie. Można powiedzieć, że po 11 września inaczej ludzie myślą o własnym bezpieczeństwie. I nawet tak prozaiczna sprawa, jak zawiadamianie policji o samotnym pakunku czy zostawionej walizce już teraz nikogo nie dziwi. Ale chodzi o znacznie poważniejsze sprawy, jak starcie się dwóch kultur, jak tolerancja. Rocznica zamachów terrorystycznych to dobra data, by zastanowić się nad tolerancją, bo Polacy są bardzo mało tolerancyjni. Współcześni Polacy. W przeszłości Polskę stawiano za wzór akceptacji odmiennych poglądów, słynne określenie "Polska krajem bez stosów” jest tego dowodem.

• Ale może w naszym kraju zagrożenie atakami muzułmańskich terrorystów jest trochę sztucznie nagłaśniane przez media i wykorzystywane przez polityków, gdy mówią o naszych wojskach w Iraku i Afganistanie czy tarczy antyrakietowej? Może bardziej powinniśmy się bać własnej mafii?
- Zaraz, zaraz. Jakiej mafii?

• No na przykład pruszkowskiej albo z Wołomina?
- Prywatnie uważam, że nasze wojska w Iraku ani w Afganistanie w ogóle nie są potrzebne. I mam nadzieję, że to się nie skończy tak, jak w Hiszpanii, gdzie dopiero po krwawym zamachu terrorystycznym władze doszły do wniosku, że to nie jest ich wojna i Hiszpanie spakowali swoje wojska, uznając, że nie będą narażać obywateli.

• Taki scenariusz może nas czekać?
- Niestety, tak. A wracając do mafii: u nas nie ma mafii. To, co media i prokuratorzy nazywają mafią, to są zorganizowane grupy przestępcze. Wspominane polskie grupy przestępczości zorganizowanej przybierają cechy mafijnych grup włoskich, ale się od nich różnią. Mafia powstała w najbiedniejszym rejonie Włoch, czyli na Sycylii, a wraz z emigrantami przeniosła się do USA. Prawdziwa mafia, to ta mająca wielopokoleniową historię, opartą na klanach rodzinnych. To, co mamy w Polsce, to bardziej lub mniej liczne grupy uzbrojonych ludzi, którzy kontrolują agencje towarzyskie, rynek handlu narkotykami itp. Powinniśmy być przygotowani na obecność w naszym kraju przedstawicieli mafijnych grup rosyjskich, neapolitańskiej kamorry i mafii sycylijskiej.

• U nas?
- No, w ogóle w Europie, ale w Polsce też. W USA agentami federalnymi są Murzyni, Latynosi, Azjaci. Próba przeniknięcia do struktur przestępczych jest prostsza. Wyobraża sobie pani, że polscy policjanci będą wprowadzać swojego człowieka w struktury wietnamskiej grupy przestępczej? Nawet jeśli znajdzie się tłumacz języka, to co z narzeczami, w jakich porozumiewają się przestępcy? Nie mówiąc o rzucających się natychmiast w oczy różnicach fizycznych członków grupy i agenta.

• Przeniknięcie do mafii czy zorganizowanej grupy przestępczej jest trudniejsze niż wejście do grupy terrorystów?
- W przypadku terrorystów dochodzi ideologia, cel, dla którego terroryści się poświęcają. Grupa przestępcza, zbrojna czy nie, działa dla zysku. Dla nich najważniejsze są pieniądze. Werbowani na terrorystów kandydaci przechodzą pranie mózgu, dla nich materialne sprawy nie są ważne, oni zabijają dla idei.

• Tak jak islamiści 11 września 2001roku?
- Mówienie o terrorystach muzułmańskich, że działali w imię islamu jest krzywdzące dla islamu. Islam jest religią potępiającą przemoc czy samobójstwo. Jest taki ładny przykład w historii Jerozolimy z czasów wypraw krzyżowych. Gdy chrześcijanie zdobyli miasto, zgładzili wszystkich innowierców. Kiedy innowiercy odbili Jerozolimę, to wszystkich jeńców puścili wolno. To, co dzieje się teraz w Afganistanie, to że talibowie zajęli miejsce opuszczone przez wojska radzieckie, ma mały związek z walką islamu z wyznawcami innej religii. Talibowie, aby prowadzić wojnę, czerpią zyski z narkotyków. W Afganistanie wytwarza się 93 proc. opium trafiającego na światowe rynki. Podobnie jak w wojnie w Iraku dużo się mówi o walce o demokrację, a myśli o kontrolowaniu złóż ropy i gazu.

• Mafia, terroryści, światowe organizacje przestępcze. Ma pani oryginalne zainteresowania...
- Polityką interesowałam się od zawsze, zwłaszcza polityką międzynarodową. Skończyłam politologię. Na Wydziale Stosunków Międzynarodowych politologii UMCS napisałam pracę doktorską o międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Przygotowuję sie do obrony. W tej chwili jestem pracownikiem samorządowym.

Pozostałe informacje

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium